Dům v Údolní ulici.

Dům v Údolní ulici. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Radní Šifalda vzdal spor o půdní vestavbu. Byt kvůli sousedům nechce

  • 55
Krajský radní Miloš Šifalda (ODS) nevydržel nátlak nájemníků domu v Údolní ulici 13 a ustoupil: zdejší půdní byt už nechce. A to i přesto, že po dvou letech sporů s místními obyvateli získal v dubnu stavební povolení.

"Uvažoval jsem o tom dlouho. Ale nechci neustále řešit sousedské spory. Za poslední rok jsem měl patnáct zalomených sirek v zámku, dostával jsem anonymy, chodila na mě různá udání. Nechci, aby se moje děti s těmi lidmi potkávaly na jedné chodbě," vysvětlil Šifalda.

MF DNES již dříve upozornila, že prostory, v nichž by byl v nájmu, mu přidělili radní městské části Brno-střed, ačkoliv podle pořadníku majetkové komise skončil až na druhém místě. Jeho krok ale neznamená, že si nájemníci, podle kterých starý a památkově chráněný dům nástavbu neunese, mohou mnout ruce. Stavební povolení je totiž platné.

. "Nechci, aby mé děti vídaly sousedy z Údolní"

Půdní byt, kvůli kterému už investoval zhruba půl milionu korun, krajský radní Miloš Šifalda (ODS) stavět nebude. Podle svých slov kvůli sousedům.

Po dvou letech máte povolení ke stavbě. Proč teď ustupujete?
Protože ti lidé... Byl vám někdy někdo fyzicky nepříjemný? Prostě nechci neustále řešit sousedské konflikty. A už vůbec nechci, aby se s těmi sousedy vídaly moje děti.

Můžete to vysvětlit?
Například proto, že jsem ještě ani nezačal stavět, a už jsem musel patnáctkrát vyměnit zámek, protože v něm byly zalomené sirky. Je mi líto, že po dvou letech práce, vydávání energie a peněz ustupuji ve chvíli, kdy mám všechno hotové. Ale já s těmi lidmi prostě nechci být v jednom baráku. Navíc když tři opoziční zastupitelé chodí po Brně a chlubí se, že na někoho podali trestní oznámení.

Někdo podle nich kauzu ovlivňoval...
Pokud si někdo myslí, že jsem něco nebo někoho ovlivňoval, ať to řekne nahlas. Zažaluji ho. Oficiálně to ale nikdo neudělá. Já jsem nikoho nepřesvědčoval ani neovlivňoval. A například když nájemníci náhle podali žádost o zapsání domu mezi památkově chráněné, prošlo to úplně hladce krajským úřadem. A způsobilo mi to spoustu komplikací. Myslíte si, že jsem to nemohl ovlivnit? Ale nikdy bych to neudělal. Znalecké posudky dělali odborníci, kteří nemají s Brnem nic společného. Když jsem přemýšlel, která firma půdu postaví, hledal jsem někoho, kdo se mnou nepřišel do styku. A nestavěl nic pro školství (Miloš Šifalda má v kraji na starosti právě školství - pozn. red.).

Takže máte svědomí čisté?
Vždyť já jsem nebyl schopen dosáhnout ani toho, abych mohl vést trubky tou nejjednodušší cestou. V domě sice bydlí nájemníci, ale ten dům není jejich. Ale já jsem musel stupačky vést oklikou a zhruba o půl metru kvůli tomu zvednout strop. Do přípravy stavby toho bytu jsem vložil už zhruba půl milionu korun a budu je požadovat zpátky.

A proč jste to tedy nikdy nevysvětlil?
Byl jsem natolik znechucený, že jsem nechtěl reagovat. Byl jsem stavěn do role darebáka, který chce za svoje peníze postavit něco v obecním bytě, a ještě ten starý obecní byt vrátit. Byl jsem korupčník, který bydlí ve velkém 2+1 se třemi dětmi a chce rušit klid bezdětných umělců v bytě 5+1. Přišlo mi to absurdní. Podal jsem žádost o převedení smlouvy. Ten zájemce je ochoten mi zaplatit náklady a převzít smlouvy. Dál mě problém nájemníků v Údolní nezajímá.

"Sehnal jsem zájemce, který hodlá stavět. Není veřejně činný, není to můj kamarád a sousedy řešit nehodlá," řekl Šifalda, který už před pár dny požádal úřad městské části Brno-střed o převod nájemní smlouvy.
 
"Vzhledem k intenzivním a opakujícím se útokům, které jsou evidentně spojovány s krajskými volbami, žádám o co nejrychlejší projednání žádosti," napsal starostovi.

Spory vznikly ve chvíli, kdy se nájemníci dozvěděli, že se nad jejich hlavou bude stavět. Najali si statika, který stavbu nedoporučil. Další znalec označil stavbu za náročnou, ale možnou. Pak přišly tahanice o to, zda je strop prolezlý dřevomorkou nebo jestli se neponičí vzácné krovy.

"U žádné z několika set půdních staveb v Brně-středu se nedělalo tolik průzkumů, sond a posudků," podotkl Šifalda. Proč od záměru stavět odstoupil jen pár měsíců před volbami? "Čekal jsem na chvíli, až se u všech dotčených úřadů ukáže, že jsem měl pravdu. A že to, co si ti lidé vymýšleli, byly lži a msta," tvrdí.

S tím ovšem nájemníci nesouhlasí. "Důkazy mluví jasně. Stavba je nevhodná," je přesvědčena Věra Špatková, nejhlasitější kritička.

. Šifaldův byt

případ plánované půdní vestavby v datech

březen 2006
Rada městské části Brno-střed schválila záměr pronajmout půdu v domě na Údolní 13 a zveřejnila ho podle zákona.
květen 2006
Krajský radní za ODS Miloš Šifalda žádá o pronájem půdních prostor.
červen 2006
Rada městské části Šifaldovu žádost schválila. Přestože podle bytové komise skončil politik až
na druhém místě. Rada, kde měla ODS většinu, ho ale přesunula na první místo.
červenec 2006
Šifalda podepsal s městskou částí na pronájem smlouvu a půdu mu oficiálně předal zástupce firmy Ager.
srpen 2006
Nájemníci domu si stěžují, že dům nástavbu neunese. Šifalda může začít stavět, až se provede odborný statický posudek.
leden 2007
Na půdě se dělá mykologický průzkum.
únor 2007
Na půdě se dělá průzkum základových instrukcí a zdiva. Závěry jsou předány úřadu městské části. Stanoviska statiků, které si najali nájemníci, a Šifaldovo se neshodují.
květen 2007
Dům v ulici Údolní 13 je po žádosti manželů Špatkových oficiálně prohlášen za památkově chráněný. Schválit to musel i krajský úřad.
srpen 2007
Šifalda podává žádost o stavební povolení. Zároveň probíhá nezávislý mykologický průzkum stropní konstrukce.
březen 2008
Stavební úřad městské části Brno-střed vydává stavební povolení, které v dubnu nabývá právní moci. Šifalda může stavět.
červen 2008
Tři opoziční zastupitelé Brna-středu podávají v tomto případu trestní oznámení na neznámého pachatele za zneužití pravomoci veřejného činitele a poškozování cizích práv.
červenec 2008
Krajský radní se plánovaného půdního bytu vzdává a prostor přenechává dalšímu zájemci