Turistické lákadlo, ale i obtíž. Vedení obce chce kameny přesunout na jiné místo.

Turistické lákadlo, ale i obtíž. Vedení obce chce kameny přesunout na jiné místo. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Obec chce odstěhovat moravský Stonehenge. Turisté bloudí a plaší zvěř

  • 31
Menhiry v Milovické oboře v Klentnici na Břeclavsku jsou místem vyhledávaným turisty a zejména lidmi věřícími v sílu Země a přírody. Údajné energetické pole, které je nejsilnější uvnitř kamenného kruhu, podle nich dodává sílu a léčí. Řadě místních ale kameny přidělávají starosti.

Na deset let staré dílo Jiřiny Lockerové a Jana Tajboše, které připomíná anglický Stonehenge, si stěžují myslivci i majitelé soukromých pozemků.

Dvanáctka kamenů přilákala do obce turisty, ti však kvůli chybějícímu značení bloudí po jejich zahradách.

Menhiry

  • Menhiry jsou kamenné bloky svisle zasazené do země, které vytvářejí energetický kruh.
  • O jejich účelu se spekuluje, mohly sloužit jako kultovní předměty, nebo pro astronomické bádání. Autoři tohoto projektu chtěli "harmonizovat oslabené síly krajiny".
  • Klentnické menhiry byly nedávno také součástí ankety iDNES.cz hledající unikátní turistické cíle (více o anketě čtěte zde).

"My jsme rádi, že tu menhiry máme. Je to další turistický cíl na Pálavě. Problém je, že nikdo neudělal turistické značení, a tak se lidé volně pohybují po soukromých pozemcích a vinohradech. Místní si tak stěžují a chtějí kruh přesunout na nějaké turisticky přívětivější místo. Zároveň lidé v oboře plaší zvěř myslivcům," řekl starosta Klentnice Roman Kopřivňanský.

Zastupitelstvo tak vytipovalo čtyři místa na blízké Stolové hoře, kam by se mohl kamenný kruh přemístit.

"Bylo by to ve všech směrech lepší, ale pokud tam neprobíhá potřebná energie, nebudou už kameny plnit svou funkci," konstatuje obyvatel Klentnice Jan Hrnčíř, který místo často navštěvuje.

Stejného názoru je i autorka menhirů Jiřina Lockerová. "Přestěhování by zničilo původní smysl kruhu. Pokud by měly být kameny použity na novou stavbu, musel by se udělat nový výzkum," vysvětlila.

Původně jeden kámen, nakonec celý kruh

Kamenný kruh vznikl v rámci projektu Transformační energie pro Moravu, zadavatelem tehdy bylo Sdružení pěstounských rodin.

Stál 380 tisíc korun a zaplatil ho nadační fond Milující oči, zřízený Mosteckou uhelnou společností.

"Pozemek pronajímáme už od roku 1994 Lesnímu závodu Židlochovice. Tehdejší ředitel Sdružení pěstounských rodin za námi přišel, že by chtěli postavit na našem pozemku jeden kámen, přičemž Lesnímu závodu to nevadí. Tak jsme svolili," vysvětluje Marie Blahová, která pozemek vlastní se svým manželem.

Jenže místo jednoho se jim na pozemku najednou objevilo kamenů dvanáct. "Nevěděli jsme, že to bude tak velké, ale stále nás přesvědčovali, že nájemci našeho pozemku to nevadí," konstatovala Blahová.

Manželé neuzavřeli s autory žádnou smlouvu, kamenný kruh je tedy na jejich pozemku bez legálního potvrzení.

"Máme strach, že kdyby se tam někomu něco stalo, bude požadovat náhradu újmy na zdraví po nás. Kameny totiž nejsou do země zabetonované, časem tak nemusí být stabilní," dodala Blahová.

Vandal poškodil menhiry. Vyloupal ornamenty

S autory menhirů už jednali o tom, že by jim pozemek pod nimi prodali. Ti na to však neměli peníze a chtějí si parcelu jen pronajmout, a o to zase nestojí Blahovi.

O možném pronájmu navíc vyjednává autorka Jiřina Lockerová, její pozice je však oslabená, neboť ke stavbě nemá žádný právní vztah.

Blahovi tak budou o budoucnosti menhirů jednat především s manažerem Sdružení pěstounských rodin Pavlem Šmýdem.

Mezi tím vším menhiry poškodil neznámý pachatel. "Památkáři nám nahlásili, že nějaký vandal zřejmě poškodil kamenný kruh. Ornamenty byly vyloupané a sklo v centrálním kameni bylo popraskané," vysvětlil starosta Kopřivňanský.

Podle Jana Hrnčíře to musel pachatel udělat záměrně. "Možná si myslel, že pak kruh nebude fungovat, ale tak to není," podotkl.