Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Radnice na jižní Moravě škrtají odměny, úředníci se bojí, co přijde příští rok

  • 5
Rezervy městských úřadů na jižní Moravě jsou kvůli krizi vyčerpané, proto se přemýšlí o propouštění a snižování platů. V lepším případě budou mít úřednici na některých radnicích kraje chudší Vánoce. V tom horším možná příští rok přijdou někteří i o práci.

Obecní úřady mají rezervy téměř vyčerpané, nezbývá proto, než sáhnout i na platy. "Už v polovině roku jsme odbourali některé odměny a v pondělí zastupitelé schválili rozpočtové opatření na tento rok. Vyplývá z něj mimo jiné, že na konci roku nebudou odměny žádné," uvedl boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.

Přiznal, že úředníci nepřijdou jen o stovky korun. "Ovšem výše těchto odměn zase nebývala taková, že by se jednalo o nějaké třinácté nebo čtrnácté platy," řekl boskovický starosta.

Jde však zatím jen o plán zdejší radnice. "Pokud budou dál příjmy z daní klesat, nezbude nám, než přistoupit ke kroku B, a to už bychom museli začít uvažovat i o snižování počtu zaměstnanců," dodal.

Ženy na mateřské nahradí personál radnice

Zajímavý a bezbolestný způsob, jak ušetřit na platech, našla kyjovská radnice. Když některá úřednice nyní odchází na mateřskou dovolenou, neshání se za ni náhrada.

"Máme tady hodně mladých pracovníků, tak se nám těch mateřských nyní sešlo celkem dost. V tom případě práci těchto úřednic přebírají ostatní zaměstnanci. Například sekretářku místostarosty nahradila úřednice z podatelny," říká kyjovský starosta František Lukl.

Hospodaření kyjovské radnice podle něho vypadá zatím velmi dobře, a to díky tomu, že šetří už od začátku roku. Například každou objednávku nad sto tisíc korun už od března musí osobně schválit starosta.

"A často se stává, že ji pak po dohodě zmrazíme, pozastavíme nebo hledáme úspornější řešení," řekl Lukl a dodal, že na platy úředníků by sáhli až v nejkrajnějším případě. "To, že město na tom není tak špatně, je i jejich zásluha, snaží se pomoci a trestat je pak tímto způsobem by nebylo ani rozumné ani morální," dodal.

"Propouštět nebudeme," říká hodonínský starosta Lubor Šimeček, přestože město se musí letos vyrovnat s propadem příjmu daní ve výši 37 milionů korun. "Práce úřadu přibývá a naším úkolem je, abychom ji zajistili," vysvětluje, proč se k tomuto kroku nechystají.

Vyškovu pomohou peníze z prodaných bytů

Vyškovu bude chybět asi 30 milionů korun. Starosta s ekonomkou už pracují na materiálu, který by měl navrhnout, jak by se s tím město mohlo vyrovnat. Na výpadek z příjmu daní chce radnice použít rezervu, kterou si vytvořila vloni a může ho vyrovnat i tak, že si půjčí z fondu bydlení, do kterého jdou peníze za prodané městské byty.

Jestli se sáhne i na odměny zaměstnanců, bude podle starosty Vyškova Petra Hájka záležet na tom, jak se bude pokladna plnit příjmy z daní.

"Škrty dělat musíme, bude nám chybět asi 20 milionů korun, ale propouštět nechceme. Předpokládám, že letos ještě jakž tak vyjdeme. Příští rok to bude asi horší. Už jsem řekla tajemníkovi, že i na platech se bude muset něco ušetřit," přiznala blanenská starostka Jaroslava Králová.

Telefony, kopírování, chodníky, nerozšířený hřbitov

Výpadky rozpočtu trápí také obce na Brněnsku. Většina z nich zatím úředníky nepropouští, šetří však na provozu a odkládají investice. Ve Šlapanicích teď dostávají úředníci méně peněz na telefon. Šetří se i na kopírování.

V Rosicích radní odložili opravy některých chodníků a cest, v Kuřimi se zpomalilo plánované rozšíření hřbitova. "Místo pěti milionů dáme letos jen necelé tři, druhou půlku uděláme příští rok. Propouštět jsme ale nemuseli," řekl starosta Kuřimi Oldřich Štarha.

Nepropouštělo se ani na brněnském magistrátu. Nižší příjmy chce město vyrovnat tím, že bude méně investovat. "Velké projekty a projekty, na které přispívá Evropská unie, se ale rušit nebudou. Personální výdaje patří do provozního rozpočtu a na tom se šetřit nebude," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

V čem je krize pozitivní

Odborníci nicméně upozorňují, že právě nynější krize je příležitost pro firmy, potažmo pro státní správu, jak zefektivnit provoz a hledat úspory v této části rozpočtu. Je to šance, jak "firmu", tedy radnici zeštíhlit a vyčistit.

"Investice, které nepoškodí rozvoj a růst, se dají odložit. Investice do vědy a vzdělávání by se odkládat neměly,"míní ekonom Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

,