Obyvatelé Pozořic i okolních obcí se snaží zarazit plán na vybudování bioplynové stanice v obci (ilustrační snímek).

Obyvatelé Pozořic i okolních obcí se snaží zarazit plán na vybudování bioplynové stanice v obci (ilustrační snímek). | foto: Radek Miča, MAFRA

Půda má živit dobytek a lidi, brojí aktivisté proti bioplynové stanici

  • 8
Strach se zápachu a hluku mají lidé v Pozořicích na Brněnsku v souvislosti se vznikem bioplynové stanice na kukuřici. Obec by díky ní mohla do rozpočtu napumpovat 900 tisíc korun ročně. Místní však její stavbu nechtějí a dokonce požadují vyhlášení referenda.

Lidé se bojí stavu, kdy budou pole kolem jejich rodinných domků plná kukuřice a cesty ve vsi zatížené nákladními auty.

"Přípravný výbor získal dostatek podpisů. Momentálně kontrolujeme, jestli dokument splňuje všechny právní náležitosti. Pokud bude referendum vypsáno, projevený názor občanů budeme samozřejmě plně respektovat," konstatoval starosta obce Jaromír Červenka. Ten byl původně pro, aby stanice v Pozořicích vyrostla.

Jenže na zasedání zastupitelstva dal najevo své pochyby. Ukazuje se totiž, že si bioplynka příliš nerozumí s územním plánem. "Momentálně vše zkoumáme," dodal starosta.

Investor stavby, společnost Goodwill Property Investment, se  brání. "Je to účelová kampaň. Lidé si myslí, že pokud zablokují stavbu bioplynové stanice, tak upustíme od plánu koupit nějaké místní družstvo, které by dodávalo surovinu ke zpracování. Už nyní ale držíme významný akciový podíl jednoho z podniků. Žádné propouštění, jak se lidé obávají, ale nechceme," řekl šéf společnosti David Täuber.

Iniciátorem podpisovky je sdružení Za obyvatelnost Pozořic. "Tak obrovská stanice má sloužit ke spalování odpadu, nikoliv zemědělské produkce. Využívat ornou půdu jinak než k živení dobytka a lidí považujeme za naprostý nesmysl," řekl mluvčí sdružení Petr Hromek.

Aktivistům vadí větší doprava a možný zápach i dopady na čistotu ovzduší. S odporem se projekt setkal také u okolních obcí. "Naši obyvatelé jsou již teď značně zatěžováni hlukem a emisemi z velkých průmyslových závodů. Zamýšlená stavba by znamenala další neúměrnou zátěž," poznamenala starostka sousedních Sivic Marie Kousalová.

Podle šéfa firmy Goodwill Property Investment současný vývoj plány zatím nezhatil. "Projekt je pozastavený, ale pro nás je směrodatné rozhodnutí zastupitelstva. Teprve pokud naši nabídku odmítne, tak to pro nás končí," dodal Täuber.

Zamítnuté bioplynky

Pozořicím přitom firma za stanici ročně slibuje zhruba devětsettisícový příspěvek do rozpočtu. Firma se záměrem vybudovat bioplynovou stanici narazila i v Šumicích u Pohořelic. Tehdy to překazila malá kapacita sítí. Stejná firma nepochodila ani ve Slavkově u Brna, kde její plán zamítlo město už v roce 2010.

Pozořice však nejsou jedinou obcí na Brněnsku, kde se obyvatelé proti takové stavbě postavili. Projekt "bioplynky" byl odpískán například loni ve Střelicích u Brna. Tam chtěla začít stavět firma Gen Agro Říčany. Ta však nakonec od záměru ustoupila.

Stejně nejspíš dopadne i plánovaná stavba v Tišnově. Krajský úřad Jihomoravského kraje totiž vydal nesouhlasné stanovisko. Se stavbou v Tišnově přitom nesouhlasila ani tamní radnice a obyvatelé. Obávali se zápachu a velkého hluku.

,