Ulice Česká v Brně: sídlo MF DNES a Lidových novin

Ulice Česká v Brně: sídlo MF DNES a Lidových novin | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Procházka po České ulici v Brně: jak se měnila a co ji čeká?

  • 0
Desítky let chodili lidé Českou ulicí kolem stejných obchodů a provozoven. I ty se však časem mění. Za slepými výkladními skříněmi některých prodejen se připravují novinky. Luxusní kosmetika nebo spodní prádlo, doufají ženy. Příjemná hospůdka, zasní se muži.

MF DNES zjistila, kteří obchodníci se nově pokusí ohromit na jedné z nejlukrativnějších brněnských ulic své zákazníky. A některé zaběhlé obchůdky nenávratně zmizí.

Ulice Česká v BrněUlice Česká v Brně: sraz pod hodinami

Česká 26: Rohový dům s růžovou fasádou naproti cukrárně Diana v horní části České ulice měli dlouho v pronájmu obchodníci s laciným oblečením. Dům má ve správě městská část Brno-střed. Lukrativní prostory jsou ale už několik měsíců prázdné. Městská část už přitom nového nájemce vybrala. Bude jím společnost Nord Amstrdam, která v domě na České bude prodávat dětské a kojenecké potřeby.

Ulice Česká v Brně: žebráciČeská 14: Dům, který sousedí s obchodním domem Vágner, poskytuje zázemí dvěma prodejnám. V jednom obchodě prodávají tiskopisy, druhý je prázdný a na jeho zápraží s oblibou sedávají žebráci. Úředníci městské části Brno-střed se nakonec rozhodli, že ho pronajmou firmě Chriandore. Ta má tady v plánu otevřít rychlé občerstvení. "Kdy ale budou obě prodejny v provozu, to zatím opravdu nevíme," uvedl mluvčí městské části Roman Burián.

Historie názvu

Česká ulice je jednou znejstarších ulic v Brně.

Ve 14. století se ulici říkalo Platea Letorum. Jmenovaly se tak Česká i Veselá dohromady. Bydleli tam totiž kolonisté, kterým se říkalo Létové. Písaři v průběhu staletí ale původní význam slova Letorum zapomněli a spletli ho slatinským výrazem "laetus", což znamená veselý.

Až do 18. století se proto říkalo České ulici Nová nebo Přední Veselá a dnešní Veselá byla Stará nebo Zadní Veselá.

24. května 1867 se v Brně zavedl nový systém pojmenování ulic. Dnešní Česká byla nazvána  Rudolfovou po synovci císaře Františka Josefa I.

30. prosince 1918 dostala ulice název Česká podle toho, že se vknihkupectví J. Barviče na této ulici sdružovala elita českého kulturního života v Brně.

Česká 6: Prodejna Kenvelo. V domě léta sídlil prodejce oblečení značky Kenvelo. To se ale odstěhovalo. A nyní to vypadá, že s největší pravděpodobností se v prázdných prostorách zabydlí banka. Realitní společnost, která pro soukromého majitele pronájem zajišťuje, jednala i s obchodními řetězci nebo majiteli restaurací.

"Pro  obchod je to příliš komplikované, protože velké dodávky nemůžou zajet až do dvora. A pro restauraci je zase 650 tisíc měsíčně příliš vysoký nájem," uvedl makléř z agentury IET reality.

Největší problém ale je, že budova je ve špatném technickém stavu. Nový nájemce tak bude muset investovat peníze i do oprav.

Co nakonec v domě bude, se zřejmě definitivně rozhodně až na konci května.

"Banka je výhodná pro vlastníka domu, protože banky vždy platí nájem. Na druhé straně vylidňují město, lidé se nemají ve výloze na co dívat a jedou tím pádem raději do obchodního centra," uvažuje makléř.

Stopkova plzeňská pivnice na České ulici v BrněČeská 5: Stopkova plzeňská pivnice je od konce února zavřená. Dům koupila společnost Magnum, která se rozhodla jej kompletně opravit. Jak dlouho bude oprava trvat, ovšem neví. Hospodu v domě ale zrušit nechce. "Poslední rekonstrukce se na domě prováděla před revolucí v roce 1989. Teď jsme nechali prověřit, v jakém stavu ten dům vlastně je. Zjišťujeme, jak rozsáhlá oprava to bude. Proto teď nelze říct, kdy se restaurace znovu otevře," uvedla Iva Nováková ze společnosti Magnum.

Ulice Česká v Brně: rekonstrukce parfumerieČeská 19: Convalarie. Do rohového domu se parfumerie už nikdy nevrátí. Prostory bývalé parfumerie aprodejny hodinek se spojí v jedno. Majitel domu se teď rozhoduje mezi firmami, které mají o prostor zájem. Jsou mezi nimi například oděvní značky Nike, O'Neill, módní doplňky Six nebo i stávající obchod s hodinkami Top Time.

Česká 19: Zoo Hobby, obchůdek s potřebami pro domácí mazlíčky, zmizí už tento týden z minipasáže pod Convalarií. Naposledy si do něj mohou zákazníci zajít nakoupit tento pátek. "Nájmy ve městě jsou příliš vysoké. Nemá proto cenu se nikam stěhovat," říká prodavačka. Na jeho místo se přestěhuje servisní centrum nakladatelství Mafra, které vydává MF DNES, Lidové noviny a Metro. Jejich redakce totiž také sídlí na této adrese.

Ulice Česká v Brně: Hotel AvionČeská 20: Hotel Avion. V září by měla začít rekonstrukce funcionalistického hotelu Avion, který patří mezi významné  brněnské památky. Opravy povede slavná architektka Eva Jiřičná. Rekonstrukce čeká fasádu i interiér hotelu. Po opravách, které mají trvat asi rok, by se měla do prvního a druhého patra vrátit kavárna a restaurace. V přízemí by měla vzniknout samoobslužná restaurace, která tam dříve byla. 

Česká 11: Taxislužba a nápis TAXI, který už téměř dvacet let visí na domě, ve kterém je prodejna bižuterie a také směnárna, brzy zmizí. "Taxislužba přestala fungovat koncem března, ale než zmizí nápis, tak to chvíli trvá. Dům patří ministerstvu školství a asociace středoškolských klubů potřebovala další prostory. No a mládež má tady v tom domě přednost," vysvětlila správkyně objektu.

Pizzy prodají přes třicet tisíc kousků měsíčně

Když se v roce 1993 poprvé otevřelo na České okénko s nápisem pizza, ucpávala fronta lidí celou ulici. "Volal mi tenkrát starosta Brna-středu a zděšeně se ptal, co se tam děje. Že prý si mu nějaký poslanec stěžoval, že když se prodíral přes Českou, někdo mu pizzu s kečupem obrátil na oblek," vzpomíná spolumajitelka lahůdek Eva Chaloupková.

V devadesátých letech byly fronty na pizzu nekonečné. "V roce 1996 jsme prodali skoro šedesát tisíc kousků za měsíc, loni už to bylo jen jednatřicet tisíc. Tenkrát jsme tady byli jediné rychlé občerstvení kromě Sputniku, teď už je toho všude kolem jako máku. Ale že bychom si vydělali majlant, to opravdu ne. Jen ty pece kolik toho sežerou," říká Chaloupková.

A jak vlastně vymysleli recept na oblíbenou svačinku Brňanů? "Přišel s tím známý, který si pizzu koupil v Praze. Ale ona to vlastně není pizza, co tady děláme. Je to slaný kynutý koláč," říká. A když na začátku vymýšleli tu správnou recepturu, lezla jim pizza i ušima. "I dělníkům, kteří tady pracovali. Museli ochutnávat. První varianta byla s uzeninou a cibulí, pro děti jsme přidali variantu bez cibule a pro vegetariány bez uzeniny. Stejně je ta původní pořád nejoblíbenější. Na to mají Moraváci pusu," usmívá se Chaloupková.

Kromě pizzy jsou v kurzu i chlebíčky z jejich lahůdkářství. A to nejen v Brně. "Přišel nám pohled až z Kanady od cizince, který tudy projížděl. Napsal, že máme nejlepší chlebíčky na světě," hrdě ukazuje pohlednici Chaloupková.