ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: krimi-plzen.cz

Strážníkům chybí prestiž. A ne každý zvládne kotoul nebo negativní tlak

  • 15
Při běhu se za chvilku zadýchají a často nezvládnou ani kotoul. Brno i Znojmo se potýká s nedostatkem strážníků. Každé město ale z jiného důvodu.

Podle šéfa znojemské městské policie veřejnost totiž vnímá strážníky hlavně jako botičkáře. Profese tu prostě nemá prestiž.

„Řešení špatně zaparkovaných vozidel je samozřejmě jedna z našich povinností, ale činnost strážníků je širší – kontrolujeme objekty škol a školek, jestli se v nich nepohybují nepovolaní lidé, hlídáme mladistvé, pejskaře, bezdomovce i černé skládky,“ vysvětluje Ivan Budín, kterému chybí šest strážníků.

Že tomuto povolání vybledla sláva, pozoruje také šéf městské policie v Hodoníně. Vykládá si to mimo jiné i dosahem sociálních sítí, kde se strážníci propírají.

„Ne každý je dost psychicky odolný k tomu, aby mnohdy nespravedlivě negativní tlak unesl. Strážníci pak získávají status méně populárního zaměstnání, a i to může být příčinou menšího zájmu,“ přemýšlí Jindřich Vašíček.

Podle něj to však má i výhody – pokud se zájemce objeví, je jeho záměr většinou vážný a dobře promyšlený. Nižší zájem uchazečů si vysvětluje vyššími nároky – od udělané maturity po těžké psychotesty. V Hodoníně mají momentálně plný stav, zato Brnu se počty strážníků nedaří naplnit dlouhodobě. Momentálně jich schází 40.

Kurzy pro čekatele se málokdy naplní

Zájem o tuhle práci je v Brně stále vyšší, ale uspěje jen zhruba 8 procent žadatelů. „Kondice zájemců není příliš dobrá, někdy nezvládnou ani základní cviky, jako je kotoul. Na druhou stranu se setkáváme s rekreačními sportovci, kteří mají dobré předpoklady, ale přihlášku si nepodají kvůli strachu z neúspěchu,“ vysvětluje mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

V průměru každé čtyři měsíce tady otevírají kurz pro strážníky čekatele. Málokdy se ale naplní.

„Při tomto počtu nováčků ovšem pokryjeme pouze přirozené odchody zaměstnanců, například do důchodu,“ doplnil. V Brně oproti jiným městům lákají i na různé benefity – třicetitisícový náborový příspěvek a nově zvýšený příspěvek na stravu nebo dopravu.

Do všech měst hledá posily i státní policie, celkem 63 policistů, nejvíc jich tradičně schází v Brně. Letos si podalo přihlášku 530 lidí, nastoupilo jich v celém kraji zatím 93.

„Evidujeme pětapadesátiprocentní neúspěšnost v psychologických testech a jednadvacet procent v testech fyzické zdatnosti,“ vypočetla policejní mluvčí Štěpánka Komárová.

Nové kolegy policie hledá v kampani na Facebooku, spolupracuje se středními i vysokými školami díky workshopům Policista na zkoušku. „Studenti si mimo jiné vyzkoušejí fyzické testy, a pokud je zvládnou, obdrží certifikát. Když pak projeví zájem o práci, mají již jednu z oblastí nutnou pro přijímací řízení splněnou,“ vysvětluje Komárová.