Rozpory v jihomoravské ČSSD už podle straníků trvají měsíce. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Haškova touha po moci? Pro ČSSD z jižní Moravy žádné překvapení

  • 207
Útok Michala Haška na předsedu strany Bohuslava Sobotku pro jihomoravské členy ČSSD nebyl překvapením. Až doteď ale o rozpolcenosti strany veřejně nemluvili. Povolební vývoj to změnil.

Řada jihomoravských členů strany upozorňuje, že snaha o likvidaci Sobotky nevzešla až z výsledků voleb. Podle nich je za současným děním dlouhodobý plán skupiny ambiciózních politiků z kraje. A na rozdíl od doby před zavřením volebních místností tentokrát o dlouhodobých rozporech v krajské ČSSD mluví místní politici nahlas.

Dychtí po funkci a škodí už půl roku

říká v rozhovoru dlouholetý poslanec ČSSD Jiří Petrů

"Michal Hašek, Roman Onderka, Jeroným Tejc, Michal Bortel. Neděle není náhoda. Jen epizoda v několikaměsíčním běhu věcí. Zdejší rozpory se teď dostaly až na celostátní úroveň. Všichni vědí, že proběhlo tajné setkání s prezidentem v Lánech. Měli připravená usnesení. Počítali si lidi, jen čekali na záminku," říká člen předsednictva ČSSD a čtyřka jihomoravské kandidátky Jiří Petrů.

Ať už jde o puč proti předsedovi strany, nebo o logickou snahu vyvodit důsledky z tristního výsledku sociální demokracie ve volbách, jedno je jasné. Osud strany, která volby s 20,45 % vyhrála, stanoví jihomoravští politici. A právě bitva mezi nimi pravděpodobně určí příštího premiéra.

"ČSSD je jednotná. Ti, kteří říkají něco jiného, lžou," upozorňoval přitom voliče ve čtvrtek na závěrečném předvolebním mítinku na brněnském Moravském náměstí Hašek.

Ten samý Hašek je však jedním z členů předsednictva ČSSD, kteří v neděli schvalovali návrh na odstoupení jihomoravského lídra Sobotky z čela strany. Usnesení, které Sobotku zároveň stahuje z povolebního vyjednávacího týmu, navrhl Haškův spojenec a brněnský primátor Roman Onderka.

Mrzí mě, že Sobotka odmítá převzít odpovědnost, píše Hašek

"Není přeci možné, aby sociální demokracie skončila s nejhorším výsledkem od roku 1993. Platí, že ten nejvýše postavený vždy přebírá odpovědnost. Vzpomeňme si na Jiřího Paroubka. Ukázal se jako chlap, když získal ještě dokonce o dvě procenta více než Bohuslav Sobotka a odstoupil z vedení strany," uvedl v pondělí Onderka.

Sám Hašek trvá na tom, že Sobotka v čele strany zůstat nemůže. "Osobně mě mrzí, že Bohuslav Sobotka odmítá vůbec přemýšlet o své odpovědnosti za volební výsledek a kolegy z předsednictva ČSSD označuje za pučisty. Jeho setrvání ve funkci rozkládá sociální demokracii a poškozuje stranu v očích voličů," uvedl Hašek ve večerním otevřeném dopise spolustraníkům.

Fotogalerie

Předčasné parlamentní volby 2013

Bohuslav Sobotka ve volebním štábu ČSSD v Praze. (26. října 2013)
Členové vedení ODS byli z volebního neúspěchu zklamaní. (26. října 2013)
Andrej Babiš a šéf cirkusu Jaromír Joo slaví s tygřím mládětem volební úspěch...
Miroslav Kalousek ve volebním štábu TOP 09 v Praze. (26. října 2013)

Na fotogalerii se podívejte zde

A na Haškově straně stojí i jeho čtvrteční společník z pódia a trojka krajské kandidátky Tejc. Zatímco ještě před rokem byl po krajských volbách částí vyjednávacího týmu, který mluvil za Sobotku, v sobotu se účastnil tajné schůzky v Lánech se Zemanem.

"Určitě nejsem řízen ani lobbisty, ani kmotry a advokáty a nejsou za mnou skandály. Na předsednictvu pro usnesení vyzývající Sobotku k rezignaci hlasovali i odpůrci Zemana. Snaha některých lidí spojovat tyto dvě nespojitelné věci je nesmyslná," konstatoval Tejc.

Ne všichni jeho "přátelé", jak se sociální demokraté oslovují, to ale vidí stejně. "Vnímám to jako podraz ze strany lidí kolem Michala Haška. Už od chvíle prezidentské volby nesouhlasím s tím, jak stranou prosakují Zemanovi příznivci. Ze strany Haška nejde o nic jiného než o nenaplněné ambice. Chce být premiérem a je tomu ochoten obětovat i pověst strany," konstatoval starosta Tišnova Jan Schneider.

"Už od prezidentské volby zvažuji vystoupení ze strany a přemýšlel jsem nad tím i nyní. Když mi ale vychladla hlava, došlo mi, že to je přesně to, co tito lidé chtějí. V ČSSD proto zůstanu a budu proti jejich přístupu bojovat," dodal Schneider.

A bojovat hodlá i Sobotka. "Za poslední tři měsíce jsem nedělal nic jiného, než jsem objížděl republiku, mluvil s lidmi, rozdával ve městech růže. V neděli jsem přišel na to, že někteří sociální demokraté mezitím vysedávali po kavárnách a rozdělovali ministerstva. Takovým způsobem, aby shromáždili právě těch dvacet hlasů v předsednictvu, které pak posloužily ke schválení usnesení žádajícího mé odstoupení," řekl Sobotka. Zopakoval ale, že nátlaku ustoupit odmítá.

Sobotku přišly v pondělí podpořit před Pražský hrad stovky příznivců:

,