Starosta Lednice Libor Kabát při slavnostním poklepání na základní kámen,

Starosta Lednice Libor Kabát při slavnostním poklepání na základní kámen, kterým odstartovala obnova jízdáren tamního zámku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Půl miliardy a čtyři sta čtyřicet dnů. Oprava jízdáren v Lednici začala

  • 6
V Lednici začala dlouho očekávaná přestavba barokních jízdáren tamního zámku. Na kompletní obnovu čtyř sálů a jejich přeměnu na multifunkční centrum má sdružení tří firem kvůli podmínkám dotace pouhých čtyři sta čtyřicet dnů. Nákladný projekt má řadu kritiků.

Těm vadí hlavně cena. Oprava jízdáren přijde totiž i se zařízením budoucího kongresového sálu, výstavních prostor či míst pro prezentaci jihomoravských vysokých škol na astronomických půl miliardy korun. Z toho zhruba 375 milionů korun budou stát stavební práce.

Slavnostního poklepání základního kamene se ve čtvrtek na nádvoří zámku zúčastnil nejen zástupce investora, ministerstva kultury a památkářů, ale také starosta Lednice Libor Kabát (nezávislí) a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Ten si je jistý, že i přes hlasy o nepotřebnosti projektu budou stovky milionů korun v Lednici investovány smysluplně. "Zahájení stavby považuji za vyvrcholení touhy řady lidí, kteří snili minimálně v posledních šesti či sedmi letech o obnově této části lednického zámku," uvedl Hašek.

Půl miliarda bude v Lednici použitá smysluplně, míní Hašek

Nákladný projekt přestavby barokních koníren provází od začátku řada problémů a překážek. A v poslední době také kritika kvůli údajně přemrštěné ceně.

"Plánovaná cena je známá už dlouho. Je otázkou, proč se tyto spekulace objevily právě nyní," ptá se lednický starosta Libor Kabát (nezávislý). Společně s Haškem kritikům vzkázal, že nedávno dokončená kontrola projektu z ministerstva kultury prošla zcela bez výhrad.

"Nyní čekám ještě na to, jestli vyslyší mou prosbu o mimořádnou kontrolu i ministr financí. On je tím, kdo má hlídat každou korunu a každé euro, které je v České republice investováno. Já říkám, že tady v Lednici bude použito smysluplně," prohlásil jihomoravský hejtman. A zdůraznil, že tok peněz při dílčích stavebních krocích bude po celou dobu oprav procházet důkladnou kontrolou.

Že projekt získal peníze z Evropské unie jen díky dobré přípravě a splnění všech kritérií, připomněla na nádvoří lednického zámku i Drahomíra Vrbská z ministerstva kultury.

Rekonstrukce desítky let zanedbávaných prostor v duchu hesla "vracíme památky do života" bude teď po řadu měsíců živit nejen firmu IMOS Brno a OHL ŽS, ale také akciovou společnost Unistav.

"Zakázka za 312 milionů korun bude jednou z nosných ve výrobních programech všech tří firem v letošním a příštím roce. Termín je sice šibeniční, ale věříme, že i přes všechna omezení v dokumentaci se nám podaří dílo v termínu 440 dnů dokončit," uvedl zástupce generálního zhotovitele stavby Oldřich Štercl.

Co bude za pět let?

I když všichni zúčastnění hovořili o tom, že další z památek najde konečně smysluplné využití, otázkou už nyní je, jak bude nákladně zbudované a moderně vybavené multifunkční centrum za půl miliardy korun využitelné po zhruba pěti letech.

Po té době totiž skončí smlouva mezi sdružením Multifunkční centrum a ministerstvem kultury a nákladně zbudované prostory přejdou na Národní památkový ústav.

"Musím říci, že o tom v tuhle chvíli nepřemýšlíme, protože máme kupu jiných starostí. Pokud by se smlouva prodlužovala, musí to být ale už i se souhlasem ministerstva financí," uvedla pro MF DNES ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goričková.