Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Prodat hrozny je na jihu Moravy stále větší problém

  • 8
Výkupní ceny hroznů jsou trvale na nízké úrovni. Přesto před každou výkupnou stojí v dnešních dnech fronty vinařů s úrodou. Firem, které ještě hrozny vykupují, rok od roku ubývá.

"Fronta aut s hrozny odrůdy Modrý portugal a Svatovavřinecké byla naposledy tak dlouhá před dvaceti lety," popsal velkopavlovický místostarosta Zdeněk Karber situaci, která minulý víkend vládla před branami vinařského podniku Vinium Velké Pavlovice, kde se zrovna vykupovaly modré hrozny.

Vinium je jednou z mála firem, které ještě od drobných vinařů hrozny vykupují. Další podniky postupně od výkupů upustily. Letos skončila s odběrem hroznů od drobných vinohradníků například společnost Patria Kobylí.

"Hrozny jsme vykupovali osmnáct let. Letos poprvé tomu tak není. Rozšířili jsme vinice, takže máme dost vlastní suroviny," řekl vedoucí divize vinařství a vinohradnictví Miloš Lanžhotský.

V minulých letech přitom Patria vykupovala hrozny nejen pro svou potřebu, ale hlavně pro smluvní partnery z řad velkých zpracovatelů hroznů. Ti však letos výrazně omezili nákup suroviny a o výkup od Patrie neprojevili zájem.

Svaz vinařů: Vyplatí se uzavírat smlouvy předem
"Každý zpracovatelský podnik nemůže svou produkci postavit na tom, že bude čekat s otevřenými káděmi na to, kdo mu přiveze hrozny a jaké. Úspěšný je ten, kdo se stará dopředu," míní tajemník Svazu vinařů Martin Půček. Podle něj velké vinařské firmy, které nemají dost svých vinic, už dávno nespoléhají na podzimní výkupy. Raději si koupi hroznů dopředu nasmlouvají s vinohradníky, u nichž jsou si jisti kvalitou hroznů.

"Ani vinohradníci nemůžou čekat až na vinobraní a doufat, že hrozny někde udají. Musí na to myslet už v průběhu roku a snažit se dohodnout odprodej dopředu," podotýká Půček.

Mají tak podle něj šanci usmlouvat i lepší výkupní ceny. Ty, které vinařské firmy stanovují při běžných výkupech, nejsou příliš optimistické. "Když to srovnám s obdobím před revolucí roku 1989, kdy byly ceny za kilogram hroznů zhruba šest korun, tak dnes jsme na stejné ceně," míní Martin Půček. Na nízkou cenu podle něj tlačí konkurence, dovoz levného a nekvalitního zahraničního vína. "Ale kdo má kvalitní hrozny s cukernatostí kolem 21 či 22 stupňů, už za ně dostane velmi slušnou cenu," podotýká.


Témata: Patria