Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Peníze, Kč | foto: Profimedia.cz

Radní chtějí zvýšit daň z nemovitosti, do rozpočtu by přibylo sto milionů

  • 14
Brňané, kteří vlastní dům nebo byt, za něj příští rok zaplatí nejspíš vyšší daň z nemovitosti. Například za rodinný domek, který ještě letos přišel na 800 korun, zaplatí majitel v následujícím roce možná až 2 400 Kč. Definitivně o tom v červnu rozhodnou brněnští zastupitelé.

Novou pravomoc dala všem obcím a městům vláda novelou zákona, podle které mají zastupitelstva možnost rozhodnout, zda daň zvýší. A mohou si dokonce vybrat, jestli dvojnásobně, nebo až pětkrát.

Vedení města Brna zatím uvažuje o dvojnásobném zvýšení. Podle informací MF DNES ale na uzavřeném jednání rady zazněly i hlasy pro trojnásobný nárůst."Pokud se rozhodneme, že daň zvýšíme, půjdou ty peníze na infrastrukturu, tedy na budování inženýrských sítí, silnic a kanalizace," uvedl majetkový náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil s tím, že například chybějící stoková síť brzdí rozvoj a výstavbu ve městě.

Letos přinesla daň z nemovitosti do městské kasy zhruba 128 milionů korun. Při dvojnásobném navýšení, počítaném pomocí speciálního vzorce, by to bylo příští rok o minimálně 100 milionů víc, při trojnásobném zvýšení už by šlo o stovky milionů. "A přitom by ta daň pořád nebyla nijak omračující vzhledem k tomu, co lidé zaplatí bez mrknutí oka za elektřinu nebo plyn," myslí si Pospíšil.

Před stejným rozhodnutím stojí zastupitelé všech jihomoravských měst a obcí. Ze své nové pravomoci ale radost nemají.

Zvýšení daně: politická sebevražda?
"Je to velmi choulostivé téma, vláda na nás přichystala past," tvrdí svorně starostové. Stát mohl rozhodnout klidně sám a daň zvýšit plošně. Teď se ale budou svým obyvatelům - potenciálním voličům - zodpovídat sami šéfové měst a obcí. Vedení radnic se obává, že takovým tahem si vystaví vstupenku do komunálně-politického důchodu.

. Zvýší, nebo ne?

Adamov
Městská rada uložila ekonomickému odboru, aby připravil návrhy. Radní již zvažují dvojnásobné zvýšení.
Blansko
Zatím neprojednávali.
Brno
Uvažují až o trojnásobném zvýšení. Celou problematiku ale ještě městská rada neuzavřela. Zastupitelstvo věc projedná zřejmě v září.
Břeclav
Zatím o zvýšení daně z nemovitosti neuvažují.
Hodonín
Zatím neprojednávali.
Ivančice
Příští rok zvyšovat nechtějí, o dani chtějí jednat později.
Kyjov
Město zatím necítí potřebu daň z nemovitosti zvýšit.
Oslavany
Nyní zvyšovat nechtějí, o problému budou jednat zase za rok.
Mikulov
O věci stále není rozhodnuto, zastupitelstvo o ní bude hlasovat nejdříve na podzim.
Miroslav
Radní nechtějí daň zvyšovat, v červnu o tom bude jednat i zastupitelstvo.
Moravský Krumlov
Radní chtěli daň zdvojnásobit, zastupitelé to odmítli. Příští rok proto zůstává beze změny.
Slavkov
Zatím neuvažují o zvýšení daně z nemovitosti.
Veselí nad Moravou
Zatím neprojednávali.
Vyškov
Zatím neprojednávali.
Znojmo
Zatím neuvažují o zvýšení daně z nemovitosti. Chtějí tím motivovat případné investory.

Pro příští rok proto většina oslovených radnic navýšení nechystá. Přestože je pro ně výnos z této daně poměrně důležitou součástí rozpočtu. Zisk z daně z nemovitosti totiž na rozdíl od jiných daní plyne celý do obecních a městských rozpočtů. Například šestitisícový Moravský Krumlov loni vydělal na dani z nemovitosti 3,5 milionu korun, příští rok by to mohlo být až sedm milionů.

"Zastupitelstvem zvýšení asi neprojde," míní starosta Jaroslav Mokrý (ODS).

V Brně je ale jiná situace. "Bereme to vážně. U nás je obrovský stavební rozvoj, stavba infrastruktury je stále větší položkou v rozpočtu a my na to musíme reagovat," vysvětlil Pospíšil, proč si Brňané na rozdíl od obyvatel jiných měst připlatí. "V rozpočtu domácnosti je to nepatrná položka, peníze ale pomůžou přímo městu. Stát z toho nebude mít nic," podotkl náměstek.

O kolik se daň v Brně nakonec zvýší, na tom se zatím radní domlouvají na neveřejných schůzkách. "Zastupitelé musí rozhodnout nejpozději v červnu, aby to mohlo být platné od ledna příštího roku," dodal Pospíšil. Město může daň zvyšovat každým rokem.

,