Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ráj pro surfaře s motorem vzniká na pískovně ve Valticích

  • 0
Na jedné straně se ještě těží písek. Na druhé straně pískovny ve Valticích na Břeclavsku ale vzniká vodní ráj, který je zasvěcený surfařům. Že mu chybí vlny? Nevadí. Tady se totiž jezdí na jetsurfu.

Jezero, jež vzniklo na vytěžené ploše, okupují výhradně ti, kteří si zamilovali jízdu na prkně poháněném motorem místo vlnami. Pro ně tady vznikl jedinečný tréninkový areál, jenž ve světě nemá obdoby. Trať z bójek odpovídá standardu tratí stavěných v rámci závodů mistrovství světa Motosurf World Cup.

Pro fanoušky jízdy na brněnském vynálezu je to doslova oáza.

„V Brně jsme měli problém, že nebylo moc kde jezdit,“ přiznává Jan Zeman, jeden ze zakladatelů valtického Jetsurf Clubu. Když objevili valtickou pískovnu, našli zároveň domovskou základnu pro motorové surfaře z celé Evropy. Tady se zaškolují všichni, kdo na surfu chtějí jezdit, testují se tu nová prkna a trénují tady účastníci světového mistrovství.

„Prodej jetsurfů každoročně roste téměř o sto procent. Lidí, kteří chtějí jezdit a chtějí se porovnávat, obrovsky přibývá,“ říká Jan Zeman. Dosud museli jetsurfaři za tréninkem jezdit až do Chorvatska.

Průměrná rychlost 40 kilometrů v hodině

Teď se svými karavany kempují na pískovně a trénují tam. Nejen Češi, ale i surfaři z ciziny.

„Valtice mají jedinou stálou trať na světě. Menší je ještě v Číně a v Mexiku, ale pouze ta valtická je postavená celoročně,“ říká surfař. Závodní trať se dá projet asi za minutu s tím, že průměrná rychlost je na ní kolem 40 kilometrů v hodině. Ti nejlepší ji zvládnou projet padesátikilometrovou rychlostí.

Letos se oficiálně sdružili do nově vzniklého Jetsurf Clubu. „Na vodě se potkávalo čím dál víc lidí, proto bylo potřeba, aby se mezi sebou domlouvali a v provozu areálu byl nějaký řád,“ vysvětluje Jan Zeman. Zároveň začali provozovatelé pískovny otvírat kurzy pro veřejnost pod nově vzniklou Jetsurf Academy.

„Jetsurf je sám o sobě drahá věc a ne každý si ji může dovolit. A i ten, kdo se pro koupi rozhodne, si jej chce předem vyzkoušet. U nás mají možnost si půjčit prkno, helmu a vestu a především si nechat vše vysvětlit od instruktora. S ním se naučí jezdit o sto procent rychleji,“ popisuje Zeman za tým surfařů.

Další velké plány

Je těžké se na jetsurfu naučit? „Ve Valticích ne,“ směje se Jan Zeman.

Na rozdíl od moře, kde se člověk pere s vlnami, je ve Valticích klidná voda. Po hodině kurzu už jsou „žáci“ schopni se sami rozjet alespoň vkleče či vleže. I když na rozdíl od klasického surfu musí myslet na více věcí najednou.

„Většina lidí má problém s regulací plynu. Dokážou udržet rovnováhu a správně se naklánět, ale cit pro plyn jim chybí,“ naznačuje Jan Zeman. Pro ty, co překonají tuto překážku, může být ale motor naopak velkou výhodou i později na mořských vlnách. „Na jetsurfu vlnu chytí mnohem snadněji, protože si mohou správnou rychlost regulovat plynem,“ popisuje.

Pro rozvoj areálu pískovny mají členové Jetsurf Clubu ještě velké plány. Vytyčili tady koupací zónu, na protější straně plánují golfové hřiště a další aktivity. Staví sociální zařízení i občerstvení. Vše ovšem pouze pro jetsurfaře a jejich doprovod, případně pro účastníky kurzů či teambuildingů. Veřejnost bude moci do areálu nahlédnout o posledním srpnovém víkendu, kdy se tady uskuteční Open Cup, závod, kterého se budou moci zúčastnit všichni jetsurfaři.