Ivo Valenta, majitel Holdingu Synot.

Ivo Valenta, majitel Holdingu Synot. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Programátoři v Brně mění nevinné hry v hazard. Platí je senátor Valenta

  • 327
Je to půl roku, co brněnští zastupitelé schválili úplný zákaz hazardu. Automaty z města postupně zmizí. Právě v Brně ale nyní pracuje tým programátorů, který v loterii o peníze umí proměnit každou hru pro počítač nebo mobil. Tři miliony do něj vložil hazardní boss a senátor Ivo Valenta, majitel uherskohradišťského holdingu Synot.

Hazardnímu bossovi se v poslední době jeho byznys v Česku začal zadrhávat kvůli zakazování video-loterijních terminálů (VLT) jednotlivými obcemi. Místo plechových beden by se ale právě kvůli počinu týmu Gamblified, kde je Valenta jeden z investorů, mohl brzy hazard odehrávat v mobilech a noteboocích.

A přesedlat na hraní o skutečné peníze ve svých oblíbených hrách by mohli ti, kteří dosud hráli jen pro zábavu.

„U automatů zmáčknete tlačítko a dozvíte se výsledek. Tady zmáčknete více tlačítek a dozvíte se výsledek. Princip je stejný. Matematika ale úplně jiná. Výsledek ovlivňují i schopnosti hráče. Chceme ale, aby velkou šanci uspět měli i hráči začínající,“ vysvětluje princip jeden ze zakladatelů společnosti Michal Paleček.

Kasíno na počítačových hrách vždy vydělá

V jedné z her tak například hráč čelí přívalu zombií. Když se mu je podaří zlikvidovat, vypadávají z nich peníze. Zatímco v klasickém počítačovém světě jsou to jen virtuální obrázky, ve hře upravené Gamblifiedem si takto hráč může vydělat stovky dolarů.

Ovšem také stejné částky ve svých sázkách prohrát. Vše mají mladí Brňané propočítané tak, aby kasino na počítačových hrách vždy vydělalo.

„Je to velmi nebezpečný trend. Hazard v Česku byl dlouhodobě zvyklý na benevolentní podmínky nastavené státem. Nové podmínky mu život zásadně komplikují, a tak se hledají nové zdroje peněz,“ konstatoval odborník na hazard Martin Svoboda.

Paleček produkty Gamblifiedu prohlašuje za méně nebezpečnou náhradu herních automatů pro těžce závislé gamblery.

Podle něj je totiž například omezeno množství sázek za jeden den. Zároveň ale doufá, že k on-line hazardu přivede příznivce klasických počítačových her.

Programátoři už podle jeho slov pracují například na hazardních předělávce Flappy Chip, což je klon populární mobilní hry Flappy Bird. Mají domluveny i celosvětově známé tituly, o kterých zatím mluvit nechtějí.

Paleček ale připouští, že právě kvůli hazardu se u řady vývojářských studií, jejichž hry chtěli předělat, setkali s odmítnutím.

Změnit paragrafy by měla připravovaná novela zákona

Kvůli předmětu podnikání je odmítlo i Jihomoravské inovační centrum, které pomáhá začínajícím firmám. Pak se ale nápadu ujal Valenta. A Gamblified mohl začít pracovat i na předělávce hry Dead Trigger, kterou vyvinulo celosvětově úspěšné brněnské herní studio Madfinger Games.

Svůj záměr hazardní boss Valenta komentuje jen obecně. Podle něj Synot do technologických firem už investoval zhruba 10 milionů eur, tedy asi 300 milionů korun.

„Všichni se od podobných firem svým způsobem učíme a já si zejména mladých lidí, kteří v tomto směru podnikají a jsou plni nápadů a elánu, velmi vážím. Budoucnost totiž patří internetu, který i v oblasti počítačových her začíná hledat nové směry a možnosti, a právě tady je jedna z nich. V tom nás nakonec utvrzuje i zájem zahraničí o podobné aplikace,“ řekl Valenta.

A právě na USA či Velkou Británii zatím Gamblified cílí.

V Česku je přitom on-line hazard stále nelegální a Paleček tvrdí, že zákaz obcházet nechtějí, i když to řada firem dělá. Změnit paragrafy by měla připravovaná novela zákona, jejíž příprava se ale protahuje a vypadá, že začne platit možná až v roce 2017.

Jen v USA však trh on-line hazardu činí v roce 2015 podle průzkumu 40 miliard dolarů. Podle tvrzení zakladatelů Gamblifiedu by se jimi předělané hry mohly objevit například i v automatech v Las Vegas, kde vyjednávají s firmou, která provozuje stroje v 70 procentech tamních kasin.

Valenta dodá tisíce automatů do předluženého Řecka

V Česku Valenta zahájil kroky k arbitráži proti republice. Ve sporu jde o povolení na provozování videoloterijních terminálů, které začalo ministerstvo financí rušit po rozhodnutích Ústavního soudu z let 2011 a 2013.

Zároveň Valenta oznámil, že dodá dva tisíce automatů do předluženého Řecka. Mezitím ministerstvo financí ruší v Brně další automaty a úředníci bojují proti takzvaným kvízomatům.  Jejich provozovatelé regulaci hazardu obcházeli tím, že automaty prohlašovali za vědomostní soutěž, a nikoliv hazard.

„Vše nasvědčuje tomu, že kvízomaty v Brně už skutečně závisejí jen na vědomostech a neobsahují prvek náhody vlastní automatům. V dalších dnech to chci kontrolovat. V opačném případě jistě nebude problém dosáhnout dalších milionových pokut, jaké už padly,“ uvedl náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno).