Čeští vojáci v Afghánistánu se symboly SS na přilbách

Čeští vojáci v Afghánistánu se symboly SS na přilbách | foto: Archiv MF DNES

Propuštěné historiky chce armáda zpět, vojáci je potřebují

  • 2
Nejdříve nekompromisní výpověď a vzápětí překvapivá nabídka k návratu. Takhle si armáda pohrála se skupinou historiků brněnské Univerzity obrany.

Lidé, jejichž úkolem bylo mimo jiné přednášet mladým vojákům o nebezpečích nacismu a komunismu, byli z "úsporných a reorganizačních" důvodů propuštěni.

Vedení univerzity o tom rozhodlo shodou okolností zrovna v době, kdy si čeští vojáci malovali v Afghánistánu na své helmy erby SS.

Proč potřebují historii

Velitel roty 4. brigády rychlého nasazení nadporučík Jan Čermák se znakem jednotky Hohenstaufen na přilbě.Od návratu historiků na Univerzitu obrany si armáda slibuje i to, že si její velitelé nebudou malovat nacistické symboly na výstroj (jako voják na snímku z Afghánistánu).

Poté, co na vyhazov upozornila MF DNES, je vše najednou jinak: zlikvidované pracoviště historiků se téměř zázračně obnovuje. Třebaže jako detašované pracoviště Vojenského historického ústavu Praha.

"Oslovíme i ty pedagogy, kteří museli z univerzity odejít," říká šéf historického ústavu Aleš Knížek.

"Rozehnání pedagogů bylo fatální chybou. Od června proto opět s přednáškami začínáme," dodává Knížek. Názor změnil i rektor univerzity Rudolf Urban, jenž původně propuštění historiků obhajoval. Nadřízení z ministerstva obrany mu totiž jeho krok ostře vytkli.

Vojákům chybí znalost historie

Po domluvě s Vojenským historickým ústavem se prý teď Urban bude snažit "zvýšit kvalitu výuky tak, aby se zlepšil osobnostní profil vojáků, kteří na univerzitě studují".

A co na to vyhození historici? "Našli jsme si už jiná místa," říká jeden z nich – Libor Svoboda. Spolupráci se však nebrání: "Své přednášky jsem nehodil do kamen. Pokud tedy přijde nabídka, zvážím ji."

To, jak důležité jsou pro vojáky znalosti historie, dokazuje i zkušenost Eduarda Stehlíka z Vojenského historického ústavu: "Zvláště u mladých vojáků se setkávám s naivním obdivem k jednotkám SS. A když připomenu, že šlo o zločineckou organizaci, jsou zaskočeni."

O tom, že podobná neznalost historie není výjimečná, svědčí i ohlasy na články o extremismu v armádě, které dorazily do MF DNES. Vojáci v nich říkají, že nevidí rozdíl mezi elitními jednotkami SS, Varšavské smlouvy či NATO, "protože v nich přece sloužili vlastenci ochotní položit život za svou zemi".

Vzdělávat se budou všichni, i nejvyšší velení

Výuka historie se teď nebude týkat jen řadových velitelů či vojáků, ale i generálů. Aby se již, tak jako v Afghánistánu, nestalo, že symboly SS na uniformách svých vojáků nebudou vidět jako problém, "protože to jsou jinak dobří bojovníci".

Po zrušení přednášek historie armádě teoreticky hrozilo, že se změní jen v jakousi "bezpečnostní agenturu", jejíž velitelé splní bezduše rozkaz kohokoliv a proti komukoliv.

Na to, že armáda musí stát na jiných základech, upozorňuje třeba hrdina druhé světové války Tomáš Sedláček: "V bojích o Dukelský průsmyk nás drželo nad vodou hlavně vědomí, jaké oběti přinesli předci, aby náš stát vznikl. Vlastně jen proto jsme se z té hrůzy nezbláznili či neutekli."