Na soukromé Anglické základní škole na Mendlově náměstí v Brně zavedli od...

Na soukromé Anglické základní škole na Mendlově náměstí v Brně zavedli od tohoto školního roku školní uniformy. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Školáci v Brně oblékli uniformy. Místo obleků mají trička a mikiny

  • 32
Na začátek školního roku se letos děti v Anglické základní škole na Mendlově náměstí v Brně těšily víc než obvykle. Jako první v Brně si totiž škola nechala ušít vlastní školní uniformy. "Některé děti v tom prý chodily i tři dny dopředu," usmívá se ředitel školy Ivo Procházka.

Žádná saka a kravaty však žáci 1. až 5. třídy z Mendlova náměstí nosit nemusí. Škola nechala ušít pohodlná trika, mikiny, džínové bundy či šaty.

Uniformy se škola rozhodla zařídit na podnět rodičů. V každé třídě je několik dětí cizinců, které jsou na uniformy zvyklé. "Ptali se nás, jestli nechceme uniformy i u nás. Řekli jsme si, proč ne," vykládá ředitel.

I většina českých rodičů podle něj s nápadem souhlasila, jen ojediněle se objevily připomínky. "Někdo říkal, proč by měly být děti jako pionýři. S tím ale školní uniformy nemají nic společného," podotkl ředitel.

Zařídit uniformy nebylo nic snadného. Školy, které je u nás používají, je většinou objednávají z Velké Británie. V Brně ale chtěli něco pohodlnějšího, žádné kravaty a saka. Tak, aby se děti v oblečení cítily dobře.

Uniformy na zakázku vyrobila česká firma Stretch. I pro společnost to přitom byla první podobná zkušenost v takovém rozsahu, byť vyrábějí uniformy pro dospělé. "Škola chtěla, aby oblečení bylo moderní a pohodlné, společně jsme pak vymysleli džínovou kolekci doplněnou o další sortiment. Děti se v džínách cítí přirozeně, což se o formálních kalhotách říct nedá," vysvětlila za firmu Stretch Lucie Nosková.

Uniformu oblékly i učitelky

Jako vzor sloužilo i oblečení, které děti už nosily. Šaty pro holky třeba vznikly podle "modelu" jedné žačky. Základní barvy uniforem jsou modrá, bílá a červená.

Výsledek se dětem moc líbil. "Nejraději nosím tričko a taky se mi líbí mikina, není v ní zima," chválil prvňáček Pavel. "Odpadá mi tak ranní rozhodování, co si mám vzít na sebe," líbí se zase páťačce Nicole.

Původně měli mít uniformy jen prvňáci, nakonec je ale mají všichni žáci ve škole, kde je první až pátá třída, a dokonce i učitelky. V budoucnu by mohly uniformy nosit i děti z nižšího gymnázia, které na Anglickou základní školu navazuje. "Máme letní i zimní verzi. Část kompletu je povinná, část dobrovolná," popisuje ředitel Procházka.

Oblečení platí žákům rodiče, celá sada přijde na pět tisíc korun. Děti mají polokošile s krátkým a dlouhým rukávem, vesty, svetry, mikiny či kraťasy. Holky mají i šaty a džínové bundy. Na všem je logo školy. "Protože se uniformy musejí často prát, byla pro nás hodně důležitá kvalita," dodává ředitel.

Proti uniformám není ani psycholog. "V dnešní době děti čím dál víc podléhají klamnému přesvědčení, že čím značkovější oblečení, tím lepší člověk. Uniformy odvádějí pozornost od rozdílů, které mezi sebou děti mají, nepředhánějí se a neporovnávají," podotkl psycholog Jiří Brančík.

Podle ředitele Procházky ale nebylo účelem uniforem, aby smazaly sociální rozdíly. "Chtěli jsme, aby se děti do školy těšily jako do instituce. A funguje to," podotkl Procházka. Podle něj nyní mají děti ze školy jiný dojem.