Náměstí Svobody v Brně z letadla

Náměstí Svobody v Brně z letadla | foto: Radek Miča, MAFRA

Proč Brno milovat? Mezi lákadla patří kavárny, umění v ulicích i památky

  • 87
Procházka po břehu Brněnské přehrady, piknik v lužáneckém parku či posezení v kavárně, ve které na vás dýchne duch první republiky. To jsou jen některá z lákadel, která může metropole přespolním i místním nabídnout.

Důvodů proč milovat Brno jsou stovky, my vám přinášíme těch dvacet nejpádnějších. Je jen na vás, které si vyberete nebo zda si k těm našim důvodům doplníte ještě nějaký svůj osobní.

1. Výhled z medláneckých kopců
Brno je ideální na výlety. Tramvají dojedete pět zastávek od centra a jste v lese. Nebo na kopci. Ty medlánecké jsou chráněné, báječně se na nich pouští draci a na výlet se sem dá vypravit i po práci, protože cesta pěšky z Medlánek do Komína trvá necelou hodinu. Takže s cestou tramvají stačí vyšetřit si na výlet dvě hodiny. I s pomalými dětmi nebo dovádějícím psem to stihnete, než se setmí.

2. Umění v ulicích
I když jsou některé brněnské sochy poměrně kontroverzní, nelze Brnu upřít jedno: umění v ulicích si město váží a pěstuje ho. Nejen trvalými instalacemi včetně orloje na náměstí Svobody nebo Kotrbovy sochy Spravedlnosti před Nejvyšším správním soudem. Letos se zase připomenou Sochy v ulicích.

3. Brno je tak akorát
Brno je dost velké město, aby si člověk mohl vybrat z mnoha kaváren, muzeí, divadel, klubů či koncertů. Ale zase tak přehledné a malé, aby na cestě do žádného z nich nestrávil půl mládí. A také tak důvěrné, že si může být téměř jistý, že v každém tom podniku potká nějakého známého.

Teplé počasí nalákalo Brňany k vyčištěné přehradě.

4. Moře na dosah
Brněnská přehrada je ideální místo: v zimě na bruslení, v létě na parníky a konečně také na koupání. Na jaře tam krásně pučí stromy, na podzim rostou kolem houby, a když se na přehradu vydáte s dětmi, můžete zakotvit na několika hřištích a atrakcích a dát si aspoň malé pivo.

5. Piknik jako v Hyde Parku
Praha má park na Kampě a Letnou, Brno Denisovy sady nebo Lužánky. Parky v centru lákají při prvních teplých dnech k životu venku: stahují se sem muzikanti, šermíři, pejskaři i děti na kolech. Ideál pro jarní piknik.

6. Všude je to kousek
Tedy nejenom všude po Brně, ale i do nejbližšího zahraničí. Bratislava je hodinu cesty, Vídeň hodinu a půl. Do Alp je to z Brna šest sedm hodin, na Balaton pět. Když se ráno rozhodnete, že si potřebujete vyvětrat hlavu, večer jste tam.

Kavárna Savoy v Brně

7. Kavárny s kouzlem
Nejde o kvalitu kávy. Tedy nejde jenom o ni. Brněnské kavárny jsou pojem hlavně kvůli svojí atmosféře: Podnebí, Trojka, nádvoří v Podobrazech, zahrádka před Steinerem, snídaně v Café 99, to má něco do sebe. Majitelé a zakladatelé nové vlny brněnských kaváren dbají na genia loci a originální přístup, pořádají kulturní akce, čtení a třeba festival Lunapark. Brno je jediné české město, kde se v březnu a v dubnu ke kávě podává divadlo.

8. Muzea plná poučení
Brněnská muzea a galerie sice mají oproti těm světovým ještě co dohánět, i tak si tady na své přijdou milovníci designu a užitého umění (Uměleckoprůmyslové muzeum Moravské galerie), současné malby (Wannieck Gallery), gotické a barokní krásy (Místodržitelský palác) i vědy a techniky ze století páry (Technické muzeum). A s dětmi vyrazte do Moravského zemského muzea na Zelném trhu, z naučné dětské galerie je už pak dobrovolně nedostanete.

9. Zelný trh
Není větší pohoda, než si na jaře zajít s košíkem na Zelný trh a nakoupit si domácí zeleninu a ovoce. Ale pozor, potřebujete k tomu i ostré lokty: ne všichni prodejci nabízejí zeleninu z domácí zahrádky, někteří prodávají zboží z velkoskladů a hypermarketů. Takže odvahu a ptát se!

10. Noční rozjezdy
Tak tady je to sporné. I Brno má však svoji odvrácenou tvář. Nápad s rozjezdy, kdy se v každou celou hodinu od jedenácti do čtyř ráno potkají všechny autobusy na Hlavním nádraží a cestující pak dovezou i do těch nejodlehlejších koutů města, je báječný. Osazenstvo autobusů už tak báječné nebývá. Takže pozor na opilce, kapsáře a noční revizorské směny.

kašna na brněnském náměstí Svobody

11. Kašny, kam se podíváte
Brno je i městem vody tryskající do nebe. Náměstí Svobody dominují dvě Skácelovy kašny, ta malá funguje i jako takzvané pítko. Stejně jako kašna za kostelem svatého Jakuba. Znamená to, že tryskající voda je pitná a v parných dnech osvěží. Další kašny jsou na Špilberku a také v Denisových sadech. Tam pamatovali architekti i na vrabčáky a vymysleli speciální korýtko na pití i pro ně.

12. Vila Tugendhat
O funkcionalistickém zázraku Miese van der Rohe píší knihy dokonce i zahraniční spisovatelé. Za Skleněný pokoj situovaný právě do vily Tugendhat byl před dvěma lety Simon Mawer nominován na prestižní cenu Man Booker Prize.

13. Petrov
Brno milují i turistické průvodce: kvůli katedrále Petrov, z jejíchž věží je Brno vidět jako na talíři. Přitom jsou staré teprve sto let. Jsou vysoké přes osmdesát metrů. A nápis na katedrále hlásá: Pojďte ke mně, všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi, a já vás občerstvím.

Hrad Špilberk v Brně z letadla
Katedrála na Petrově v Brně z letadla

14. Nejslavnější vězení
Špilberk a jeho kasematy, to je nejslavnější vězení široko daleko. V kasematách jsou k vidění nejdepresivnější a také nejlegračnější figuríny místních vězňů včetně Babinského, velkého loupežníka. I když ten opravdový Babinský Špilberk po zrušení vězení opustil a dožil v klášteře v Řepích u Prahy, kde je také pohřbený.

15. Mumie u kapucínů
Tedy v kostele Nalezení svatého Kříže na Kapucínském náměstí. Autorem krypty je Mořic Grimm a pochovaný je tady velitel pandurů František Trenck.

16. Nahý andělíček
Andělíčka, co vystrkuje zadek na Petrov, uvidíte z Rašínovy ulice, drží se stěny kostela svatého Jakuba a vysazuje pozadí ke katedrále. Petrovští totiž vyhnali stavitele kostela za hradby a on si vymínil, že ještě dokončí poslední okno. A na něj vpašoval naháče.

Jurkovičova vila v Žabovřeskách se řadí mezi nejvýznamnější brněnské stavby. První zájemci se do ní po velké rekonstrukci podívají 1. dubna.
Jurkovičova vila v Žabovřeskách se řadí mezi nejvýznamnější brněnské stavby. První zájemci se do ní po velké rekonstrukci podívají 1. dubna.

17. Jurkovičova vila
Je nově zrekonstruovaná a najdete ji pod Wilsonovým lesem v Žabovřeskách v ulici Jana Nečase. Postavil ji architekt Dušan Samo Jurkovič začátkem dvacátého století a inspiroval se lidovou architekturou. Barvené trámoví dnes svítí do daleka. Ideální je spojit vycházku do Jurkovičovy vily, kterou spravuje Moravská galerie, s jedním dobře vychlazeným pivem na Rosničce, tedy v hospůdce naproti.

18. Tajná místa
V Brně jsou však i okouzlující uličky a zákoutí, o kterých se v průvodcích moc nemluví: Pellicova ulice s nádhernými starými domy a parkem pod Špilberkem, pavlačové domy v Hybešově nebo Žlutý kopec a Pisárecká s funkcionalistickými vilami. Nemusíte o nich nic vědět, stačí jen se procházet a nasávat atmosféru.

19. Brno milují děti
Třeba díky jedinečným hřištím. Ta nejznámější jsou v Lužánkách, tři ve Wilsonově lese cestou z Kraví hory přes bývalou sjezdovku, další na Lesné v Čertově rokli. Na Lesné najdete také lanové centrum. Brno a děti ještě jednou: ideální kout pro odpočinek v přírodě je v kohoutovické oboře. Nahoře na modré značce, která vede z Pisárek, jsou mufloni a daňci, dole v Kohoutovicích výběh pro divoká prasata. Jablka a mrkve jim klidně vezměte, ale pozor, koušou!

20. Brno je studentské město
Že už jste odrostli kolejním pitkám, klubovým nocím a protančeným párty? Město je takové, jako jsou lidé v něm. V případě Brna tedy věčně mladé.

Jste rádi, že žijete v Brně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 3. května 2011. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 5577
Ne
Ne 1623