Svatomartinského vína letos bude kolem dvou milionů lahví. Ilustrační snímek

Svatomartinského vína letos bude kolem dvou milionů lahví. Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Hroznů je o třetinu méně, svůj rok nemají červená ani přívlastková vína

  • 7
Kvůli výkyvům počasí letos utrpí produkce kvalitnějších vín. Hlavně těch přívlastkových, do kterých se nesmí přidávat cukr, bude s etiketou roku 2014 méně. Dost bude naopak těch suchých. Ruce si mnou vinaři, kteří zariskovali a i přes nepřízeň počasí nechali hrozny dozrát.

Vinice na jižní Moravě už jsou „zametené“, což v hantýrce vinařů znamená konec sklizně. A pomalu se začínají sčítat škody i úspěchy.

„V našem vinařství se zaměřujeme na vína originální certifikace (VOC), která jsou nejvhodnější pro danou oblast, a tedy více ceněná. Letos se mi ale nepodaří uvést na trh plný počet odrůd v této kategorii, například jeden z Portugalů, který nedosáhl na potřebný 19. stupeň cukernatosti,“ zhodnotil Vít Sedláček, majitel stejnojmenného vinařství.

Svatomartinská vína

Už podesáté si mohou letos milovníci vín připít mladými Svatomartinskými víny, mezi které se řadí například odrůdy Müller-Thurgau, Svatovavřinecké nebo červený Modrý Portugal. Jejich slavnost se uskuteční 11. listopadu na náměstí Svobody v Brně. Podle Vinařského fondu bude letošní produkce podobná jako minulý rok, a to kolem dvou milionů lahví. Svatomartinská vína jsou první z nového ročníku, svěží, ovocitá a zakládají si na kvalitě. Každé víno musí nejprve získat speciální značku, než se začne titulovat Svatomartinským. „Tato vína musí splňovat předem daná kritéria jak po kvalitativní, tak po senzorické stránce, k čemuž slouží hodnocení odborných komisí,“ uvedl projektový manažer Vinařského fondu Pavel Večeřa. Jaká vína projdou testem degustátorů a získají značku Svatomartinských vín, bude jasné až po 31. říjnu.

A právě vín vyšší kvality, jako jsou přívlastková, bude méně. Shodují se na tom i odborníci ze Svazu vinařů, kteří včera vydali průběžné výsledky ze sklizně 2014.

„Původně slibný průběh letošního roku, kdy réva vinná velmi dobře odkvetla díky suchému létu a neohrozil ji ani houbový parazit – padlí révové, vystřídalo v srpnu období silných dešťů. Muselo se sklízet dříve a bude se doslazovat. Hrozny na kvalitní vína, takzvaná přívlastková, ale dozrávají déle a nesmí se do nich přidávat cukr. Proto jich bude letos méně,“ zdůvodnil výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček.

Hlavně suchá a aromatická vína

Vývoj počasí na přelomu září a října také způsobil, že budou spíše vína suchá, aromatická, s menším množstvím alkoholu a naroste počet růžových vín.

„Vína bílá a růžová se zpracovávají stejně. Hrozny se drtí a lisují. U červených vín musí hrozny před lisováním kvasit čtyři až patnáct dní, a to ztížilo vinařům situaci, protože hrozny nakažené hnilobou tak dlouho nemohly vydržet,“ vysvětlil Půček.

Roli ale hraje i zájem zákazníků. „Mění se to každých deset let. Dříve lidé více chtěli červená vína, teď letí spíš růžová a bílá. Každý rok pozorujeme nárůst poptávky u růžových vín o 15 procent,“ popsal majitel vinařství Znovín Znojmo Zdeněk Palát.

Letošní nedostatek hroznů může také znamenat zdražení vín. Podle odhadů se místo šesti tun na hektar sklidí jen okolo čtyř a půl tuny. „Opět se ukázalo, kdo je tady pánem. Příroda, ne vinařská veřejnost,“ uvedl k rozdílu výsledného počtu sklizených hroznů Půček.

Ve srovnání s ročníkem 2013 se sníží výnosy o třetinu. Odborníci ale ještě nemohou odhadovat, jestli se cena moravských a českých vín zvýší. V Itálii a ve Francii už ale podražili. „Mám zkušenost, že i když je špatný ročník, nikdy se moc s cenou nehne. To by musely být vyčerpané zásoby z minulých let, a těch je naštěstí dostatek. Liší se to ale u každého vinařství,“ upozornil spolumajitel Vinařství V a M Zborovský Vladimír Zborovský.

Co je však jisté, vína budou kvalitní. „I když nás hniloba na hroznech potrápila, ty špatné kusy jsme vyřazovali. Z toho, z čeho jsme víno nakonec vytvořili, je dobré. Bude jen na kratší archivaci. Místo deseti let se bude životnost vín pohybovat kolem pěti až sedmi let,“ popsal Sedláček, který se zaměřuje na vína červená.

Letos se ukáže, kdo je frajer

Kdo z vinařů zariskoval a nechal hrozny dozrát i přes nepřízeň zářijového počasí, je spokojený. Říjen byl totiž pro víno díky chladným ránům a teplým dnům příznivý.

„Letošní ročník je průměrný. Nelze říct, že by byly hrozny špatné, nebo vynikající. Bude to na sklepmistrovi, jak si s tím vyhrál. Ukáže se, kdo je frajer,“ okomentoval sklepmistr Filip Mlýnek z Vinařství Volařík Mikulov, který právě hrozny posbíral až v posledních dnech, protože vytváří jen přívlastková vína.

Vinaři, kteří sklízeli dříve, čekají na udělení výjimky od EU, která jim umožní doslazovat víc než jiné roky. S největší pravděpodobností ji dostanou. „Výjimka byla udělena každý rok, a to se o ni nehlásil rekordní počet zemí jako letos,“ zdůvodnil Půček.