Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Výstaviště je na prodej. A chce pořádat výstavu ke 100 letům Československa

  • 1
Prodej brněnského výstaviště se přiblížil. Německý vlastník se chce zbavit jeho dvou třetin. Brno plánuje, že podíl koupí bez partnerů. Výstaviště, na kterém v těchto dnech probíhá strojírenský veletrh, už zároveň plánuje budoucnost. Chce pořádat výstavu ke 100. výročí vzniku Československa.

Před více než třemi lety oznámila Brnu firma Messe Düsseldorf, že se chce svých dvou třetin brněnského výstaviště zbavit. A zaslala dotaz, zda chce magistrát využít svého předkupního práva.

Tehdejší koalice ČSSD a ODS ale uložila rozhodování až do voleb k ledu. A po volbách nastoupila už koalice nová.

Po měsících oťukávání mezi městem a německou stranou se nyní odehraje klíčové jednání. Experti obou stran budou dohadovat prodejní cenu.

„Německá strana přijede v pátek do Brna. Určíme si interval ceny, v jakém se budeme pohybovat. Zájem všech je, abychom transakci podepsali do konce roku,“ řekl v pondělí MF DNES brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Brno koupí dvě třetiny od partnera

Výsledky jednání o zamýšlené koupi by podle něj mělo projednat už říjnové zastupitelstvo. Situaci znepřehledňuje například fakt, že veletrhy mají od Messe Düsseldorf půjčku téměř 400 milionů korun, které se musejí ke kupní ceně přičíst.

Hospodaření Veletrhů Brno

2008
+ 109,3 milionu Kč

2009
- 98 milionů Kč

2010
- 82,5 milionu Kč

2011
+ 19 tisíc Kč

2012
+ 21 milionů Kč

2013
+ 50,3 milionů Kč

2014
+ 41,2 milionů Kč

Poznámka: Zisk za rok 2012 je bez 180 milionů Kč za prodej pavilonu D.

Brno podle Vokřála každopádně počítá s tím, že dvě třetiny výstaviště od Němců koupí bez partnera.

„Kontaktovala mě řada finančních skupin. Klíčové ale je, aby výstaviště nezmizelo v developerských kruzích,“ dodal Vokřál. Případného strategického partnera je podle něj možné hledat až po koupi.

Premiér výstavu podpořil

Vedení výstaviště mezitím plánuje budoucnost. V roce 2018 chce dva až tři měsíce pořádat velkou výstavu ke sto letům vzniku Československa.

Výstaviště vzniklo v roce 1928 pro Výstavu soudobé kultury k desátému výročí vzniku republiky. Nápad zopakovat událost v pondělí podpořil i premiér Bohuslav Sobotka.

„Jednáme se slovenskou stranou o tom, jak si důstojně připomenout sté výročí vzniku země. Zatím jsme na začátku a je potřeba, aby ta idea, která se tu nějakou dobu pohybuje, dostala konkrétní kontury,“ řekl premiér.