Ztracené dopisy v Břeclavi. Studentky s rouškami přepisují adresy do počítače

Ztracené dopisy v Břeclavi. Studentky s rouškami přepisují adresy do počítače | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

První ztracené dopisy z Břeclavi po letech našly své adresáty

  • 10
Některým lidem už do schránek dorazily první z dopisů, které našli dělníci v březnu pohozené ve výtahové šachtě v areálu hlavního železničního nádraží v Břeclavi. Adresáti na ně čekali dlouhá léta. Někteří z nich se ani nedočkali, zemřeli ještě před příchodem pošťáka.

Zhruba tři tisíce lidí ze Znojma, Břeclavi a Uherského hradiště najdou tento týden ve schránce dopis. Až rozlepí novou bílou obálku s počítačově nadepsanou adresou, najdou druhou, zřejmě trochu zmačkanou nebo zašpiněnou. A v ní dopis, který měl přijít před několika lety.

"Dopisy jsou hygienicky nezávadné, informovala nás o tom krajská hygienická stanice. Takže jsme je začali postupně odesílat," potvrdila mluvčí České pošty Dita Václavíková.

Česká pošta by měla v nejbližších dnech doručit více než 25 tisíc z celkových 39 tisíc nalezených psaní. - čtěte První tři tisíce dopisů z šachty...

Když Jana Souchopová z Mikulova vytáhla z poštovní schránky bílou podlouhlou obálku, myslela si, že se jedná o svatební oznámení od známých. Po jejím rozlepení jí však do rukou vypadlo blahopřání k narození syna Jiříka. Čtyři a půl roku staré.

"Docela jsem na to koukala, pak jsem ale pořádně prohlédla obálku a našla omluvný dopis a aršík známek. A v tu chvíli mi to docvaklo. Že i tenhle můj dopis skončil ztracený v Břeclavi," popsala žena.

"Psala mi tenkrát kamarádka z Německa. Jelikož jsem s ní stále v kontaktu, hned jsem jí napsala SMS. Ještě na ni neodpověděla," řekla Souchopová, která se ozvala na výzvu MF DNES, aby se ozvali ti adresáti, jimž pošta doručila zásilky pohozené v Břeclavi.

"Dnes přišel naší babičce dopis odeslaný v roce 2003. Ani jsme netušili, že také něco dostaneme. Ještě jsme ho neotevřeli, ale patrně bude od rodinného přítele z Německa. Babička bohužel před dvěma lety zemřela," řekl ČTK Vlastimil Fabikovič z Břeclavi.

Ne všichni adresáti se dopisů dočkají
Celkem dělníci našli na břeclavském nádraží 39 260 dopisů z let 2001 až 2006 odeslaných ze zahraničí. Ne všichni adresáti se však dodatečného doručení dočkají.

Zhruba 3 300 dopisů bylo otevřených a převzala si je k vyšetřování policie. Dalších 11 tisíc zásilek bylo v tak špatném stavu, že musely být zničeny: dopisy se rozpustily ve vodě a chemikáliích a budou použity k výrobě kartonu.

Celým případem, který sama Česká pošta označila jako největší skandál ve své historii, se už několik týdnů intenzivně zabývá břeclavská policie. Zjišťuje, kdo dopisy otevíral, prohledával a poté vhazoval do nepoužívaného tunelu na nádraží.

Kriminalisté případ zatím vyšetřují jako podezření z porušování listovního tajemství. Z vyšetřování policie už vyplynulo, že zloděj, který zásilky otvíral, znal dobře chod zdejší třídírny. Proto také počítal s tím, že po ztraceném pytli se nikdo pídit nebude.

Policie prošetřuje i pracovníky Českých drah. K pytlům, které se vozily vlakem na břeclavské nádraží, se mohli snadno dostat. Hlavní pozornost však stále soustředí na tehdejší zaměstnance České pošty.