Labutě na řece Jihlavě v Ivančicích zasáhla ptačí chřipka. Prokázalo se to...

Labutě na řece Jihlavě v Ivančicích zasáhla ptačí chřipka. Prokázalo se to poté, co místní našli několik uhynulých ptáků, po nichž vyrazili pátrat hasiči s veterináři. I ostatní ivančické labutě ale nejspíš čeká utracení, aby nemohly nákazu šířit. (4.1.2016) | foto: Marie Stránská, MAFRA

Kvůli ptačí chřipce se začínají vybíjet chovy tři kilometry kolem ohnisek

  • 31
Úřady zahajují likvidaci tisíců kusů drůbeže na Znojemsku, kde se objevila ohniska nákazy ptačí chřipkou. Kromě drobných chovů půjde také o reprodukční chov kachen. Postižení chovatelé mají nárok na finanční kompenzaci od státu.

Veterináři rozhodli, že se vybije veškerá drůbež v okruhu tří kilometrů od ohnisek ptačí chřipky na jižní Moravě. Vedle drobných chovů půjde i o reprodukční chov kachen společnosti Sebol, kde je 6000 ptáků.

Bude se v něm muset zničit také 60 tisíc násadových vajec. O kolik kusů drůbeže, ale například i holubů nebo bažantů, celkem půjde, se zatím přesně neví. Utrácení začne v pátek, oznámil na briefingu ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.

Ptačí chřipka se do Česka dostala zhruba po deseti letech, je i ve většině evropských států. V ČR jsou zatím potvrzena tři ohniska na jižní Moravě.

Úhyn ptáků hlásí už i jiné kraje

Ptačí chřipka se v EU v posledních měsících vyskytla mimo jiné na farmách v Británii, Německu, Rakousku, Nizozemsku, Francii, Polsku, Maďarsku nebo v Chorvatsku. Koncem loňského roku také výskyt této nemoci ohlásilo Slovensko, Bulharsko nebo Irsko. Tento týden se k nim přiřadilo i Česko. Podle odborníků to byla jen otázka času.

Ohniska jsou zatím v Ivančicích, Moravském Krumlově a v ivančické části Letkovice. Další ještě nebyla potvrzena, prošetřují se. Veterináři dostávají hlášení o úhynu ptáků i ze středních Čech, Zlínského a Jihočeského kraje.

Virus H5 není nebezpečný a přenosný na člověka. Pro informace ohledně ptačí chřipky, například co dělat s uhynulými zvířaty, zřídila Krajská veterinární správa krizový mobil 720 995 213.

Za vybitá zvířata dostanou chovatelé odškodnění od státu. Ministerstvo zemědělství má pro nákazovou situaci letos připraveno 31,3 milionu korun. Pokud bude třeba více peněz, požádá o navýšení svého rozpočtu, protože jde o povinné výdaje plynoucí z veterinárního zákona.

Chovatelé musí zažádat o náhradu do šesti týdnů od utracení nebo porážky drůbeže. Okrasní a exotičtí ptáci, například papoušci, se utrácet nebudou, pokud chovatelé požádají o výjimku.

Lidé musejí hlásit, co doma chovají

Tomáš Třetina, starosta Moravského Krumlova, kde je jedno z ohnisek nákazy, už ve čtvrtek občany vyzval, aby hlásili své chovy drůbeže na městský úřad. „Lidé se k tomu staví velmi zodpovědně,“ pochválil.

Zatímco v Krumlově chovají lidé stovky kusů ptáků, v Ivančicích, kde se nákaza také objevila, jde o počty jen v řádu desítek (více jsme o objevení nákazy psali zde).

Už ve čtvrtek tady utratili krizový chov, konkrétně osmnáct kačen. Majitel tak přišel o všechnu drůbež, kterou měl. „Bohužel jeho zahrada těsně sousedí s řekou a na zahrádce má malý rybníček, kam mu létali ptáci z řeky. Navíc byla smůla, že šlo o speciální okrasné kačeny,“ popisuje starosta Milan Buček (TOP 09).

V pátek se do ulic vydají strážníci a zaměstnanci městského úřadu s formuláři, aby jim lidé nahlásili počty drůbeže, které doma chovají. Sečteno by mělo být do pondělí.

Vyčlenili dvě skupiny hasičů

Proč se nákaza objevila právě v Ivančicích, které jsou, co se týče počtu drůbeže, spíše slabé, si starosta vysvětluje tím, že tu mají tři řeky. „Jsou průtočné, jedna vůbec nezamrzá. Navíc ptáky krmí lidé a mají tak dostatek krmiva,“ dodal starosta.

Ve čtvrtek jihomoravští hasiči vyjížděli ke čtyřem sběrům uhynulých ptáků. Třikrát na Ivančicku, z toho v jednom případě šlo o planý poplach, a jedenkrát na Znojemsku.

„Vzhledem k situaci byly pro Ivančice a Moravský Krumlov vyčleněny dvě sběrné skupiny profesionálních hasičů, které mají za úkol vyjíždět k nálezům uhynulých ptáků. V ochranných oblecích a s filtračními maskami mrtvé ptáky odeberou, místo a použité prostředky dekontaminují a pytle odváží do zvláštních kontejnerů,“ popsal mluvčí Jaroslav Mikoška.

Zatím veterináři neplánují, že by zakazovali výstavy ptáků mimo postižené území. „Žádáme však organizátory a chovatele, aby pečlivě zvážili, pokud něco chtějí organizovat,“ dodal ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Petr Šatrán. Situace se podle něj může měnit z hodiny na hodinu.

,