Rakovinou prsu trpí v Česku přes sedmdesát tisíc žen (ilustrační snímek).

Rakovinou prsu trpí v Česku přes sedmdesát tisíc žen (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Sestry učí prevenci. V nákupním centru ukazují, jak si vyšetřit prsa

  • 0
Rakovinou prsu trpí v Česku 72 tisíc žen a ročně si zhoubnou bulku nahmatá dalších 6 500. A třicet procent nemocných žen rakovina prsu zabije. Mimořádně důležitá je proto prevence. O tom, jak se správně doma vyšetřit, radí do 2. února odborníci v brněnské nákupní Galerii Vaňkovka.

Osmačtyřicet ze sta tisíc. Tolik žen z jižní Moravy ročně objeví rakovinu prsu. Větší poměr případů evidují už jen v Praze.

Podle primářky Kataríny Petrákové z Masarykova onkologického ústavu v Brně k nim přichází ročně asi 600 až 700 nových pacientek s rakovinou prsu. Ta je tak nejčastějším onkologickým onemocněním u žen. Odborníci to přičítají větší hormonální zátěži populace.

Jakkoli se výzkum nových léčebných prostředků rozvíjí, rakovina prsu pořád zabíjí asi třicet procent nemocných.

Bulku si může nahmatat i muž

"U věkové kategorie, kde se rakovina prsu vyskytuje nejčastěji, což jsou ženy nad 45 let, se velmi zlepšil záchyt zhoubných nádorů v časných fázích," uvedla onkoložka Petra Tesařová z pražské Všeobecné fakultní nemocnice, která se prevencí dlouhodobě zabývá.

Rakovina prsu přitom není hrozbou jen pro ženy. Bulku v prsu si nahmatá i jedno procento mužů. Kromě toho jsou to ve třetině případů právě partneři, kdo nádor v ženském prsu objeví.

K tématu nebezpečné nemoci a její prevence se snaží přivést i kampaň Ruce na prsa, která začala v úterý v nákupní Galerii Vaňkovka v centru Brna a trvá do 2. února.

Zdravotní sestry z onkologických oddělení tam zájemkyně i zájemce učí, jak správně provádět samovyšetření prsou. "Vyšetření by měla provádět každá žena zhruba od sedmnácti let, důležitá je hlavně pravidelnost," apeluje na prevenci zdravotní sestra Blanka Kubátová, která ve Vaňkovce instruuje.

Člověk musí překonat strach

Samovyšetřením si našla bulku v prsu i třicetiletá Martina. Na gynekologii ji přesvědčovali, že o nic nejde, ona ale na dalších vyšetřeních trvala a mamograf i biopsie nakonec potvrdily diagnózu - rakovina prsu.

"Nejhorší na tom celém je, že člověk neví, co ho čeká. Má strach, rozhodně je ale lepší jít dřív, než se z toho stane něco horšího," podotkla Martina.

Následovala operace, chemoterapie, biologická léčba. "Nejprve mi bylo nejvíc líto vlasů, ale už zhruba po týdnu od poslední chemoterapie začnou znovu růst, tak mě to uklidnilo," popisuje Martina.

Nemoc se nevyhýbá ani mladým ženám, které však nespadají do rizikové kategorie a bezplatné zdravotní prohlídky na mamografu se na ně nevztahují.

V prevenci Česko zaostává

Kampaň chce proto naučit ženy základní úkony, kterými mohou nebezpečí včas odhalit. "Jsou to pacientky, které onemocní daleko agresivnějším typem nádoru než starší ženy. Nález se také mnohem rychleji rozvíjí a mnohem víc je ovlivňuje na životě," popisuje rizika Tesařová.

V prevenci Česko obecně zaostává za zeměmi západní a severní Evropy, screening prsou tam ročně absolvuje až 90 procent cílové skupiny.

V Česku je to jen těsně nad 50 procent. "Ročně navštíví screeningové centrum Masarykova onkologického ústavu asi patnáct tisíc žen," uvedla mluvčí ústavu Zuzana Joukalová. Onkoložka Petra Tesařová to přičítá malému zájmu starší generace o vlastní zdraví.

Podle Blanky Kubátové, která ve stánku kampaně o prevenci informuje, jsou ženy často paralyzovány strachem a existenci nádoru si odmítají přiznat.

I proto rozjelo ministerstvo zdravotnictví spolu s pojišťovnami akci na podporu vyšetření. Bude na ně lidem zasílat pozvánky.