Pro návštěvníky Brna město plánuje zavést zelené zóny, parkovací lístek si koupí v automatech. (Ilustrační snímek)

Pro návštěvníky Brna město plánuje zavést zelené zóny, parkovací lístek si koupí v automatech. (Ilustrační snímek) | foto: MAFRA

V centru Brna nemají místní kde parkovat. Radnice navrhla modré zóny

  • 88
Radnice Brna-středu chce zavést modré parkovací zóny pro lidi, kteří v centru města mají trvalé bydliště. Chce tím místním obyvatelům umožnit, aby mohli parkovat blízko svého domu. Opozice krok kritizuje, vytvoření zón podle ní povede k vylidnění města.

"Chceme lidem umožnit, aby nechali auto v blízkosti svého bydliště," uvedl místostarosta městské části Pavel Sázavský (ČSSD). Z mnoha domů v centru se podle něj stávají "studentské koleje".

Ve všední dny Brňanům zabírají parkovací místa lidé trvale přihlášení jinde. Návštěvníci Brna budou ale moci parkovat na zeleně vyznačených plochách. Parkovací lístek by si zakoupili v automatu.

O úbytek turistů místostarosta strach nemá. "Mohli by si například zařídit parkovací kartu platnou v zelené zóně pro celý den nebo využít smíšená místa, na která se výsadní právo rezidentů vztahuje jenom v odpoledních a nočních hodinách," navrhuje místostarosta.

Ani nový systém by ale rezidentům stoprocentně nezaručil, že najdou místo k parkování. Žádná další zvýšení parkovacích kapacit totiž městská část neplánuje.

Chce to více parkovišť

"Bez dalších parkovišť problém vyřešen nebude. Je to podobné, jako chtít nalít do litrové lahve litr a půl vody. Není navíc možné nedat záruku a přitom chtít peníze," myslí si jeden z obyvatel Brna-středu Jan Klein.

Ve městech, kde podobné parkovací systémy fungují, je také rozšířenější nabídka záchytných parkovišť pod názvem Park & Ride (zaparkuj a odjeď). Řidiči na nich nechají své auto a na další cesty městem se vypraví už městskou hromadnou dopravou. Brno zatím takové místo nemá.

"Dlouhodobě se zvažuje záchytné parkoviště u centrálního hřbitova," upozornil Sázavský. V nejbližší době se jeho vybudování ale neplánuje. A nový parkovací systém by měl fungovat už do konce volebního období.

Teď zastupitelé čekají, jak návrh změn okomentují Brňané. Své názory mohou vyjádřit na webu www.cssd-stred.cz. "Doufáme, že nám lidé sdělí, jaké mají s parkováním v Brně problémy, jaké změny by si přáli a kde by případně mohla být rezidenční místa," vysvětlil Sázavský.

Městu chybí koncepce, míní opozice

Opozice dosavadní politiku kritizuje. "Brněnský magistrát ani radnice Brna-středu zatím nepřišla s žádnou koncepcí. Vždy jde jen o jednotlivé kroky, které marně zakrývají akutní nedostatek volných parkovacích míst. Vytvoření zón navíc přispěje k vylidnění města," prohlásil opoziční zastupitel Bohumil Straka (TOP 09).

Podle něj přitom existují mnohem levnější varianty, které mohou zvýšit kapacitu parkovacích ploch. "Stačilo by například naznačit bílou barvou, kde končí jednotlivá parkovací místa. Tam, kde to není, se řidiči zbytečně roztahují," dodal Straka.

Parkovací zóny fungují například ve Vídni, Madridu, hned v několika pražských čtvrtích nebo v Plzni. Rezidenční karta stojí v českých městech přibližně 700 korun na rok.