Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martina Smutná, iDNES.cz

Bouřlivé protesty, výzvy k rezignaci. Brno bude byty prodávat dráž

  • 96
Od středy bude město Brno prodávat byty dráž. Zastupitelé odhlasovali zrušení dosavadního systému slev a pravidel prodeje obecních bytů. Nepřesvědčily je ani úpěnlivé prosby, které víc než dvě hodiny pronášeli nájemníci. Na úterní zasedání jich přišly více než dvě stovky vyjádřit svůj nesouhlas.

Brněnští zastupitelé odsouhlasili, že město bude prodávat své byty za ceny blížící se tržním. Proti tomu protestovali nájemníci, kteří už počítali s odkoupením domů za výrazně nižší ceny.

„Nemůžeme si dovolit jakékoliv navýšení kupní ceny, je to pro nás neúnosné,“ apelovala na zastupitele třeba Martina Hejdová z bytového družstva v Nerudově ulici.

Nájemníky podpořili i opoziční zastupitelé. „Podle mě není problém, aby se doprivatizovaly domy, které už dostaly od města nabídku ke koupi. A teprve pak by se otevřela debata o dalším postupu,“ zastával se nájemníků Oliver Pospíšil (ČSSD).

„Přehodnocení pravidel privatizace bylo jen otázkou času. Už minulá koalice se zabývala podmínkami prodeje domů,“ argumentoval primátor Petr Vokřál (ANO).

Obyvatelé dostanou slevu

Vládnoucí koalice hnutí ANO, KDU-ČSL, Strany zelených a Žít Brno nakonec navrhla dvě varianty hlasování. První z nich znamenala doprivatizovat za původních podmínek 25 domů, které už dostaly nabídku na odkoupení. Tato varianta ale těsně neprošla.

„Chtěli jsme vyjít vstříc nájemníkům a nechat rozhodnutí na zastupitelích,“ řekla Klára Liptáková (KDU-ČSL), náměstkyně primátora pro majetkové záležitosti, která ústupek navrhla.

Nakonec ale stejně zastupitelé odsouhlasili druhou variantu, podle níž se od nynějška budou byty prodávat téměř za tržní ceny. Obyvatelé 25 domů, kteří už dostali nabídku ke koupi, dostanou slevu čtvrtinu z ceny a budou moci využít úvěr s nízkým úrokem.

„Paní náměstkyně, ve zkoušce, kterou jste na sebe vzala dobrovolně, jste neobstála,“ vyčetl Liptákové zastupitel za ODS Libor Šťástka. Poté co ji vyzval k rezignaci, se sálem ozval bouřlivý potlesk.

„Jsme přesvědčení, že jsme nájemníkům nabídli maximum možného,“ vysvětlovala potom Liptáková novinářům.

Šťástka: Nemám střet zájmů

Nespokojení nájemníci se chtějí soudit a dosáhnout tak na původní nižší ceny domů, které jim město za minulého vedení nabídlo.

Při hlasování však nezaznělo prohlášení o podjatosti, které měl podle zákona o obcích učinit jeden z největších kritiků změny pravidel prodeje domů, zastupitel Libor Šťástka (ODS). Jak zjistila MF DNES, v privatizaci je zapojená jeho rodina.

V seznamu 25 domů, které dosáhnou na čtvrtinovou slevu a u nichž prosazoval doprivatizování za původní ceny, je totiž také dům na Veveří 51.

Nebytové prostory, kde sídlí Pivnice U Kroužku, má v pronájmu firma Belcom. Jejími jednateli jsou Šťástkův tchán a švagr, Pavel Belušík starší a mladší.

 „Nemám žádný střet zájmů,“ reagoval Šťástka na dotaz redaktorky MF DNES.

Jako bývalý starosta Brna-střed přitom před několika lety hlasoval v radě pro pronájem prostor svým příbuzným.

A měsíc a půl před loňskými volbami schválili radní z koalice ODS a ČSSD, jejíž byl Šťástka členem, změnu nájmu pro firmu příbuzných.

Podle dokumentů předložených zastupitelstvu a znaleckého posudku platí Belušíkovi za asi 230 metrů čtverečních ročně zhruba 380 tisíc korun. Podle ankety mezi okolními provozovateli restaurací a srovnání nabídek na realitních serverech je to asi o třetinu nižší nájem, než je zde běžné.

Navíc těsně po loňských komunálních volbách podepsal exstarosta Šťástka švagrovi a jeho manželce privatizaci obecního bytu jen pár desítek metrů od restaurace, v ulici Jana Uhra. Byt si přitom pronajali jen pár dní před tím.

Podmínky pro obyčejné nájemníky jsou zničující

Pavla Belušíka ml. se v úterý nepodařilo redaktorce MF DNES zastihnout v bytě v ulici Jana Uhra, kde má trvalé bydliště. Nebyl ani v restauraci, kterou provozuje. „Bude tu zítra. Neznám ani číslo jeho telefonu, má nové a zatím nám ho nedal,“ řekl muž z personálu restaurace.

Belušík ale paradoxně neprodělá ani na tom, když mu město nabídne koupi nebytových prostor až nyní. Za minulých pravidel by měl nárok na slevu dvacet procent z tržní ceny nebytových prostor, nyní si může odečíst čtvrtinu z ceny obvyklé.

Ivo Ondračka, předseda bytového družstva Veveří 51, je ze situace rozpačitý.

„Nevím, jak se k nabídce města postavím. Podmínky pro obyčejné nájemníky jsou zničující. Původní pravidla pro privatizaci byla dobrým nástrojem, vše bylo dohledatelné. Jen byla zneužívaná. Ale zneužít se dá všechno,“ uzavřel Ondračka.