Aby sněžení nevycuclo z obecní kasy poslední korunu, pořizují radnice vlastní techniku a využívají místní brigádníky. Ilustrační foto

Aby sněžení nevycuclo z obecní kasy poslední korunu, pořizují radnice vlastní techniku a využívají místní brigádníky. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Radnice bojují se sněhem, na údržbu obecních cest kupují traktůrky i pluhy

  • 4
Starostům vesnic a menších měst na jižní Moravě působí padající sníh nemalé starosti. Musejí se totiž postarat o to, aby sněhová nadílka nevycucla z obecní kasy veškeré finance. Některé radnice proto raději investují do vlastní techniky a využívají místní brigádníky.

Městys Švábenice udržuje vlastními silami kilometry silnic, přesto ho odklízení sněhu stojí desítky tisíc korun. "Mnohokrát si říkám, kolik by se třeba za ty peníze opravilo chodníků. Vesnici však uklidit musíme," říká švábenický starosta Josef Kubík.

Švábenice mají necelých tisíc obyvatel. Aby se všichni, i ti, kdo nebydlí ve středu městyse, dostali do práce, školy, k lékaři nebo do obchodu, musí radnice zajistit odklizení sněhu a posyp zhruba osmi kilometrů místních silnic.

"Když je potřeba, naši zaměstnanci jezdí i v noci, ale i tak se stane, že ne všude je odklizený sníh tak, jak by si všichni obyvatelé přáli. Když padá dál, skončí na jednom konci a na druhém už jsou zase silnice zasypané," uvedl Kubík.

Některé komunikace udržuje tamní zemědělské družstvo. "My máme pluh, zemědělci zase traktory," podotkl starosta.

Asi před pěti lety si Švábeničtí koupili sněžnou frézu a jsou s ní spokojeni. "Můžeme snadněji udržovat chodníky, což je pro nás velmi důležité. Školy i kulturní dům jsou na kopci a potřebujeme mít tyto komunikace dobře ošetřené, aby nedošlo k úrazu," vysvětluje Kubík.

V Krásensku si na traktůrku přivydělávají důchodci

V Krásensku na druhé straně Vyškovska si dokonce pořídili obecní traktor. "Hodně ho využijeme také v létě," tvrdí starostka Hana Šíblová.

Zatímco v mnoha obcích odklízejí sníh lidé na veřejných pracích, v Krásensku si takto přivydělávají někteří místní důchodci. "Pracují na dohodu. Když není co dělat, jsou prostě doma," poznamenala Šíblová.

Obecní traktor může pomoci také těm, kteří při cestě autem zapadnou v závějích. "Už se několikrát stalo, že volali o pomoc, a pokud to bylo jen trochu možné, tak je řidič našeho traktoru vytáhl," dodala.

Poradit si se sněhem musejí i Malínky, které jsou mnohem menší než Krásensko nebo Švábenice. Mají jen na 130 obyvatel. "Udržujeme sice jen kilometr místních cest, ale když je dlouhá zima, tak už je to pro nás dost vysoká částka. Naštěstí ještě nebyla nikdy taková, aby nás zruinovala," shrnul tamní starosta Jiří Bartošík.

Malínkám se prodražuje údržba kvůli silnici I/50. Tu sice silničáři protahují a sypou, ale často jim přitom nahrnou sníh do zdejší křižovatky. Aby se obyvatelé dostali z dolního konce na horní a naopak, musejí kopce sněhu odtamtud odklízet.

V malé obci nejsou ani prostory na uskladnění posypového materiálu. Dokonce nemají moc místa na uskladnění techniky, a tak při odklízení sněhu používají hlavně klasiku - metly a lopaty.