Boskovice si v úterý připomínají násilný odsun 458 Židů v roce 1942. Válku jich přežilo jen čtrnáct (ilustrační snímek).

Boskovice si v úterý připomínají násilný odsun 458 Židů v roce 1942. Válku jich přežilo jen čtrnáct (ilustrační snímek). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Průvod se svíčkami připomene sedmdesát let od odsunu Židů z Boskovic

  • 3
V březnu 1942 nacisté násilně transportovali Židy z Boskovic. Ze 458 lidí jich přežilo jen čtrnáct a místní komunitu se po válce už obnovit nepodařilo. Tragédii si lidé připomenou v úterý odpoledne v boskovickém muzeu. Večer pak městem projde průvod se svíčkami.

Čtrnácti z nich ještě nebylo ani deset let, rozkaz byl ale neúprosný. Do neděle 15. března 1942 do deseti hodin dopoledne museli Boskovice opustit všichni Židé. Na nádraží jich za dva víkendové dny dorazilo jen s pár věcmi osobní potřeby celkem 458, drtivá většina se domů už nikdy nepodívala.

Z Boskovic vlaky odjely do Brna, odtud pak Židé odcestovali do Terezína a následně do dalších koncentračních táborů. Zpět se jich vrátilo jen čtrnáct. Malý Tomáš Munk třeba domov neviděl nikdy, narodil se až v listopadu v Terezíně, zemřel i s matkou v Osvětimi.

Boskovičtí Židé

Lidé v Boskovicích si připomenou odsun místních Židů. Před 70 lety, 14. a 15. března 1942, je nacisté poslali do koncentračního tábora v Terezíně.

Transporty odvezly 458 lidí, válku přežilo jen čtrnáct z nich. Místní židovská obec tím zanikla.

Vzpomínkový akt začíná v úterý od 16 hodin v muzeu, v 18 hodin pak místy odsunu projde tichý průvod se svíčkami.

"Ovlivnilo to celé město a celý region, kterého se to také týkalo. Židovská čtvrť, kam byli o rok dříve násilně přestěhování Židé z celého okolí, zůstala zcela vylidněna. A po válce už se ji nepodařilo obnovit," přiblížila ředitelka Muzea Boskovicka Dagmar Hamalová.

Boskovické Židy připomene studentský film

Právě v muzeu v úterý odpoledne začíná vzpomínkový akt k 70. výročí boskovického transportu.

"Většina Židů z Boskovic zahynula v Mauthausenu, ale i v Osvětimi a jinde. Ve městě po odsunu zůstalo jen pár lidí ze smíšených manželství, ze synagogy udělali skladiště nábytku po Židech, pak to byl sklad materiálů. Dnes už tu bohužel nežije nikdo, kdo transport zažil," potvrzuje Jiří Bušina z Klubu přátel Boskovic, který akci pořádá.

Se zážitky pamětníků se ale lidé přesto seznámí. Díky studentům boskovického gymnázia a jejich projektu Naděje. Před sedmi lety totiž vypátrali poslední boskovické Židy a podařilo se jim natočit jejich zpovědi. "Studentský film se čtyřmi medailonky si při vzpomínce promítneme," plánuje Bušina.

Na atmosféru, která před lety v Boskovicích panovala, přijedou zavzpomínat i zástupci brněnské Židovské obce. Místní si ji připomenou tichým průvodem se svíčkami, který od 18 hodin půjde z náměstí U Vážné studny k nádraží.

Z tisícovky židovských obyvatel nezbyl nikdo

Co přesně se ale před 70 lety dělo a co lidé prožívali, lze jen tušit. Tehdejší Správa židovské náboženské obce se o transportu dozvěděla jen pár dní před odjezdem. Lidé museli nechat nábytek a veškeré vybavení v domech. Někteří ještě doufali.

"Dobře nám to tu hlídejte, ať zůstane vše zachováno, až se vrátíme," prosili údajně strážce podle zápisu v boskovické kronice, vepsaném zpětně až po válce. "Nás vystěhují nyní, později dojde řada i na vás, Čechy," předvídali jiní.

Jisté je, že nábytek si rozebrali okupanti, o osobní zavazadla přišli odsunutí Židé už v Brně, v koncentračním táboře pak odevzdali peníze, doklady a zbytek majetku. A židovská čtvrť postupně zanikala.

"Nebýt revoluce, většina objektů by už dnes nestála. Podle údajů z roku 1937 v té době bylo v Boskovicích 7,5 tisíce obyvatel, z toho tisícovka lidí hlásících se k židovskému náboženství. Po válce nikdo. Byla to velká tragédie, důsledky jsou vidět dodnes," potvrzuje místostarostka Jaromíra Vítková.