Ilustrační snímek. | foto: Radek Miča, MAFRA

Hladoví turisté se zlobí. U jeskyní si letos nedají ani párek v rohlíku

  • 59
Nový vstup do Punkevních jeskyní za 62 milionů lidé kritizují, chybí tam občerstvení. Kvůli podmínkám dotace nesmí být bufet uvnitř, tak chtěla správa jeskyní zřídit alespoň venkovní stánek. Proti tomu se však postavili ochránci přírody. Spor nyní ukončilo ministerstvo. Bufet bude, ale až příští rok.

Pochvaly i ocenění sbírá nová vstupní budova do Punkevních jeskyní v Moravském krasu (více zde). Přesto u ní řada turistů neskrývá zklamání, v moderní budově za více než 62 milionů korun totiž marně hledají občerstvení.

V původním vstupu, který zde stál od roku 1947, bufet fungoval. Nyní se návštěvníci Punkevních jeskyní musejí spokojit jen s nápojovým a potravinovým automatem.

Jeskyňáři kvůli tomu bojují už od loňského léta s ochranáři. Tvrdí, že v oceňovaném vestibulu kvůli dotacím vařit nelze, nový stánek s jídlem a nápoji proto chtěli postavit naproti vstupu do Punkevních jeskyní na místě někdejších toalet. Ochranářům se to ale nelíbí. Stavbu kiosku už loni v prosinci zamítli.

Automaty na oplatky jsou málo

„Projekt na novou vstupní budovu se financoval z Operačního programu Životní prostředí, podle jeho podmínek tam občerstvení nemůže být, prostory nemůžeme pronajímat ke komerčnímu využití a zřizovat zde stravování po dobu deseti let od zahájení provozu. Jenže turisté jsou na občerstvení u Punkevních jeskyní zvyklí,“ popsal Jiří Hebelka, vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu.

„Chtěli jsme zachovat alespoň základní standard jinde v Evropě běžný a teplé občerstvení nabídnout. Denně řešíme, že si lidé stěžují, nechápou to. Automaty na kávu a oplatky jsou prostě málo,“ zmínil.

Jeskyňáři původně plánovali, že kiosek začnou budovat hned po dostavbě nového vstupu do Punkevních jeskyní. Do té doby totiž musely zůstat v provozu stávající, nevyhovující toalety v samostatném objektu naproti vchodu do podzemí.

Právě ty pak měl nahradit dočasný bufet, otevírat ho chtěli už letos před začátkem hlavní sezony, narazili ale na nesouhlas ochranářů, kteří jim pro stavbu v chráněné krajinné oblasti musejí udělit výjimku.

Podle ochranářů ale za současný stav může zčásti i sama Správa jeskyní. „Projekt nové vstupní budovy se připravoval už od roku 2004, s občerstvením na místě někdejších toalet ale vůbec nepočítal, v žádosti o dotaci sami kolegové ze Správy jeskyní uváděli, že po zbourání objektu toalet se návštěvníkům odkryje výhled na divokou krásu okolní přírody. Teď, když už všechno stojí, chtějí stavět zase jiný objekt,“ vysvětlil Leoš Štefka, vedoucí Správy CHKO Moravský kras.

„Jimi podávaný projekt počítal s tím, že na místě veřejných záchodků vznikne prostor pro zeleň. A vzhledem k tomu, že podle podmínek přidělení dotace by zde mělo být vše, co je součástí projektu, zachováno nejméně příštích deset let, obávali jsme se, zda tím nebudou porušeny i tyto podmínky,“ dodal Štefka.

Správa jeskyní navíc podle něj může i v novém zázemí Punkevních jeskyní nabízet občerstvení, například ve formě regionálních produktů, podobně jako to ochranáři dělají v nedalekém Domě přírody u Skalního mlýna.

Hladových turistů se zastalo ministerstvo

Kozí sýry, perníčky nebo slivovice ale podle Správy jeskyní představu turistů o teplém obědě nenaplňují. Tak zkusili štěstí s odvoláním. A ministerstvo životního prostředí jim i pro ně nečekaně vyšlo vstříc.

I když odmítlo názor, že veřejný zájem turistů na občerstvení je víc než zájem chránit okolní přírodu, stavbu kiosku rychlého občerstvení nakonec povolilo. Hlavně díky tomu, že bufet bude stát na zpevněných plochách po zbouraných toaletách.

„Umístěním kiosku na předmětných plochách ani jeho provozem na dobu deseti let nebudou významně ovlivněny podzemní krasové jevy, geomorfologicky cenný povrch území ani přírodě blízká rostlinná a živočišná společenstva,“ uvedl za ministerstvo Jaroslav Pospíšil.

I tak si ale návštěvníci na teplé občerstvení budou muset počkat. Projekt na sedmimetrový kiosek s venkovní terasou totiž nyní musí architekti Aleš Burian a Gustav Křivinka, autoři vstupního objektu jeskyní, zpracovat.

A Správa jeskyní na něj musí sehnat peníze. „Příští rok se ale návštěvníci rychlého levného občerstvení už dočkají,“ slíbil Hebelka.