Závod mistrovství světa cestovních automobilů v Brně. (19. června 2011) | foto: Petra Mášová, MF DNES

První vrchol sezony přilákal na Masarykův okruh 27 tisíc lidí

• 2
Davy lidí, hlasití maďarští fanoušci a na stupních vítězů nadvláda Chevroletů. Tak vypadal uplynulý víkend na brněnském Masarykově okruhu. Konal se tu první ze tří vrcholů letošní sezony - závod mistrovství světa cestovních automobilů (FIA WTCC).

Neděle nabídla fanouškům motorismu šest závodů rozdělených do tří kategorií. Nejvíce pozornosti na sebe strhávaly závody cestovních vozů. První i druhý závod ovládly vozy Chevrolet, pouze jediné ze šesti míst na stupních vítězů získal jezdec z jiné stáje.

První závod vyhrál Brit Tom Huff, když předjel vítěze kvalifikace a stájového kolegu Yvana Mullera z Francie. Třetí skončil Alain Menu ze Švýcarska.

V druhém závodě už se podařilo na stupně vítězů dostat i závodníkovi z jiné stáje, než je Chevrolet. Na druhé místo za Mullera se dostal Nizozemec Tom Coronel s BMW. Třetí skončil opět Menu.

Závod mistrovství světa cestovních automobilů v Brně. (19. června 2011)
Hosteska na závodech cestovních automobilů v Brně. (19. června 2011)

"Měl jsem celý víkend nejlepší auto a dokázal jsem toho naplno využít," řekl po skončení závodu obhájce loňského mistrovského titulu Muller.

Na první místo v průběžném pořadí seriálu mu to ale nepomohlo. Po pěti z dvanácti závodů je druhý. Pořadí na prvních třech místech přesně kopíruje to z prvního brněnského závodu: Huff, Muller, Menu.

Až s osmým, respektive jedenáctým místem se v Brně musel smířit jezdec s největší podporou fanoušků. Tím byl bezesporu Maďar Norbert Michelisz.

V kategorii Auto GP bylo rušněji než u cestovních vozů. Těsně po startu prvního závodu došlo ke kolizi tří jezdců a následující kola tak závodníci odkroužili za safety carem. Takticky nejlépe potom zvládl závod Ital Luca Filippi, který od loňského roku drží oficiální rekord Masarykova okruhu. Druhý závod, do kterého startovala nejlepší osmička z toho prvního, ale v obráceném pořadí, vyhrál další Ital - Samuele Buttarelli. Druhý skončil teprve osmnáctiletý Indonésan Rio Haryanto a na třetí místo dosáhl vítěz prvního závodu Luca Filippi.

Celkově navštívilo víkendové závody 27 tisíc diváků. "Na sobotní volné tréninky a kvalifikaci se přišly podívat tři tisíce lidí, v neděli účast dosáhla 24 tisíc návštěvníků," upřesnila ředitelka Masarykova okruhu Ivana Ulmanová.

To je téměř stejně jako loni, kdy byl ale závodní víkend třídenní. Nejbližší program automotodromu ale slibuje mnohem větší návštěvy. O víkendu od 8. do 10. července se tu pojedou superbiky a 12. až 14. srpen bude patřit motocyklové Grand Prix. Na tu se loni přijelo podívat téměř čtvrt milionu příznivců.