Michal Hašek (ČSSD) při jednání poslanců o rozpuštění Sněmovny. (20. srpna 2013)

Michal Hašek (ČSSD) při jednání poslanců o rozpuštění Sněmovny. (20. srpna 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Krajská rada po roce sepsala svůj program. Podíleli se i komunisté

  • 1
Hejtman Michal Hašek ve čtvrtek představil program své krajské vlády. Problémy jsou dva: trvalo mu to skoro rok. A na tom, jak vládnout kraji, se v tichosti dohodla nejen koalice, ale s nimi i opoziční KSČM.

Za obojí ho kritizuje opozice i politologové. Vše musí ještě schválit zastupitelstvo.

"Neúměrně dlouhou dobu Hašek voličům dluží odpověď na otázku, co vlastně hodlají nejvyšší představitelé kraje ve svých funkcích čtyři roky, na které byli voleni, dělat. Je vidět, že jsou zaměstnáni úplně jinými věcmi než prací pro jižní Moravu," uvedl šéf klubu zastupitelů opoziční ODS Jiří Crha.

Podobně mluví i šéf krajské TOP 09 Jan Vitula.

Až po uplynutí čtvrtiny volebního období se tak například dohodli vedoucí krajští politici "připravit k projednání Zásady územního rozvoje Jihomoravského kraje".

Chtějí také podpořit výstavbu Janáčkova kulturního centra v Brně nebo v případě potřeby udělat z brněnské vojenské nemocnice krajské zařízení.

Jak je ale možné, že vytvoření základního dokumentu kraje trvalo jihomoravské koalici téměř rok, Hašek nevysvětlil.

"Krajská opozice nepřipomínkovala během tří měsíců, které na to měla k dispozici, ani čárku. Jde opozičním stranám o jižní Moravu, nebo chtějí jen politikařit?" jen konstatoval Hašek.

Dokument přichází pouhé dva měsíce před předčasnými volbami, které Haška konečně mohou vynést do vlády. V takovém případě by kvůli střetu zájmů musel z hejtmanského křesla odstoupit.

A jestli bude mít stejnou představu o krajských prioritách i nový hejtman, není podle politologů jasné. "Programové prohlášení bude závazkem zastupitelstva, a tedy bude kontinuálně plněno bez ohledu na personální obsazení funkcí ve vedení kraje," dušuje se Hašek.

Po roce práce se program podobá tomu předchozímu

V mnoha věcech se nový program neliší od toho minulého. Stejně se třeba politici shodli na tom, že nedopustí privatizaci krajských nemocnic a že budou "při svém rozhodování vycházet z potřeb občanů kraje jako podkladu pro svou práci". Až na letopočty jsou zdánlivě stejné i titulní strany obou dokumentů.

Jeden rozdíl tu ale přeci jen je. V předchozím volebním období politici schválili "Programové prohlášení Rady Jihomoravského kraje". Po nynější volební období musí ale vystačit už jen s "Programovým prohlášením Jihomoravského kraje".

A důvod, proč navzdory zvyklostem dodržovaným napříč kraji slovo Rada vypadlo?

Program totiž neodkývali jen zástupci vládnoucí koalice ČSSD a KDU-ČSL, kteří radu, tedy jakousi krajskou vládu, tvoří. Nad tím, jak tu vládnout, se zamýšleli i opoziční komunističtí zastupitelé. A to je podle odborníků vysoce nestandardní.

"Je to kočkopes. Nepřípustně se tak rozostřuje dělicí čára mezi koalicí a opozicí. Pokud ČSSD chce vládnout i s komunisty, má je rovnou do rady pozvat," konstatoval například politolog z Masarykovy univerzity Michal Pink.

Diskuze? Na to jim neskočíme, říká Crha

Hejtman Hašek se ale brání. "Programové prohlášení bylo v červnu letošního roku předloženo k diskusi všem politickým klubům krajského zastupitelstva. Rada obdržela reakci pouze od člena klubu zastupitelů KSČM, kluby ODS a TOP 09 nereagovaly," uvedl jihomoravský hejtman.

"Na tuto kličku jsme neskočili. Z desítek našich připomínek by zapracovali jednu a my bychom tím celý dokument, na kterém koalice spolupracovala s komunisty, vlastně posvětili," reagoval Crha.

Ač KSČM není v koalici, hned po volbách s vítěznou ČSSD uzavřela povolební smlouvu, stejně jako KDU-ČSL.

A v krajských politických kruzích se mluví o tom, že pokud po parlamentních volbách bude ČSSD spolupracovat s KSČM na celostátní úrovni, mohlo by podobné spojenectví vzniknout i na jižní Moravě. Hašek se tomu dosud bránil.

"Bylo by velice nešťastné, pokud by směřování jižní Moravy ovlivnily výsledky z jiné arény," přirovnal to Pink.

Šéf krajské KDU-ČSL Stanislav Juránek na dotaz MF DNES ohledně prohlášení nereagoval.