V nedělním referendu si Řekové odhlasovali odmítnutí podmínek finanční pomoci předložených eurozónou.

V nedělním referendu si Řekové odhlasovali odmítnutí podmínek finanční pomoci předložených eurozónou. | foto: AP

Rodiče mi radí, ať se nevracím, říká Řek, který se přestěhoval do Brna

  • 12
Themis Markakis přijel do Brna před třemi lety. V rodném Řecku studoval na univerzitě informační technologie a toužil se podívat někam do ciziny. Kamarádi mu doporučili Česko. V té době už Řecko zažívalo krizi, která se stále stupňuje. Rodina mu říká, ať zůstane v Brně.

„Předtím jsem měl pohodový život. Studoval jsem, jezdil jsem na dovolené. A pak najednou lidem snížili platy. Žil jsem šedesát kilometrů od školy, takže jsem musel dojíždět. Na univerzitě jsem sice získal práci, ale nebyla moc dobře placená. Tak jsem odjel na Erasmus,“ začíná vyprávět jednatřicetiletý Řek.

Odjel tedy do Brna, kde se mu zalíbilo natolik, že si studijní pobyt protáhl o jeden semestr a nakonec o další dva roky. Našel si tu totiž práci odpovídající jeho znalostem a dovednostem, což by se mu v jeho domovině jen těžko povedlo. Jeho příběh je velmi podobný životní situaci dalších pár stovek Řeků, kteří odešli za prací právě na jih Moravy.

Na Brno dřívější vazby Řekové nemají

Ačkoli počet Řeků v Brně nejde přesně určit, jejich komunita se od začátku krize každým rokem rozrůstá a s vyhrocující se situací jich tady hledá práci čím dál tím více.

„Podle oficiální statistiky z roku 2011 bylo v Brně 253 Řeků. V poslední době jich sem ale hodně přišlo za prací. Například ve společnosti IBM je jich asi 150 a v AT&T okolo 70. Určitě tu lze pozorovat trend, že se vzrůstající nejistotou se jich sem stěhuje čím dál více. Myslím, že už jich tu žije okolo tisícovky,“ sdělila Afroditi Alexandridu, předsedkyně organizace Řecká obec Brno.

Většina z přistěhovalých přitom na Brno žádné předešlé vazby nemá.

„Nejčastěji se sem dostanou buď přes kamarády, nebo přes inzeráty na internetu. Většinou jsou to IT specialisté, kteří najdou práci v Brně v nadnárodních společnostech, v překladatelských agenturách nebo jako vědečtí pracovníci na Vysokém učení technickém. Doma se jim práci sehnat nedaří, nebo najdou takovou, která neodpovídá jejich vzdělání,“ vysvětluje Aristidis Franc.

Je původem Řek, ovšem rodák z Brna, který přistěhovalým Řekům pomáhá zvyknout si tady na nový život.

Životní úroveň se s Řeckem nedá srovnat

Právě ve zmiňované společnosti IBM pracuje také Themis Markakis. Bydlí na Tauferových kolejích Mendelovy univerzity.

„Minulý týden jsem byl u rodiny v Řecku. Jsou smutní, že jsem odjel, ale říkali mi, že takhle je to pro mě lepší. Tam bych byl pravděpodobně nezaměstnaný. Zvláště pro studenty IT je v Česku jednodušší najít si práci. Rodina mi taky radila, ať už se zpátky nevracím. Řecko je hezké jen na prázdniny,“ popisuje Markakis.

Jeho rodiče jsou už příliš staří na to, aby se sem za ním přestěhovali. Sám má pár kamarádů, kterým v Brně doporučil studovat a pak jim tu pomohl najít si práci.

Životní úroveň se s Řeckem srovnat nedá. Tam by na stejné pracovní pozici dostával za dvanáctihodinové směny jen něco okolo 400 eur měsíčně, což je v přepočtu přibližně 11 000 korun. „Aby se tam dalo žít rozumně, bylo by si potřeba za měsíc vydělat 800 až 900 eur. Tady s vyžitím žádný problém nemám,“ dodává.