Obálka publikace To je Brno, která obsahuje kritické pasáže o okolních městech a obcích. Dílo vydalo Turistické informační centrum Brna. | foto: Repro To je Brno, autentický průvodce Brnem

Věděl jsem, o čem píšu, hájí se autor nelichotivého popisu okolí Brna

  • 125
Těch pár řádků, které vytvořil, způsobilo nečekaný humbuk. „Z kritiky si nic nedělám,“ oznamuje ale Stanislav Biler, jehož pasáže v nově vydaném průvodci To je Brno rozzuřily několik starostů z okolí jihomoravské metropole.

„Samozřejmě pokud se vzdálíte od mainstreamu, vždy se lidé rozdělí na dva tábory. Půlce se to bude líbit a půlce ne,“ konstatuje sociolog a spoluzakladatel hnutí Žít Brno.

Podle Bilera starostové mohou situaci momentálně využít ve svůj prospěch - kvůli kauze dostávají mnoho prostoru v médiích, kde mohou mluvit o tom, co je naopak v jejich městech pěkného, ale nedělají to (o kontroverzním průvodci jsme psali zde).

Starostové obcí, které „pomlouvá“ nový průvodce Brnem, se mezitím po tlaku na město domohli nápravy. Pokud ironicky laděný bedekr To je Brno půjde do dotisku, problematická část o místech a městech v okolí Brna z Bilerova pera bude upravená podle jejich přání.

Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) slíbil, že v inkriminované pasáži o okolí města kromě původního textu vyjdou i materiály, které připraví stěžující si obce.

Provizorním řešením je zatím záložka do stávajících průvodců se slovy, že se Brno od textu - sice neoficiálního, ale z veřejného rozpočtu placeného bedekru - distancuje.

Pro jistotu jsou problematické stránky spojeny nálepkou, kterou musí čtenář nejdříve roztrhnout. Tam se pak třeba dočte, že Rousínov je hnízdo hazardu či Blansko místo deprese.

Text vznikal pro lidi, co neobráží zámky

Biler se domnívá, že jsou stížnosti přemrštěné a kritiku mohli starostové brát i pozitivně, a ne jen plivat na toho, kdo o nich píše v ne moc příznivém světle. Každé město má podle něj své problémy a nemyslí si, že napsal něco nepravdivého.

Biler teď tvrdí, že nikoho naštvat nechtěl. „Pouze jsem psal, co považuji za literárně dobré,“ tvrdí. Mířil na specifickou cílovou skupinu, jíž se pasáž měla líbit. To jsou mladí lidé, ale často také cizinci toužící po autentických zážitcích a je jedno, zdali jsou pozitivní, či negativní.

Marketingová strategie říká, že mohou přijet do města, protože se tam nic neděje. Vedle knihy To je Brno je však k dostání i normální průvodce s tradičními turistickými atrakcemi.

„Text jsem psal pro lidi, co neobráží jen zámky, ale zajímavá místa, která působí bizarně. Myslím, že to turistice prospěje,“ vysvětlil záměr Biler. A netradiční místa popsal neobvyklým stylem.

Nadsázka a ironie byly součástí zadání

Právě na to si starostové stěžovali - ostatní části o Brně podle nich nepůsobí tak útočně jako ta o jeho okolí. „Nemyslím si, že můj styl vybočuje z řady dalších autorů knihy. Je zkrátka autorský a mám svůj pohled,“ tvrdí Biler.

Svou část průvodce psal po oslovení brněnským turistickým informačním centrem a zadání znělo, že má použít nadsázku a ironii (rozhovor s ředitelkou centra čtěte zde).

Biler totiž má na svém kontě mnoho kritických článků, které se dívají ironicky na Brno. Odmítá tedy kritiku, že by chtěl vyzdvihovat metropoli na úkor ostatních. „Věděl jsem, o čem píšu, už deset let intenzivně cestuji po kraji,“ uzavřel Biler.

Humbuk kolem netradičního bedekru zaujal výtvarnici Kateřinu Šedou, která má za sebou taktéž nezvyklého průvodce brněnským Bronxem. Na svém facebookovém profilu uvedla, že uvažuje o vydání průvodce brněnskými periferiemi Tohle není okolí.