Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přírodovědné stanici Kamenáčky hrozí konec, kraj nemá peníze na opravu

  • 4
Přírodovědné stanici Kamenáčky, kde se stovky dětí učí o přírodě, hrozí zánik. Sídlí totiž v budově, které na konci roku vyprší výjimka od statiků. V reakci na petici, kterou podepsalo osmnáct set příznivců Kamenáček, kraj slíbil, že stanici zachrání. Ale jedině, když na to získá dotaci.

Přírodovědnou stanici ročně navštíví asi patnáct set dětí. Pořádá pro ně exkurze a kroužky. Jejím největším bohatstvím je sbírka sedmdesáti druhů zvířat, o které se děti v kroužcích starají. Mají tu jak místní druhy jako čolek obecný a ropucha zelená, tak exotické kaloně, kajmany nebo ptáka loskutáka.

Dům, kde stanice sídlí, už ale dosluhuje. "Celý se drolí a ujíždí. Odpadává z něj omítka i kusy cihel. Zatím to není nebezpečné, ale před rodiči, kteří sem vodí děti, se stydíme za to, jak stanice vypadá," řekla vedoucí Kamenáček Romana Křížová. Stanici přispěla před šesti lety pouze městská část Židenice, která dala peníze na opravu zahrady s rozmanitými biotopy.

Stanice Kamenáčky

Chová asi 70 druhů zvířat, včetně několika vzácných, o které se pravidelně chodí starat kolem 160 dětí.

Sídlí v budově staré 44 let postavené v akci "Z", které v lednu vyprší statický posudek.

Zřizovatelem stanice je Jihomoravský kraj, který na stavbu nové budovy nemá peníze, proto čeká, až na ni bude možné získat dotaci z Evropské unie.

Stanici se zatím podařilo zrekonstruovat alespoň zahradu, kde vznikl 30 metrů dlouhý potok a další vzory biotopů.

Pracovníci stanice se snažili na katastrofální stav čtyřicet let staré budovy upozornit už delší dobu. Jejich projekt na opravu však od loňského října ležel na kraji bez povšimnutí.

"Příznivci stanice zorganizovali petici na její záchranu. Za tři týdny sebrali na 1 813 podpisů a 1. června ji předali na krajském úřadě," popsal jeden z pedagogů stanice René Mitrenga.

Dvacet milionů korun kraj v rozpočtu nenašel

Krajští radní se nakonec usnesli, že by Kamenáčky chtěli zachovat. "Kraj počítá i nadále s existencí této stanice. Jde především o zkvalitnění prostředí," uvedl hejtman Michal Hašek (ČSSD). Upozornil také na to, že oficiálně kraj stanici získal až letos, díky majetkové výměně s městem Brnem.

Podle něj však v rozpočtu dvacet milionů korun na novou budovu není. "Kamenáčky potřebují poměrně velkou investici. Krajské peníze na školství jsou už jasně rozdělené rozhodnutím zastupitelstva. Nicméně v případě, že budou vypsány nové výzvy operačních programů, Kamenáčky budou jeden z prvních projektů, který budeme uplatňovat," dodal hejtman.

Na takovou šanci ale může stanice čekat i několik let a tolik času rozhodně nemá. "Jsme rádi, že si nás všimli, ale je to jen příslib. Výjimku od statiků máme jen do konce roku, snad se nám podaří ji ještě prodloužit, alespoň do konce školního roku. Jinak bychom museli zavřít," posteskla si Křížová, která doufá, že by šlo peníze získat třeba z norských fondů.

Ani další výjimka na statiku však neznamená záchranu. Zvířata sice podle krajské veterinární správy mají zatím dostatečné podmínky, budova už ale dosluhuje. "Teď nám například popraskaly stěny v kotelně a kvůli tomu nefungují kotle," nastínila Křížová.