Lavice zastupitelů

Lavice zastupitelů | foto: Radek Miča, MF DNES

Přivýdělek brněnských politiků: až 25 tisíc měsíčně k platu

  • 3
Téměř tři čtvrtě milionu korun si každý měsíc rozdělí brněnští zastupitelé. Jako odměny za členství ve čtrnácti komisích rady a třech výborech zastupitelstva.

Členové se přitom schází jednou, maximálně dvakrát za měsíc. Možná proto zvládnou někteří politici i sedm takových funkcí zároveň. A odměny se jim sčítají.

Rekordmanem mezi pětapadesáti zastupiteli je radní Jiří Oliva z ČSSD, který dostává měsíčně 27 800 korun. Sedí totiž v šesti poradních orgánech, jedné z komisí šéfuje.

Výjimkou jsou všichni náměstci primátora, kteří za členství v komisích a výborech nepobírají odměny. Jejich funkce jsou totiž takzvaně uvolněné. To se týká Martina Andera ze Strany zelených, Olivera Pospíšila a Ladislava Macka z ČSSD a Daniela Rychnovského z KDU-ČSL. 

Desetitisícové odměny za členství ve výborech v jiných obcích nejsou běžné. Například v Kozlanech bere předseda komise tisíc korun měsíčně. "A to ještě patříme k bohatším obcím. Jsou totiž takové, kde členové za svoji funkci žádné peníze nepobírají," řekl starosta Kozlan Roman Vaculík

Politici stíhají několik komisí naráz

"Práce ve všech komisích se dá zvládnout. Samozřejmě to ze začátku nebylo tak jednoduché. Přirovnal bych to ke studiu na univerzitě. Než se člověk rozkouká, je v tom trochu zmatek. Postupem času jsem si ale ve všem našel systém a vím, jak v tom chodit," tvrdí Oliva.

odměny politiků

Bartůšek David (SZ)
Měsíčně: 16 300
Belcredi Jiřina (Brno2006)
Měsíčně: 17 900
Beran Vít (KDU-ČSL)
Měsíčně: 22 900
Blažek Pavel (ODS)
Měsíčně: 5 300
Bohuňovská Jana (ODS), Měsíčně: 11 900
Borecký Daniel (KSČM)
Měsíčně: 15 200
Brázdová Zuzana (Brno2006)
Měsíčně: 11 900
Březa Pavel (KSČM)
Měsíčně: 16 300
Burda Josef (ČSSD)
Měsíčně: 26 200
Býček Ladislav (KSČM)
Měsíčně: 15 200
Drápalová Jana (SZ)
Měsíčně: 13 500
Dubská Kateřina (SZ)
Měsíčně: 13 000
Fabiánek Roman (ODS)
Měsíčně: 11 900
Flamiková Jasna (SZ)
Měsíčně: 15 200
Haluza Josef (ČSSD)
Měsíčně: 16 300
Hladík Jiří (ODS)
Měsíčně: 15 200
Hledík Karel (ODS)
Měsíčně: 16 300
Holík Jan (KDU-ČSL)
Měsíčně: 21 800
Hošek Miroslav (ODS)
Měsíčně: 5 300
Humpolíček Miloslav (ČSSD), Měsíčně: 26 200
Chládek Michal (ODS)
Měsíčně: 11 900
Jakubec Aleš (ČSSD)
Měsíčně: 21 800
Janištin Jiří (ODS)
Měsíčně: 11 900
Jankůj Pavel (ODS)
Měsíčně: 8 600
Javorová Barbora (KDU-ČSL), Měsíčně: 11 900
Kerndl Robert (ODS)
Měsíčně: 5 300
Křemečková Naděžda (ČSSD), Měsíčně: 15 200
Kůta Josef (KSČM)
Měsíčně: 15 200
Kvapil Aleš (ODS)
Měsíčně: 11 900
Michalík Stanislav (ODS), Měsíčně: 8 600
Němec Jiří (Brno2006)
Měsíčně: 8 600
Novotný Jiří (ČSSD)
Měsíčně: 18 500
Oliva Jiří (ČSSD)
Měsíčně: 27 800
Onderka Roman (ČSSD)
Měsíčně: 0
Paulczyňski Petr (ODS)
Měsíčně: 8 600
Pelán René (ODS)
Měsíčně: 5 300
Prchal Martin (ODS)
Měsíčně: 0
Rychnovský Daniel (KDU-ČSL), Měsíčně: 0
Sázavský Pavel (ČSSD)
Měsíčně: 27 300
Slavíková Eva (SZ)
Měsíčně: 15 200
Spousta Jiří (Brno2006)
Měsíčně: 15 200
Suchý Jaroslav (KDU-ČSL), Měsíčně: 15 200
Sýkorová Helena (KSČM), Měsíčně: 6 400
Šťástka Libor (ODS)
Měsíčně: 8 600
Tůmová Zdeňka (ČSSD)
Měsíčně: 26 200
Vaňková Markéta (ODS)
Měsíčně: 8 600
Vavrouch Radomír (ODS), Měsíčně: 8 600
Venclík Leo (ODS)
Měsíčně: 11 900

Jen o pět set korun méně než Oliva dostává další sociální demokrat Pavel Sázavský. "Dřív jsem podnikal, provozoval restauraci. To už teď nedělám a jsem jen v komisích. Práce v nich se dá stihnout a nevidím v tom žádný problém. Na magistrátu dokáží udělat harmonogramy tak, aby se žádné schůze nekryly a já na každé mohl být," uvedl Sázavský, který šéfuje dvěma komisím a v dalších pěti je řadovým členem.

"Každá komise se schází jinak. Například majetková jednou za čtrnáct dnů a třeba sportovní komise jednou za měsíc. Ostatní jsou v intervalu jednou za tři týdny," vypočítal Sázavský.

A k čemu komise a výbory slouží? Výsledkem jejich jednání jsou doporučení radě a zastupitelstvu. Nejsou ale závazné a vedení města se jimi řídit nemusí. Komise a výbory jsou totiž jen poradní orgány.

"Názor komise zastupitele zajímá"

Devět členů z pěta-padesátičlenného zastupitelstva si měsíčně díky členství v komicích a výborech přivydělá více než dvacet tisíc korun, někteří téměř třicet. Sedm z nich je z vládnoucí sociální demokracie, zbylí dva jsou křesťanští demokraté.

Ostatní zastupitelé se v žebříčku pohybují většinou od pěti do patnácti tisíc korun.

"Zda jsou odměny adekvátní neumím posoudit. Na některé komisi nejsou sporné body a domluvíme se. Jinde to trvá i několik hodin. Ale magistrát odměny nastavil dobře, nestřílelo se to od pasu. A já tyhle peníze neřeším, byla jsem zvolená voliči a tu práci pro ně musím udělat," vysvětlila například Zdeňka Tůmová z ČSSD, která je členkou pěti poradních orgánů a další komisi šéfuje. Měsíčně si tak přijde na 26 200 korun.

Výbory a komise mají ale podle ní svůj smysl. "Jsou to sice poradní orgány, ale výsledný názor radu i zastupitelstvo zajímá, i když mohou rozhodnout jinak," myslí si Tůmová.

"Komise skloubím a něco si vyřídím"

Kromě sociálních demokratů dosahují desetitisícových odměn i dva křesťanští demokraté. Například zastupitel Jan Holík dostává za členství v pěti komisích a jednom výboru 21 800 korun, jeho stranický kolega, starosta Žebětína Vít Beran, který má šest funkcí v komisích a výborech, dostává 22 900 korun.

"Stíhám to bez problémů. Komise a výbory totiž zasedají jednou za měsíc, některé dvakrát. A když jedu na jednání do centra města, skloubím to s tím, že si něco vyřídím," sdělil Beran.

A jestli je podle něj suma adekvátní? "Na to neodpovím. Odměny jsou stanovené magistrátem. Ale člověk by mohl dělat po večerech něco jiného, než přijít domů a ještě pracovat," řekl Beran.

Odměny v Brně jsou maximální

Podle politologa Stanislava Balíka z brněnské fakulty sociálních studií je těžké hodnotit, zda jsou odměny politiků za členství v poradních orgánech adekvátní, tedy odpovídající odvedené práci.

"Odměny v Brně jsou maximalistické, vyplácené v plné výši. A sčítají se. Některé obce mají stanovené stropy a nebo nemohou sumy sčítat," sdělil Balík.

Práce členů komisí se podle něj liší město od města. "Záleží na tom, jaký vliv tam komise mají, jestli třeba tvoří vlastní návrhy nebo jestli jsou to jen formální jednání. Komise by ale měly být odborně politické orgány, které ladí jednotlivé návrhy," dodal Balík.

,