V Národním ústavu duševního zdraví zkoumají především fungování mozku. Není...

V Národním ústavu duševního zdraví zkoumají především fungování mozku. Není proto divu, že stěny chodeb zdobí zobrazení mozkových drah. | foto: František Vlček, MAFRA

Z východu na západ. Psychiatrii v Česku mají vylepšit obří investice

  • 1
Stará zašedlá budova s vybavením, které z velké části pamatuje ještě komunistickou éru. Psychiatrická klinika Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích (FN Brno) ani zdaleka neodpovídá standardům, které jsou běžné v západní Evropě. Už samo prostředí totiž na člověka působí depresivně.

Přitom zde pomoc vyhledávají pacienti, kteří potřebují pravý opak. V nejbližší době ale přijde zásadní změna. Klinika projde kompletní přestavbou, a navíc přibudou také nové ambulance.

Vše má být v souladu s připravovanou celorepublikovou reformou psychiatrie, jejímž hlavním smyslem je zlepšit podmínky v zanedbaných léčebnách, aby se tam pacienti cítili dobře a nepropadli ještě větší skepsi hned u vchodu.

Modernizace brněnské kliniky, jejíž historie sahá až do 50. let 20. století, začne nejspíš už v září. „Máme podanou žádost o projekt, která by měla být každou chvíli schválená,“ informoval ředitel FN Brno Roman Kraus. Úpravy vyjdou na stovky milionů korun, náklady má pokrýt dotace z evropských fondů.

V plánu je nejen celková rekonstrukce stávající budovy, ale také přístavba, kde se vměstnají nejrůznější ambulantní služby. V nových prostorách najdou zázemí i výjezdní týmy specialistů, kteří budou za pacienty dojíždět.

„S většími kapacitami se počítá pro psychology i sociální pracovníky. Chceme také přijímat nové odborníky. To vše spadá do plánované reformy psychiatrie,“ přiblížil Kraus.

Potřebujeme se dostat ke komunitní péči, prohlásil ministr

Podle ministerstva zdravotnictví je smyslem zmíněné reformy vytvořit či posílit síť vzájemně na sebe navazujících služeb pro duševně nemocné. To zahrnuje nejen různé formy zdravotních služeb, ale i služby sociální, včetně těch, které pomáhají nemocným řešit složité životní situace.

„V psychiatrii pořád patříme na východ, potřebujeme se dostat na západ – ke komunitní péči. Na to ale potřebujeme peníze,“ prohlásil v souvislosti s připravovanou reformou ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

Změny tak lze očekávat v každém zařízení, které neodpovídá moderním standardům, má zastaralé vybavení a chybí mu vhodné zázemí pro poskytování ambulantní péče. Částečné modernizace se tak pravděpodobně dočká také Psychiatrická nemocnice v brněnských Černovicích. O jaké změny půjde, o tom se teprve rozhoduje.

Jihomoravský kraj má kvůli reformě přiděleného koordinátora, který se postupně seznamuje se stavem všech psychiatrických zařízení.

„Tato pozice je na jižní Moravě obsazena od května. Vše jsme konzultovali se zástupci krajského úřadu. Prvním úkolem koordinátorů je detailně zmapovat všechny aktivity v konkrétních krajích, na které bude možné navázat a sjednotit je napříč celou republikou,“ sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

„Přitom však počítáme se zachováním regionálních specifik každého kraje. Cílem práce koordinátorů je také vznik individuálního strategického dokumentu,“ přiblížila Čechová.

Z evropských fondů mohou přijít čtyři miliardy

V Psychiatrické nemocnici Brno v Černovicích se krajský koordinátor byl už podívat. Výsledky jeho inspekce však zatím nejsou známé.

„Věřím, že mimo jiné padne rozhodnutí, kam a na co vše budou v našem zařízení směřovat vyčleněné peníze,“ uvedl ředitel psychiatrické nemocnice Marek Radimský.

Podle jeho slov je léčebna v poměrně dobrém technickém stavu. „Naposledy jsme rekonstruovali gerontopsychiatrické oddělení, ale samozřejmě máme také části nemocnice, které nejsou nejmodernější. To je jako všude. Některá psychiatrická oddělení v nemocnicích jsou v dobrém stavu, jinde je to horší. A právě podle toho se budou přerozdělovat peníze na jejich úpravu,“ poznamenal Radimský.

Moderní zázemí mají například ve znojemské nemocnici, kde před třemi lety otevřeli nové psychiatrické oddělení za bezmála 34 milionů korun. Změna byla součástí celkové opravy zařízení, kdy toto oddělení přestěhovali ze staré budovy do nové.

Česká republika by na plánovanou reformu mohla získat do roku 2023 z evropských fondů asi čtyři miliardy korun. Přitom do psychiatrické péče plynou ročně asi tři až čtyři procenta zdravotnického rozpočtu, tedy kolem deseti miliard korun. Psychiatrie bude také jednou z priorit při sestavování úhradové vyhlášky pro příští rok.