Barbora Chvátalová (uprostřed) a její spolužáci během supervize s klinickou...

Barbora Chvátalová (uprostřed) a její spolužáci během supervize s klinickou psycholožkou Barborou Valkovou na oddělení 23 Psychiatrické kliniky FN Brno | foto: iDNES.cz

Studentka vymyslela projekt SPOLU, dobrovolníci pomáhají nemocným

  • 1
Šestadvacetiletá studentka psychologie loni vymyslela projekt SPOLU, který koordinuje studenty-dobrovolníky se zájmem o několikatýdenní stáž na Psychiatrické klinice FN Brno. Nyní Barbora Chvátalová organizuje dobrovolnické stáže pro šedesát studentů psychologie z celého Brna.

"Většinou praxe probíhá tak, že student jen pasivně přihlíží. Chodí na vizitu, účastní se skupinových setkání pacientů, ale nemá šanci se sám zapojit. Jen zcela výjimečně se ho psycholog nebo psychiatr zeptá na názor. Během mé praxe jsem viděla, že pacienti oceňují, když si s nimi někdo 'zvenku' povídá. Samozřejmě, že student nemůže vést terapii, ale pacientům pomáhá už jen to, že vás berou jinak než lékaře a mohou probrat i záležitosti, které s léčbou přímo nesouvisí," vysvětluje Barbora Chvátalová.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

A vzpomíná, že začínali na uzavřeném oddělení č. 23, kde jsou hlavně pacienti s diagnózou schizofrenie.

"Většina pacientů má spoustu volného času a nemají moc možností, jak ho smysluplně využít. Napadlo mě, že by ocenili pravidelné návštěvy. Přihlásilo se mi prvních deset studentů psychologie a velice rychle se to rozkřiklo, na Fakultě sociálních studií i na Filozofické fakultě MU. Dnes už máme šedesát dobrovolníků a dalších sto čeká, až pro ně najdeme uplatnění v některém z psychiatrických zařízení," doplnila Barbora.

Studenti jednou nebo dvakrát týdně dochází na oddělení a povídají si s pacienty nebo pro ně organizují kurzy malování či dramatický kroužek.

Dobrovolnické aktivity projektu SPOLU se během roku rozšířily i na další oddělení kliniky, kde je celkem 120 pacientů.

"Na začátku naší spolupráce nás podpořilo vedení Psychiatrické kliniky FN Brno. Samozřejmě se vyskytly pochybnosti, jestli svou přítomností nepřiděláme zaměstnancům ještě víc práce. Ukázalo se však, že to tak není a jsme moc rádi, že zaměstnanci kliniky naši aktivitu vítají," konstatovala studentka.

Dobrovolníci totiž podle ní pacienty zabaví a přivedou na jiné myšlenky. "Z každého setkání je zápis, který je součástí chorobopisu. Chceme pacienta podpořit v době hospitalizace. Své dojmy ze setkání s pacienty pak mohou studenti probrat během pravidelných supervizí. Tyto konzultace studentům pomáhají v jejich profesním růstu," popisuje studentka.

"Náš projekt se osvědčil, je o něj zájem ze všech stran. Dokonce jsme na něj získali podporu z programu Think Big od Nadace Telefónica a tak jsme mohli nakoupit rehabilitační pomůcky i materiál na volnočasové aktivity. Aktivity tohoto směru podpořila i samotná FN Brno přidělením interního grantu na podporu komplexního přístupu k pacientům. Doufám, že se nám projekt podaří rozšířit i do dalších měst. Přála bych si, aby každý student psychologie měl možnost získat takovou praxi, protože tu z učebnic rozhodně nezíská," uzavřela Barbora Chvátalová.