Dopady fungování nové ranouské dálnice A5 pocítí i v Česku. Nikoliv však zrychlením dopravy, ale tím, že špinavá voda skončí na Moravě. Ilustrační snímek

Dopady fungování nové ranouské dálnice A5 pocítí i v Česku. Nikoliv však zrychlením dopravy, ale tím, že špinavá voda skončí na Moravě. Ilustrační snímek | foto: Reuters

V Rakousku postaví dálnici, špína z ní poteče na jižní Moravu

  • 191
Výstavba dálnice A5, která má spojit Brno s Vídní, na rakouské straně finišuje. A dopady jejího fungování by mohli pocítit i lidé na moravské straně hranice. Rakušané chtějí dešťovou vodu z dálnice odvádět do Dyje. Poteče přes území několika obcí až do novomlýnských nádrží.

„Dle informací rakouských kolegů mají být dešťové vody odváděny z dálnice A5 potrubním vedením až k hranicím České republiky a vypouštěny těsně před hranicemi s Českou republikou do řeky Dyje,“ uvedl starosta Pasohlávek Tomáš Ingr.

Rakouskými plány je znepokojený, protože by na ně mohlo doplatit i Mušovské jezero. Tedy rekreační oblast, která dává práci řadě místních lidí. „Novomlýnské nádrže u naší obce jsou vlastně odkalištěm, kde všechna špína sedá. Aby nám sem po vodě připlouvala další, to se nám samozřejmě moc nelíbí,“ zlobí se Ingr.

On a starostové dalších obcí na toku Dyje proto adresovali Ministerstvu životního prostředí otevřený dopis, v němž se proti plánům ohrazují.

„Apelujeme na orgány státní správy, aby vydaly nesouhlasné stanovisko k vypouštění znečištěných vod do řeky Dyje,“ napsali starostové s tím, že se obávají znečištění Dyje a následně i nádrží Nové Mlýny. Dopis podepsali starostové Pasohlávek, Nového Přerova, Jevišovky, Brodu nad Dyjí, Novosedel a Drnholce.

Ministerstvo o tom nevědělo, dostalo pouze slib o informování

Obce se přitom o hrozbě dozvěděly náhodou. Díky rakouskému zemědělci, který hospodaří částečně i na pozemcích v katastru Jevišovky a Nového Přerova. Právě ten je upozornil, že přes jeho pozemky má vést odvodňovací kanál ústící do Dyje. A potvrdili to i starostové nedalekých rakouských obcí.

„V těch, kterých se to týká, probíhá referendum, respektive vyjádření k této problematice podobné referendu. Přitom v těchto obcích se nic zásadního neděje, všechna špína odteče do České republiky,“ míní starostka Jevišovky Božena Bošiaková. Na české straně podle ní o problému příliš nevědělo ani Ministerstvo životního prostředí.

I když odpověď odtud starostům přišla poměrně rychle, nic konkrétního se z ní nedozvěděli. Ministerstvu se podařilo získat od rakouské strany alespoň slib, že pro českou stranu zajistí další potřebné informace.

„Česká strana bude po rakouské straně požadovat předložení veškerých podkladů, které se týkají plánované dálnice A5 Nord, zejména pak podkladů, které řeší opatření mající vliv na vodní hospodářství s vlivem na vodní poměry České republiky. Záležitost bude zařazena na program jednání vládních zmocněnců pro vodohospodářskou spolupráci obou států,“ napsal starostům ředitel odboru ochrany vod Ministerstva životního prostředí Josef Nistler.

On i starostové dalších obcí na toku Dyje jsou připraveni ministerstvo pravidelně bombardovat požadavky na bližší informace o rakouském projektu. „Budeme si to hlídat,“ tvrdí Ingr.