Po čtyřech hodinách dohadování se stal starostou největší brněnské městské...

Po čtyřech hodinách dohadování se stal starostou největší brněnské městské části Brno-střed Martin Landa (Žít Brno). Ovšem obligátní řetěz kolem krku od svého předchůdce Libora Šťástky z ODS nedostal. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Radní čekal prázdný úřad Brna-střed. Jejich předchůdci se tiše vytratili

  • 41
Prázdné kanceláře a zmatení úředníci. To čekalo ve čtvrtek ráno nově zvolené vedení největší městské části Brno-střed, které přišlo převzít svou agendu od svých předchůdců. Celý den strávili noví radní hledáním tajemníka Stanislava Pšeji, který jim měl být nápomocný v komunikaci s úředníky. Rezignoval, ale nikdo o tom nevěděl.

„Tady není, nedokážu vám nic říct,“ odpovídala  sekretářka Tereza Holíková na otázky, kde je tajemník. Jeho mobil byl vypnutý. „Zjišťujeme situaci, co se děje, by měl vědět bývalý starosta Libor Šťástka (ODS), který s námi ale nekomunikuje,“ popsal situaci nový radní Svatopluk Bartík (Žít Brno).

Nic o prvním úředníkovi radnice, která spravuje čtvrť s pětašedesáti tisíci obyvateli, nevěděl ani jeho nadřízený Pavel Loutocký, tajemník brněnského magistrátu. „Pokud by rezignoval, doputovala by k nám jeho výpověď. Nic takového tady ale nemáme,“ řekl Loutocký.

Nakonec Pšejovu rezignaci objevila až odpoledne sekretářka Jana Staňková ve složce na stole bývalého starosty. „Začala jsem uklízet v kanceláři a objevila jsem ten dokument. Odnesla jsem ho na právní odbor,“ potvrdila Staňková.

Dohoda o ukončení pracovního poměru je datovaná k úterý 18. listopadu, kdy také Pšeju naposledy na radnici lidé zahlédli. Den před ustavujícím zasedáním nového zastupitelstva ji podepsal bývalý starosta Šťástka. Ten ale  na otázky nových zastupitelů tvrdil, že neví, kde tajemník je. S redaktorkou MF DNES se odmítl bavit.

Bývalé vedení radnice nás bojkotuje, říká nový starosta

Tajemník Pšeja je přitom úzce svázaný s bývalým vedením radnice z ODS. Do úřadu nastoupil před šesti lety, předtím šéfoval městské firmě Jižní centrum Brno. Seděl také v několika firmách s bývalým radním za ODS Pavlem Blažkem, který platil za šedou eminenci brněnské politiky a byl v době Pšejova ředitelování předsedou představenstva Jižního centra.

Na nové koaliční radní z hnutí Žít Brno, ANO, Strany zelených a KDU-ČSL  ve čtvrtek nečekali ani jejich předchůdci, kteří jim měli předat rozpracovanou agendu.

„Jak jsme přišli, tak jsme odešli. Zůstávají úředníci, kteří agendu předají. Pokud bude nová místostarostka něco potřebovat, jsem ochoten se za ní zastavit,“ řekl bývalý první místostarosta Pavel Sázavský (ČSSD).

„Předešlé vedení radnice nás bojkotuje,“ má jasno nový starosta Martin Landa (Žít Brno). Bývalý starosta Šťástka mu dokonce odmítl předat na ustavujícím zasedání zastupitelstva starostovský řetěz, nebere ani telefony. „Poprosím kolegy z úřadu, aby se ujali předání agendy,“ uzavřel Landa. (více zde)

Postup odcházejícího vedení radnice považuje za nešťastný advokát Stanislav Kadečka, který učí správní právo na Masarykově univerzitě. „Je to ryze záležitost politické odpovědnosti a lidské slušnosti. Právně to řešeno není, protože okamžikem zvolení nových zastupitelů zaniká mandát předchozím, funkce se nepřekrývají a předchozí zastupitelé nemají zákonnou povinnost předat agendu,“ popsal Kadečka.

Naschvály jen výjimečně

Nová koalice si prožila perné chvíle už na úterním ustavujícím zasedání zastupitelstva. Bývalý starosta Šťástka odmítl schůzi vést, ačkoliv je k tomu oprávněný až do zvolení nového starosty. Nakonec ji vedl vedoucí právního odboru Tomáš Navrátil.

I když jsou podobné naschvály bývalého vedení radnic nově zvoleným radním spíše výjimečné, v Brně už má podobnou zkušenost třeba starosta Starého Lískovce Vladan Krásný (ODS). Tomu před několika lety odmítl předat agendu jeho předchůdce Petr Hudlík (Nezávislí demokraté). 

Nechtěl totiž uznat platnost voleb i přes usnesení krajského a Ústavního soudu. „Odmítl svolat ustavující zastupitelstvo, takže ho nakonec svolalo Ministerstvo vnitra,“ popsal Krásný.

Odcházející starostové někde dosud vyhlašují nová výběrová řízení či podepisují smlouvy na veřejné zakázky, ačkoliv by tuto agendu měli přenechat svým nástupcům. MF DNES zaznamenala tyto případy na brněnském magistrátu, ve Šlapanicích nebo v městské části Brno-Tuřany. (více zde)