Brněnská radní pracuje pro britskou vymahačskou firmu (ilustrační snímek)

Brněnská radní pracuje pro britskou vymahačskou firmu (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Brněnská radní Vaňková vymáhá za britskou firmu dluhy od cestujících

  • 13
Radní nejlidnatější městské části Brno-střed Markéta Vaňková z ODS, která má placenou politickou funkci, zastupuje u českých soudů vymahačskou firmu Brandson Enterprises. Ta má sídlo ve Velké Británii a Vaňková za ni vymáhá dluhy pro ostravský Dopravní podnik.

Jako první upozornil na případ minulý týden ekonomický server Motejlek.com.

Z veřejných zdrojů není dohledatelné, kdo ve skutečnosti za firmou stojí. Společnost je off-shorová - zájemce ji mohl založit přes internet, akcie jsou vedeny na majitele, a jsou tedy anonymní.

Podobné firmy odvádějí daně pouze ve formě paušálního poplatku, ať je zisk jakkoliv vysoký.

Ředitel podezřelý z praní špinavých peněz

Ředitelem Brandson Enterprises je americký občan Irvin Boncamper. Podle zprávy amerického federálního ministerstva spravedlnosti byl v lednu 2011 zatčen na letišti v Miami kvůli podezření z praní špinavých peněz a pojistného podvodu a nejméně rok strávil ve vazbě.

Během této doby někdo vybral z účtu Brandson Enterprises milion liber, asi třicet milionů korun. Vaňková popírá, že by to byla ona, ačkoliv má Boncamperem podepsanou plnou moc k zastupování firmy.

"V minulosti šlo o mého klienta," připustila pouze pracovní spojení se společností.

Odmítla také, že by v ní měla majetkový podíl. Vaňková je podepsaná na žalobách za dluhy v letech 2007 a 2008, kdy zároveň působila jako radní Brna-středu. Už tehdy zastupovala firmu při vymáhání pohledávek ostravského Dopravního podniku.

Agendu později převzal Dalibor Král, koncipient Vaňkové. Exekuce na tyto pohledávky má na starosti další brněnský právník Vít Novozámský. "Pojí mě s ním ryze profesní vztah exekutor - advokátka," uvedla Vaňková.

Pohledávky za nezaplacené jízdné Dopravního podniku Ostrava z let 2005 až 2008 za více než pětatřicet milionů korun odkoupily nejprve tři firmy: Intrum Justitia, Freedom Investment a M. B. A. Finance.

"Pohledávky jsme prodali na základě výsledků elektronické aukce. Prodáváme je za nominální cenu, i vyšší," uvedl mluvčí ostravského Dopravního podniku Miroslav Albrecht. Není zcela zřejmé, jak se k obchodu dostala firma, pro kterou Vaňková pracovala.

Intrum Justitita je off-shorová firma se sídlem v Nizozemí. Freedom Investment byla podle údajů z obchodního rejstříku založená jenom několik týdnů předtím, než pohledávky koupila.

M. B. A. Finance je jednou z tuzemských největších vymáhacích agentur s velmi špatnou pověstí. Jeden ze společníků firmy má ale sídlo na stejné adrese a ve stejném patře jako Brandson Enterprises, kterou zastupuje u českých soudů advokátní kancelář Vaňkové.

Odborníci: Vaňková může být bílý kůň

Podle odborníků na korupci aktivity radní Vaňkové připomínají mechanizmus nasazení bílého koně.

"Ten odpoutává pozornost od skutečných osob, které mají z těchto činností prospěch. Obecně lze říci, že veřejný funkcionář, který je navíc uvolněn pro výkon funkce radního, by z principu vůbec neměl vstupovat do takových podnikatelských vztahů," uvedla Lenka Franková z občanského sdružení Oživení, které se zabývá mapováním korupce v politice a ekonomice.

"Na nezákonné jednání ale nelze z daných informací usuzovat," dodala Franková.

Má blízko i k ministru Blažkovi

Pětatřicetiletá radní Vaňková má mimo jiné blízko k ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi, s nímž seděla několik volebních období v zastupitelstvu městské části Brno-střed. Jejich advokátní kanceláře sídlily několik let na stejné adrese v pasáži Alfa a oba se potkávali ve stejných firmách: Jižním centru Brno a Vysokém učení Brno.

Obchody s balíky menších pohledávek patří mezi vyhledávané, protože tyto dluhy jsou podle českého práva snadno vymahatelné. Odměna exekutora se pohybuje od sedmi tisíc korun za případ.

Není výjimkou, že dlužníkovi za tisícikorunovou pokutu hrozí dražba nemovitosti, kterou zákony umožňují. To se stalo i pětašedesátileté ženě z Ostravy-Hrušova, která nezaplatila v roce 2007 pokutu 1 008 korun.

Pohledávku koupila právě firma Brandson Enterprises, která navrhla vydražit za 360 tisíc korun dům v Moravském Berouně, který žena vlastnila. V tomto domě ale bydlí její bývalý manžel, s nímž je několik let rozvedená a který s dluhem nemá nic společného.

Žena měla zatím štěstí, protože v dražbě, která byla nařízená v polovině letošního července, dům nikdo nekoupil ani za dvě třetiny odhadní ceny, zjevně kvůli špatnému stavu. Další tisíce dražeb se však už konaly a výnosy Brandson Enterprises se podle odhadů pohybují v desítkách milionů korun.

,