Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Martin Janoška, iDNES.cz

Rakouská chemička desítky let znečišťovala Dyji. Teď to má skončit

  • 7
Řeka Dyje teče kousek i přes území Rakouska. Domů se pak však vrací hnědočerveně zabarvená. A znečištěná. To proto, že do ní u sousedů ústí Pulkava, do které vypouští odpadní vody nedaleký chemický závod v Pemhofenu.

Rakouští výrobci kyseliny citronové s moravskou stranou problém řeší již od šedesátých let minulého století. Teprve až nyní se zdá, že kauza bude mít řešení.

Kvůli dlouholetému sporu byla vytvořena mezinárodní pracovní skupina Dyje a ta se letos dohodla na opatřeních, která povedou ke zlepšení kvality vody v této moravské řece.

"Je všeobecně známé, že výroba kyseliny citronové je velkou zátěží pro odpadní vody. I kvůli tomu se podobné závody postupně uzavřely. V rakouském Pemhofenu je už jediný v Evropě," uvedla Hana Mlejnková z Výzkumného vodohospodářského ústavu v Brně.

Největší potíž podle ní není v tom, že se ve vodě objevují kyanidy a těžké kovy. "V poslední době se kvalita vody zlepšila a nedá se říci, že ta řeka je otrávená. Hodnoty těchto látek už dokonce ani nepřekračují naše limity. Je v ní však stále velké množství organických látek, které jsou i příčinou jejího zabarvení," poznamenala odbornice.

Stanovili měkčí limity

Aby nevznikl mezinárodní problém, pracovní skupina stanovila pro Dyji pod ústím Pulkavy mírnější limity než ty, které platí v Česku.

"I tak dochází k postupnému zlepšení kvality vody a přispívá k tomu i to, že závod na výrobu kyseliny citronové postupně mění technologii. Tento čtvrtek tam jedeme na další jednání, Rakušané nám chtějí sdělit, jak jsou daleko s plánovanými změnami," uvedla Mlejnková.

Pulkava ústí do Dyje v místech, kde na zhruba dva kilometry opouští Česko. Na jižní Moravu se Dyje vrací asi deset kilometrů před Novomlýnskými nádržemi.