Bývalý brněnský radní za ANO Tomáš Kratochvíl stanul před soudem kvůli...

Bývalý brněnský radní za ANO Tomáš Kratochvíl stanul před soudem kvůli fiktivním fakturám za reklamu. (25. 5. 2016) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Konstrukce v obžalobě jsou pro mě šokující, prohlásil brněnský exradní

  • 0
Bývalý radní Brna za ANO Tomáš Kratochvíl, který měl na starosti městské firmy s obratem 10 miliard korun, ve středu stanul před soudem. Státní zástupce ho obžaloval, že si úmyslně nechal vystavovat fiktivní faktury za miliony. Kratochvíl porušení zákona odmítá, hrozí mu až osm let vězení.

Kratochvílova nábytkářská firma Toka zaplatila brněnskému automobilovému závodníkovi Michalu Pavlíkovi miliony za reklamu na jeho závodních vozech. Potíž je, že podle policie i státního zástupce Jaroslava Paula se reklama nikdy nerealizovala (o případu jsme psali zde).

„Doložené policii byly jen fotografie závodních aut, která měla jezdit na okruzích. Ty ale byly vyfoceny pouze na dvoře pana Pavlíka, který to celé organizoval. V závodech už samotná auta nejezdila,“ komentoval to Paul.

Tím, že si Kratochvíl fiktivními fakturami úmyslně snížil daňový základ své společnosti, podle Paula stát připravil o více než milion korun na daních.

Kratochvíl, kterého před půl rokem vyloučilo hnutí ANO, si k soudu připravil dlouhé vysvětlování. Tvrdí, že Pavlík ho podvedl a on mu mezi lety 2006 a 2011 platil miliony korun za reklamu, aniž by věděl, že se neodehrála. Na závodech, kde se měla objevit auta s logy firmy Toka, prý nikdy nebyl.

Jsem člověk fungující na bázi důvěry, řekl Kratochvíl

„Nejsem policie, nemohl jsem tehdy mít ty informace. Jsem člověk fungující na bázi důvěry. Možná jsem tehdy nebyl důsledný, ale to je má povaha. Jsem vizionář, který se dívá dopředu. Konstrukce pana státního zástupce jsou pro mě šokující,“ řekl před soudem Kratochvíl. Podle něj věc poškozuje jeho jméno i jeho firmu, se kterou je na trhu už 22 let.

Že je reklama účinná, prý usuzoval z toho, že v letech, kdy ji zadal, se firmě zvedal obrat. Podle něj se závodník Pavlík jevil jako korektní člověk a nevzbuzoval žádné podezření. Když potom finanční úřad upozornil na nesrovnalosti, Kratochvíl raději daň i s penále zaplatil.

Nynější kauza Tomáše Kratochvíla přitom souvisí s kauzou Pavlíka. Na tu už předloni v prosinci upozornil pořad Reportéři ČT. U pražského městského soudu se kvůli daňovým podvodům kromě Pavlíka ocitlo třiadvacet spolupachatelů, kterým tímto způsobem snižoval daně. Celkovou škodu v této kauze policisté spočítali na více než 46 milionů korun.

„Za trestný čin krácení daně byl Michal Pavlík odsouzen na šest let ve věznici s ostrahou. Rozsudek je ale nepravomocný. Případ nyní řeší Vrchní soud v Praze,“ konstatovala mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Lidé, kteří na krácení daní spolupracovali, dostali většinou peněžité tresty a podmíněně odložené vězení na dva či tři roky.

Policie reklamní loga nenašla

A právě pražská policie brněnským kolegům doporučila prověřit dalších více než padesát případů z jižní Moravy. Mezi nimi byla například i tehdejší firma náměstka primátora Richarda Mrázka (ANO) Arko Technology. Ta ale prokázala, že reklamu skutečně dostala.

Na Kratochvílovu firmu se přišlo, když policisté porovnávali fotky z jednotlivých závodů a zjišťovali, zda se na autech vyskytují loga firem, které za reklamu podle Pavlíka zaplatily. Loga ale nenašla.

„I pokud by loga někde prezentována byla, vzhledem k nevýznamnosti akcí by marketingový přínos byl naprosto minimální,“ míní policisté. A na jejich zjištění se státní zástupce odkazuje i v kauze Kratochvíla.

Pavlík, o kterém Kratochvíl tvrdí, že ho neviděl od roku 2011 a byl jím podveden, nicméně na obranu exradního sám před čtrnácti dny netypicky zaslal dopis přímo městskému soudu v Brně.

„Že žádná z pořízených fotografií Brna neobsahuje Špilberk, neznamená, že Špilberk neexistuje,“ kritizuje v něm například přístup policie s tím, že reklamu dodal. A zároveň se odkazuje na firmu Prototype Team Ltd. se sídlem na Britských Panenských ostrovech, která podle něj reklamu finálně zajišťovala. On ji pouze zprostředkoval.

Ředitelem firmy z karibského daňového ráje byl Irwin Boncamper. Podle zprávy amerického ministerstva spravedlnosti byl v roce 2011 zatčen a odsouzen americkými úřady v případu masivních podvodů a praní špinavých peněz.

Soud bude pokračovat na konci června

Státní zástupce se nyní v případě Kratochvíla snaží dokázat i to, že peníze, které Toka zaplatila za reklamu, si následně Kratochvíl a jeho příbuzní v hotovosti ukládali zpět na své účty. Kratochvíl to odmítá s tím, že statisícové vklady pocházejí například z příjmů za prodeje jeho nemovitostí.

Soudkyně Barbora Sýkorová hlavní líčení odročila na 29. června za účelem výslechu soudního znalce z oboru ekonomiky, daňového poradce Kratochvíla a účetní jeho firmy.

Hnutí ANO, za které Kratochvíl kandidoval, opakovaně vyzvalo politika, aby kvůli celé záležitosti složil mandát zastupitele. ANO ho už dříve vyloučilo ze svých řad kvůli nespokojenosti s jeho prací v pozici radního. Podle vedení hnutí je ale stále vázán jeho kodexem.

Kratochvíl oznámil, že se mandátu zastupitele nehodlá do rozhodnutí soudu vzdát.