Města a obce na jihu Moravy se začínají zajímat o takzvané holandské aukce, při kterých se cena postupně snižuje. Ilustrační foto

Města a obce na jihu Moravy se začínají zajímat o takzvané holandské aukce, při kterých se cena postupně snižuje. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Radnice na jihu Moravy šetří, objevují kouzlo holandské aukce

  • 0
Nová vedení radnic v obcích a městech na jihu Moravy hledají způsob, jak ušetřit co nejvíc peněz. Řada z nich se tak přiklání k takzvané holandské aukci, při které se cenová nabídka oproti klasické dražbě postupně snižuje.

Například mikulovský zastupitel Michal Solařík (ODS) na poslední předvánoční schůzi zastupitelů doporučil, aby Mikulov zvážil možnost nakupovat v aukcích nejen zboží, ale také služby.

V Brně zatím s nakupováním zboží v internetových aukcích zkušenosti nemají. Nápad se ale líbí. "Je to zajímavá myšlenka. Řeknu tajemníkovi, aby s tím nějak naložil," reagoval starosta Brna-středu Libor Šťástka (ODS).

Na Brně-jihu zase spoléhají na dlouhodobé zakázky. "Využíváme nejrůznější slevy díky tomu, že kancelářské potřeby odebíráme od stejných firem jako stálí zákazníci," popsal starosta Josef Haluza (ČSSD).

Masarykova univerzita sice přes internet nakupuje, ne však v aukcích. "Máme vlastní Dynamický nákupní systém. Vytvoříme zadání a na internetu se nám firmy jednoduše přihlašují. Je to rychlé a transparentní," vysvětlila mluvčí Tereza Fojtová.

Ušetřit se dají desítky procent nákladů, vyzdvihl Solařík

Radnice mohou dražbami ušetřit miliony korun. "Praktické zkušenosti z jiných organizací ukazují, že je tak možné ušetřit desítky procent nákladů. Firmy, které předkládají nabídky, totiž vidí on-line, jak jde cena dolů a chtě nechtě ji snižují," popisuje výhodu dražby Solařík.

"Kdybychom z padesátimilionového rozpočtu Mikulova ušetřili pouhých deset procent, získáme pět milionů korun na další investice," tvrdí. Mikulovský starosta Rostislav Koštial (ODS) se jeho nápadem už vážně zabývá.

"Nyní zjišťujeme, zda se to městu vyplatí. Ono i to nutné softwarové vybavení něco stojí. Přesto formu elektronických výběrových řízení na nákup zboží podporuji," uvedl starosta.

Nakupuje se zdravotnický materiál i kancelářské potřeby

Nápad zaujal také ředitele hodonínské Nemocnice TGM Antonína Tesaříka. "Nakupujeme tak nejen zdravotnický materiál či léky, ale i služby. Slevy se často pohybují mezi třiceti až šedesáti procenty," libuje si šéf nemocnice, která díky dražbám ušetřila miliony korun.

Navíc je tato forma nákupu podle ředitele nemocnice průhledná. "Je třeba mít se ale přece jen při takových dražbách malinko na pozoru. Nejnižší cena neznamená totiž vždy nejvyšší kvalitu," dodal.

Dobré zkušenosti s internetovými dražbami má také starosta Kyjova František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých). Radnice pod jeho vedením ušetřila jen loni díky takovýmto nákupům dvacet procent za kancelářské potřeby. "Dodavatelé jsou mnohdy nuceni jít takzvaně až na kost," pochvaluje si Lukl.

Zkrotit městskou kasu chtějí také blanenští politici. Tamní starosta s radními hledá všechny možné způsoby, jak ušetřit. Internetové dražby rozhodně neodmítá.

"Nás nutí ekonomická situace například k tomu, abychom vysoutěžili na příští rok nejlevnějšího dodavatele elektřiny. Centrální nákup zvažujeme i v oblasti kancelářských potřeb," zmínil starosta Blanska Lubomír Toufar (ČSSD), kde by se v příštích dvou letech daly najít rezervy.

Kromě aukcí využívají některé radnice, školy či nemocnice také centrální nákupy s využitím množstevních slev.