Nově zvolený předseda Věcí veřejných Vít Bárta s Petrou Quittovou, kterou si

Nově zvolený předseda Věcí veřejných Vít Bárta s Petrou Quittovou, kterou si vybral za místopředsedkyni. | foto: Jan Zatorsky, MAFRA

Quittová chtěla být primátorkou, teď vystřídala ve vedení VV Klasnovou

  • 1
První místopředsedkyní Věcí veřejných se na sobotním volebním sněmu strany stala místostarostka brněnských Černovic Petra Quittová. Ve funkci nahradila manželku Víta Bárty Kateřinu Klasnovou. Jih Moravy posílil i díky blanenskému poslanci Michalu Babákovi, který se stal dalším místopředsedou.

Skandály zmítaná strana, která byla původně ve vládní koalici, pořádala volební sněm. Předsedou se na něm po Radku Johnovi stal Vít Bárta (více se dočtete zde). Dva ze tří místopředsednických postů po jeho boku obsadili lidé z jižní Moravy.

První místopředsedkyní, a teoreticky tedy druhou nejdůležitější tváří strany, se stala místostarostka brněnských Černovic a starostka tamního sokola Petra Quittová. Na postu vystřídala Bártovu manželku Kateřinu Klasnovou. Řadovým místopředsedou pak byl zvolen blanenský poslanec Michal Babák, který v minulosti kandidoval i na post předsedy.

Jihomoravané ve vedení

Petra Quittová

Narodila se v roce 1972. Vystudovala Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity v Brně, bakalářský obor veřejná správa a ekonomie. Pracovala ve státní správě.

Od roku 2002 je zastupitelkou městské části Brno-Černovice. Od roku 2010 je její uvolněnou místostarostkou. V roce 2009 vstoupila do strany Věci veřejné. Roku 2010 kandidovala za tuto stranu na post primátora statutárního města Brna.

Michal Babák

Narodil se v roce 1975. Vystudoval gymnázium v Blansku a dnes vlastní poradenskou společnost zaměřenou na daně a účetnictví.

V roce 2009 vstoupil do Věcí veřejných, poslancem byl zvolen v roce 2010. Ve Sněmovně pracuje v petičním výboru, rozpočtovém výboru a kontrolním výboru. Zároveň je členem Stálé komise pro kontrolu činnosti Vojenského zpravodajství.

Quittová, která v roce 2010 usilovala o post brněnské primátorky, zůstane i nadále činná v komunální politice. "Na svém působení v Černovicích nehodlám zatím nic měnit," vzkázala novopečená místopředsedkyně, kterou na funkci nominoval sám Bárta.

Ten na šéfa véčkařů kandidoval poté, co ho soud zprostil obžaloby, která ho vinila z podplácení. Soudní řízení ještě definitivně neskončilo. Státní zástupkyně se totiž proti zprošťujícímu rozsudku odvolala.

Lituje, že ve vedení nebude John

Quittová ovšem věří, že Bárta bude nakonec pravomocně uznán nevinným. Proto za ním jednoznačně stojí.

"Je mi líto, že v novém vedení Věcí veřejných už nebude kandidovat Radek John – ten, který přivedl Věci veřejné do celostátní politiky a současně ten, který byl vždy garantem jasného protikorupčního směřování strany. Věřím, že léta strávená v komunální politice mohou dát záruku, že právě já spolu s novým předsedou Vítem Bártou tuto obnovu uskutečníme," prohlásila po svém zvolení Quittová.

Bárta za její loajalitu zase na oplátku chválí ji. "V komunále je klíč k úspěchu Věcí veřejných a Quittová bude nejen vzorem, ale i oporou pro naše komunální politiky," sdělil Bárta.

Babák přišel při rvačce o dva zuby

Dalším místopředsedou z jižní Moravy je poslanec Babák. Ten se na rozdíl od Quittové, která se dosud v celostátní politice neangažovala, dostal do povědomí voličů v minulosti už několikrát.

Poslanec byl například na jaře 2011 podezřelý z praní špinavých peněz, a dočasně kvůli tomu dokonce odešel i ze strany. Přes jeho veřejný účet totiž za dva roky proteklo 11,5 milionu korun pro Věci veřejné. Po auditu, který žádné pochybení neprokázal, se Babák do strany ovšem vrátil.

Média zachytila také rvačku v jednom z pražských barů, ve které přišel poslanec o dva přední zuby.

Silná role jižní Moravy ve vedení strany je podle šéfa jihomoravské stranické organizace Jana Blažka důkazem toho, že Věci veřejné nejsou pragocentrické. "I hlas regionů je slyšet," zhodnotil Blažek.

Jak silný onen region vlastně je ovšem neupřesnil. "Budeme to vědět teprve za nějaký čas, protože do konce března je termín pro platbu členských příspěvků. A počet členů se předpovídá těžce, protože jich po velkých problémech strany opět přibývá. Například ve Znojmě, kde jsme zbyli jen čtyři, je už nyní hned dvanáct lidí," vypočítal šéf jihomoravských véčkařů.