Jedna z psích proměn, tedy oblíbené „před“ a „po“.

Jedna z psích proměn, tedy oblíbené „před“ a „po“. | foto: Archiv salonu

Psi si užijí koupel i nový sestřih. V salonu se s nimi ještě pomazlí

  • 1
Ve Znojmě otevřeli první psí salon, kde domácím mazlíčkům nabízejí kompletní péči. Samozřejmostí je hraní a mazlení. „„Myjeme je třeba i čtvrt hodiny. Jinak se chovají psi, když tady mají majitele a jinak, když jsou tu sami,“ řekla v rozhovoru pro týdeník 5plus2 zakladatelka salonu Tereza Lisner.

Tereza Lisner má doma tři psy. Nejprve pečovala o ně, potom o čtyřnohé miláčky kamarádek, až si před necelými dvěma měsíci otevřela vlastní psí salon. Pejskařům tady vysvětluje, proč nemají používat lidské přípravky, že je zapovězený strojek na vlasy a proč se dlouhosrstá plemena nestříhají, ale trimují.

„Mě to bavilo, říkala jsem si, že ve Znojmě nikde nenabízejí kompletní péči, někteří sice stříhají, ale bez mytí, a je to jen taková sériová výroba. A když to děláte doma, máte umýt, vyfoukat, ostříhat a pak ještě uklízet, to je pro někoho práce i na několik hodin,“ popisuje, jak se jí v hlavě zrodil nápad.

Trvá na tom, aby byl pejsek v salonu dostatečně dlouho tak, aby si užil koupel i mazlení.

Nejčastějšími zákazníky jsou jorkšíři

„Myjeme je třeba i čtvrt hodiny. Jinak se chovají psi, když tady mají majitele a jinak, když jsou tu sami. Pokud jsou trochu vzteklejší, pomazlíme je, dáme jim pamlsek, pohrajeme se s nimi, oni se uklidní a jedeme dál. Máme tu i pejsky, které doma sami majitelé ani nevykoupou, utíkají a koušou. Před cizími ale mají respekt,“ vysvětluje.

Psi se tady dočkají mytí, stříhání, čištění i depilace uší, ale i trimování, což je ruční zbavování staré srsti.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

„Tvrdím, že pes, který líná, se má alespoň na jaře a na podzim trimovat. Je to sice náročná, třeba i tříhodinová metoda, ale výborná. Uleví to psům, ale i majitelkám, které pak doma jen nesbírají chlupy. Lidé mají zafixováno, že se psi jen stříhají, ale není to pravda. Psy to nebolí a třeba takový čau čau, vlčák nebo různí oříšci by se měli jen trimovat,“ míní.

Nejčastějšími psími zákazníky tady jsou jorkšíři a pak maltézáčci. „Od tohoto týdne se začneme specializovat i na velké psy, které většinou salony odmítají, postavili jsme pro ně i velkou vanu. Všichni se diví, že i koupeme,“ zmiňuje s úsměvem.

Čtyřnozí zákazníci dostávají speciální šampon i balzám. „Používání lidských přípravků na psy je obrovskou chybou mnohých pejskařů. Psi se potom škrábou, mají lupy a srst jim plstnatí, což je pak celoživotní problém,“ upozorňuje. Není ani šťastné psa po koupání nechat uschnout tak, že běhá po bytě, ale lidé by ho měli fénovat.

Barvení srsti? Zatím to nikdo nechtěl

Prohřeškem je i stříhání psů lidským strojkem na vlasy. „Chlupy se jimi nestříhají, ale lámou, a psi trpí,“ podotýká Lisner. Rozšířeným mýtem je i to, že by se pes neměl na zimu stříhat. „Když mají delší chlupy třeba na packách, tak jim tam to mokro a sůl zůstává o to déle. Nejlepší je ostříhat, vyčesat a psům dávat v zimě nějaký obleček,“ doporučuje.

Netypické požadavky, jako je natáčení nebo barvení srsti, zatím nepřišly.

„Když si to ale někdo bude přát, tak proč ne,“ směje se majitelka salonu, kam začali chodit i majitelé koček. „Těm říkám, že to zkusíme, ale nic neslibuju, záleží, jakou má kočka povahu,“ vysvětluje. Přiznává, že má profesní deformaci a na ulici kouká po psích „účesech“. „Přemýšlím, jak bych je ostříhala a často jejich majitele i oslovím,“ uzavírá.