Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Pro absolventy mají firmy přes tisíc míst. Na mzdy dostávají až 24 tisíc

  • 14
Už 1 091 jihomoravských firem projevilo zájem vstoupit do projektu Odborné praxe pro mladé do 30 let. Absolventům a mladým lidem nabízejí celkem 1 482 pracovních míst. Úřad práce jim na mzdy přispívá až 24 tisíc korun měsíčně.

Ohlas ze strany absolventů je veliký. V programu jich je na jižní Moravě zařazeno už 1 336, smlouvu podepsalo 1 193 z nich. Třeba absolventka ekonomické školy ve Znojmě Klára Dandová, která hledala práci více než rok. Při pravidelných návštěvách pracovního úřadu si všimla letáčku a zažádala o zařazení do programu.

„Do té doby jsem trávila hodiny na internetu hledáním práce a obesíláním firem v celém kraji. Nikde mě bez praxe nechtěli, přitom jsem byla ochotná kamkoliv dojíždět, umím jazyky, mám několik kurzů. Dnes už pracuji jako asistentka v Brně, svůj věk jsem konečně přestala vnímat jako handicap,“ těší ji. Evidují se hlavně středoškoláci – bývalí studenti ekonomických oborů, hotelnictví nebo gymnázií.

Absolventi nejsou nakažení zlozvyky, říkají zaměstnavatelé

Nejméně vysokoškoláci. Zaměstnavatelé mají největší zájem o pracovníky v administrativě, účetnictví, obchodu, informačních technologiích, hotelových službách či v pohostinství. Absolventy si pochvalují z několika důvodů: nejsou „nakažení“ pracovními zlozvyky, v hlavě mají ještě teorii ze školy, jsou kreativní a loajální. Kromě toho pracovní úřad vystupuje v podstatě jako personální agentura a firmám tak ušetří inzerování volných míst, pročítání životopisů a několik kol výběrových řízení.

Projekt pro absolventy

  • 1 091 firem projevilo zájem o vstup do projektu
  • 1 482 pracovních míst firmy nabízejí účastníkům projektu
  • 1 866 uchazečů o zaměstnání projevilo zájem o vstup do projektu
  • 1 336 uchazečů o zaměstnání do projektu skutečně vstoupilo

Šanci na nové místo dostávají mladí lidé, kteří jsou v evidenci úřadu práce a od ukončení studia odpracovali dohromady maximálně dva roky. Příspěvek mohou získat i na rekvalifikaci a mentora – stávajícího pracovníka firmy, který dohlíží na přijatého nováčka a zaškoluje ho.

Dotace využívá třeba firma Caresse bra zaměřující se na prodej podprsenek a poradenství s výběrem. „Jsme hodně malá firma, takže pomáhá vážně cokoliv,“ popisuje majitelka obchodu Klára Doubková. Dotace z úřadu práce jí pomohla zaplatit pracovní sílu pro novou pobočku v Brně v pasáži Rozkvět.

Komunikaci s pracovním úřadem si pochvaluje. „Když máme nějakou drobnou chybku, máme čas na opravu. Jako asi jedinou nevýhodu programu vnímám delší dobu vyřizování žádosti. V našem případě to trvalo asi 4 týdny,“ dodává.

Euforii semele tvrdá realita

Projekt podporuje i jedna z největších soukromých škol v republice. Zájemce o studium láká na to, že se po škole na trhu práce dobře uchytí. „Již během studia se žáci seznamují se svými případnými zaměstnavateli – partnery školy. A mnozí zaměstnavatelé si je tak vychovávají přímo ‚na míru‘,“ vysvětluje ředitel odborné školy a učiliště v Přímětické ulici ve Znojmě Libor Hanzal.

Do projektu se škola zapojila nejen jako ten, kdo pracovní síly nabízí, ale i jako zaměstnavatel. Jeden z bývalých absolventů školy se stal díky projektu úřadu práce členem týmu školy. „Je teď z něj náš kolega. Víme, s kým pracujeme. Věříme mu, nemusíme se zdržovat tím, abychom mu vysvětlovali, kdo je kdo, protože školu a její zaměstnance poznal již během svého studia,“ podotýká Hanzal.

Motivace, posílení sebevědomí a zdravý návyk do budoucna, tak projekt hodnotí někdejší personalistka Lada Kovárníková, která se dnes věnuje individuálnímu osobnímu koučinku po celé republice. „Euforii absolventů z ‚dospělého‘ života často semele tvrdá realita na trhu práce. Jsem pro veškeré motivační programy,“ míní.