Veřejné zakázky ve Šlapanicích na Brněnsku získávali lidé spříznění s tamní radnicí. Zákon to nezakazuje. Podle protikorupčních expertů je mnoho případů však sporných. ilustrační snímek

Veřejné zakázky ve Šlapanicích na Brněnsku získávali lidé spříznění s tamní radnicí. Zákon to nezakazuje. Podle protikorupčních expertů je mnoho případů však sporných. ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Zakázky za miliony dostávali ve Šlapanicích lidé spojení s radnicí

  • 14
V uplynulých šesti letech získávali ve Šlapanicích na Brněnsku veřejné zakázky za miliony korun lidé spříznění s radnicí. Podle expertů na korupci je takové chování běžné napříč městy. Zákon o střetu zájmů to umožňuje.

Redakce MF DNES si podle zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádala od šlapanického městského úřadu seznam dodavatelů veřejných zakázek za poslední dvě volební období.

A zjistila, že je získávali lidé spříznění s vedením sedmitisícového města na jižní Moravě. Totiž předseda stavební komise Vlastislav Remeš, předseda kontrolního výboru zastupitelstva Aleš Charvát nebo firma bývalého radního Stanislava Matýška.

Ačkoliv protikorupční odborníci z nevládních organizací považují podobné jednání za problematické, radnice tím nijak nepřekračuje zákon o střetu zájmů.

Předseda stavební komise a zakázky za milion

Nejméně dvě zakázky získal v tomto volebním období - bez výběrového řízení - předseda stavební komise Vlastislav Remeš. V posledních komunálních volbách kandidoval za vítěznou KDU-ČSL jako nestraník.

V roce 2012 za bezmála sto tisíc korun zpracoval projektovou dokumentaci stavebních úprav zdravotního střediska. A o rok dříve pak za 110 tisíc korun připravoval dokumentaci na nový chodník mezi Ponětovskou a Akátovou ulicí.

"Nepovažuji to za střet zájmů, protože uvedené situace se časově nepřekrývají," komentuje vše starosta Šlapanic Jaroslav Klaška (KDU-ČSL).

Experti z protikorupčních organizací v tom ale vidí možný rozpor se zákonem o veřejných zakázkách.

"Pokud zakázky obce získává předseda stavební komise, spatřuji v tom jednoznačně velký problém, protože takový člověk může mít ze své funkce vliv na podobu připravovaných zakázek a tím může získat vůči ostatním uchazečům výhodu," popsal Vladan Brož z nestátní neziskové organizace Transparency International.

"Stavební komise je poradním orgánem města. Takže pokud na jedné straně její předseda radí městu a na druhé straně je město jeho klientem, pak je otázkou, zda může poskytovat objektivní rady," myslí si zase Martin Kameník z neziskové organizace Oživení, která se zabývá zkoumáním korupčního chování.

"Nedělal jsem žádnou zakázku, která by podléhala schvalování v rámci územního řízení, kde bych mohl čistě teoreticky sám sobě něco schvalovat. Všechno to byly drobnosti, úpravy v budovách, které neměly vliv na územní řízení ani na stavební povolení, natož pak aby do toho byla vtažena stavební komise," popsal Remeš.

Celkem Remešovi šlapanická radnice poslala od roku 2008 především za vypracování projektových dokumentací k různým veřejným stavbám zhruba milion korun.

Šéf kontrolního výboru zastupoval také radnici

V roce 2010 získal smlouvu na právní poradenství za zhruba 150 tisíc korun nynější předseda kontrolního výboru zastupitelstva Aleš Charvát. Byl zvolen za Nezávislé a jeho strana je v zastupitelstvu v opozici.

"Pokud smlouvu získal bez výběrového řízení, je to velký problém. Aby předešel pochybnostem, měl by se zdržet hlasování při projednávání veškerých věcí, ve kterých poskytoval právní poradenství," říká protikorupční expert Kameník.

Podle něj si tak radnice mohla kupovat předsedu kontrolního výboru, aby byl smířlivější k jejím krokům. Kontrolní výbor má přitom dohlížet na hospodaření vládnoucí koalice.

S tím souhlasí i Brož z Transparency International. "Je otázka, zda si jako předseda kontrolního výboru může uchovat potřebnou nezávislost, byla-li zároveň obec jeho klientem a on by měl plnit jeho přání, tlumočená mu radou města, případně starostou," uvedl Brož.

Zastupitel Charvát ani starosta Klaška problém nevidí. "Nic konkrétního vám neřeknu. Město Šlapanice jsem zastupoval, to je pravda. Moje hlasování ve výboru to ale nijak neovlivňuje," řekl Charvát.

"V roce 2010 rada jeho zastupování zrušila. Není mi známo, že by od té doby zastupoval město Šlapanice," doplnil starosta Klaška. Charvát přitom seděl v zastupitelstvu už v předchozím volebním období jako řadový člen.

Bývalý radní, současně šéf firmy: Na zakázku jsem neměl vliv

Necelé tři měsíce před koncem minulého volebního období vyhlásili radní veřejnou soutěž na zvýšení efektivnosti procesů a řízení ekonomiky na městském úřadě Šlapanice za víc než šest a půl milionu korun.

Soutěž později vyhrála jako jediný uchazeč brněnská firma Navertica, jejímž předsedou představenstva a generálním ředitelem je Stanislav Matýšek, který byl v době vyhlašování zakázky šlapanickým radním za ODS.

V dalším volebním období, kdy už se Matýšek do zastupitelstva nedostal, získala firma Navertica další menší zakázky za statisíce korun. Celkem tak na zakázkách od radnice získala nejméně sedm a půl milionu korun.

Zákon přímo nezakazuje, aby se firma, v níž radní působí ve vedoucí funkci, přihlásila do veřejné soutěže ve stejném městě, kde byl zvolený. Protikorupční experti to považují i tak za spornou věc.

"Formálně sice byla zakázka ukončená a smlouva podepsaná až po volbách, kdy už radní ve funkci nebyl, ale jestli předtím seděl v radě, měl možnost nějak vypisování zakázky ovlivňovat. Navíc v době, kdy byl radním, se do soutěže firma, v níž působí, přihlásila," vysvětlil Kameník z Oživení.

"Pokud měl radní vliv na konečnou podobu zakázky, jednalo by se dle mého názoru o jasný střet zájmů," uvedl Brož z Transparency International. To ale Matýšek odmítl. "Zadávací podmínky vypracovala poradenská firma, která byla vybrána ve výběrovém řízení," uvedl.

Podle starosty Klašky je i tato veřejná soutěž v pořádku. "Podle zápisu z rady města, která o zakázce rozhodla, Matýšek střet zájmů předem ohlásil a jednání nebyl přítomen," popsal Klaška.