Socha Svobody v Komořanech u Rousínova na Vyškovsku | foto: Radek Miča, MAFRA

Rakouská socha Svobody se usadila v Komořanech na Vyškovsku

  • 21
Spolek pro obnovu venkova se snaží uchovat rázovitost krajiny jižní Moravy. Proto tvrdí, že například obří billboardy v polích, vinné sklípky jako hrady, domy obehnané vysokými ploty či neony zářící do noci na jihomoravské vesnice nepatří. Nyní se však musí vyrovnat se sochou Svobody.

"Snažíme se zachovat památky a obnovit lidové tradice. A co říct na to, že z venkovské krajiny trčí socha Svobody? Těžko se k tomu mohu vyjádřit, protože jsem ji neviděl, ale pokud je to pravda, tak se mne ani na názor neptejte. To si raději rovnou zavolejte do léčebny. Podle mne je to šílené," uvedl předseda Spolku pro obnovu venkova v Jihomoravském kraji a starosta Olešnice Zdeněk Peša.

"Je to rarita," připouští i Marie Šimáčková, starostka obce Komořany na Vyškovsku, u které socha stojí.

"Byla jsem z toho zpočátku špatná, ale teď mne překvapilo, že ty reakce nejsou jen záporné. Například mladým lidem se to naopak líbí. Nadšený byl i jeden návštěvník z Brna, že si to musí i natočit. Myslela jsem, že si dělá legraci, ale tvrdil, že je to lepší než tam postavit nějaký billboard," dodala.

Je to půl na půl
"Reakce jsou jsou nyní tak padesát na padesát a dnes, při slavnostním otevření okružní křižovatky, se ještě vylepšily ve prospěch sochy," řekl prokurista společnosti EDP Václav Mácha. Pozemek ve středu křižovatky sice vlastní obec, ale firma EDP, vyrábějící hrací automaty, si ji pronajala k reklamním účelům.

"Socha Svobody je v logu holdingu, jehož jsme součástí. Donedávna stála před centrálou v Rakousku. Nepřemýšleli jsme o tom, jestli je to hezké nebo ne, bereme ji jako reklamu. Navíc křižovatka je už v průmyslové zóně mimo obec," uvedl Václav Mácha.

Přesto socha Svobody u moravské vsi budí velké rozpaky. "Až tam jsme dospěli, co se týká amerikanismu?" diví se tajemnice Spolku pro obnovu venkova Marcela Harnová.