Obálka publikace To je Brno, která obsahuje kritické pasáže o okolních městech a obcích. Dílo vydalo Turistické informační centrum Brna. | foto: Repro To je Brno, autentický průvodce Brnem

Nesoudná Kuřim, depresivní Blansko. Brněnský bedekr nadzvedl okolní obce

  • 178
Kuřim jako „pomník ztráty lidské soudnosti“, Blansko jako místo, kde na vás dýchne „nicota, deprese a prázdnota“. Nový průvodce Brnem si střílí z okolních měst a obcí, jejichž starostové se cítí rozhořčeni. Podle ředitelky instituce, která průvodce vydala, jde o nepochopení nadsázky.

Starostové považují publikaci, kterou vydalo Turistické informační centrum města Brna (TIC), za urážku a provokaci.

Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) označil průvodce za velmi vydařenou publikaci, posměšné pasáže o ostatních městech však považuje za nešťastné a za Brno se od nich distancoval. Ředitelka TIC Jana Janulíková v prohlášení ČTK napsala, že reakce potvrzují nepochopení konceptu, který je postavený na sebeironii a nadsázce.

Na problém s publikací, která vyšla pod názvem To je Brno a podtitulkem Autentický průvodce Brnem, upozornil jako první Blesk. Dílo vyšlo v sobotu, ale nejednalo se o aprílový žert, protože je vytištěno 3 000 kusů, které se prodávají za 119 korun. Kniha má několik kapitol, které pojednávají o Brně, o jeho dopravě, literatuře, bazarech, trzích a dalších oblastech. V závěru však obsahuje i stručný popis okolí, který budí nevoli.

O Kuřimi se totiž píše, že je to specifická variace pracovního tábora a dominantou je průtah pro auta. Komentář doplňuje, že „obtížně se zde hledá cokoli hezkého, a to i v bizarním smyslu slova“.

Slova rozzlobila kuřimského starostu Draga Sukalovského (Kuřimská občanská liga). „Je to urážka. Nelíbí se to ani dalším starostům, jejichž města brožura zmiňuje. Napíšeme dopis primátorovi, zda to prezentuje názor města na obce, se kterými spolupracuje a hodlá spolupracovat,“ prohlásil Sukalovský.

Nehoráznost z veřejných peněz, zlobí se starosta Blanska

Nelichotivě je zmíněno rovněž Blansko, kde podle brožury dýchne na turisty „nicota, deprese a prázdnota“.

„Jsem přesvědčen, že v Bohnicích mají postaráno o potenciální klienty. Se starostou Kuřimi Drago Sukalovským a ostatními starosty jsme se domluvili na společném postupu proti této nehoráznosti placené z veřejných peněz,“ uvedl na svém facebookovém profilu blanenský starosta Ivo Polák.

Nepěknou vizitku dostaly rovněž Velké Pavlovice, kde podle průvodce „vybudovali tzv. Opilé sklepy - skrumáž kýčovitých budov, které jsou výsměchem architektuře.“

Znepokojený je i Jiří Lukášek (nez.), starosta Rousínova, o kterém se v knize píše jako o sídle jednoho z největších výrobců hracích automatů, ve kterých závislí lidé utápějí hypotéky, studium svých dětí a celou budoucnost.

„Vytáhnout největší slabinu města, to je provokace. Navíc je to soukromá firma, kterou město neovlivní. Na takové věci musí být kontrola, nebo si každý v Brně může dělat, co chce? Sejdeme se se starosty a budeme s tím něco dělat,“ oznámil Lukášek.

Do každého výtisku přibude vysvětlující záložka

Úsek o městech se nelíbí ani bývalému hejtmanovi Michalu Haškovi (ČSSD). „Neumím si představit, že by kraj něco takového vydal. Urážet sousedy za veřejné peníze, to se Brnu opravdu nepovedlo. Na místě je minimálně omluva,“ podotkl Hašek.

Brněnský primátor Vokřál o víkendu oznámil, že publikaci neviděl a problematický obsah hodlá řešit. Na pondělí pak svolal brífink, na němž se ke kritice okolních měst vyjádřil obšírněji.

„Za vedení Brna se od tohoto pohledu distancuju a kolegům se omlouvám. Nešlo však o to města dehonestovat, ale pracovat novým způsobem s prostorem, který okolo Brna je. Není to průvodce pro masovou veřejnost. Nadsázka je i v textech o Brně, ale tam je to vyvážené, kdežto u okolí Brna to působí nevyváženě,“ poznamenal Vokřál.

Celkově však dílo pochválil. „Pracuje s novými metodami a ukazuje, jak bychom chtěli prezentovat některé věci, které nejsou v Brně jen ke koukání,“ uvedl Vokřál.

Během několika hodin bude do každého výtisku doplněna záložka, která upozorní na to, že jde o autorské texty určené konkrétní cílové skupině, nikoliv o oficiální postoj Brna k okolním obcím.

Koncept je postavený na sebeironii a nadsázce

Ředitelka městské organizace TIC Janulíková uvedla, že bedekr slouží k oslovení nových cílových skupin, které hledají alternativní turistickou nabídku a nechtějí klasického oficiálního průvodce městem.

„Průvodce má skvělý obsah, který obstojí i na mezinárodní úrovni. Jediné, co připouštím, že v textu Stanislava Bilera o okolí je určitá nevyváženost. Nechtěli jsme nikoho urazit, cílem je naopak, aby cílová skupina do Kuřimi přijela. Omlouvám se těm, které to urazilo,“ podotkla Janulíková.

Připustila také, že cílem bylo jít trochu za hranu kvůli marketingu. „Abychom média a veřejnost vytrhli z letargie,“ poznamenala.

Janulíková uvedla, že brožura není oficiálním turistickým průvodcem Brna a okolím. „Jedná se o sborník deseti autorských textů psaných lokály. Do publikace přispěli například Olga Erhartová, Kateřina Tučková nebo Stanislav Biler,“ vyjmenovala Janulíková.

Právě Biler je autorem kritizované pasáže. „Koncept publikace je přímo postavený na sebeironii, nadsázce, která se z 90 procent strefuje do brněnských témat. Pouze jedna kapitola je věnovaná brněnskému okolí. Cílem publikace je ukázat významnou vlastnost, která je Brnu vlastní, schopnost sebeironie a nadhledu, svérázný pohled na realitu, schopnost ostře a vyhraněně reflektovat realitu,“ zdůraznila Janulíková.

V pasáži o Brně se například píše o časostroji na náměstí Svobody, ze kterého nelze poznat čas, nebo že Bohumil Hrabal má na svém rodném domku v Brně pamětní desku umístěnou tak nízko, že slouží psům pro vykonání potřeby.

,