Ředitel brněnské hvězdárny a novopečený senátor Jiří Dušek.

Ředitel brněnské hvězdárny a novopečený senátor Jiří Dušek. | foto: MAFRA

Jako senátor se budu snažit otevírat dveře, plánuje ředitel hvězdárny

  • 3
Svůj brněnský obvod 58 v senátních volbách překvapivě ovládl, úspěch ale ředitel zdejší hvězdárny a planetária Jiří Dušek příliš neslavil.

A to ani přesto, že nečekaně porazil politického matadora Stanislava Juránka (KDU-ČSL), jehož na šest let vystřídá ve funkci.

Podrobné výsledky senátních voleb v obvodu Brno-město najdete zde

„Každým dnem se nám má narodit druhé dítě, takže teď mám úplně jiné starosti než Senát. Nejdříve musím se ženou zajet do porodnice. A jedna z prvních věcí, které jako senátor udělám, bude, že půjdu nakoupit další plínky,“ směje se Dušek, který kandidoval jako nestraník za hnutí ANO.

Dával jste si proti Stanislavu Juránkovi šance? Díky své popularitě u voličů byl pro lidovce sázkou na jistotu. Navíc kandidoval ve svém domovském obvodu...
Musím říct, že do výsledků prvního kola jsem tomu nevěřil. Když jsem se dostal do druhého, začal jsem si věřit trochu víc.

Co sehrálo největší roli v tom, že jste svého soupeře porazil?
Kdybych to věděl, dělám politický marketing. (směje se) Byla to kombinace řady věcí. Předpokládám, že si voliči všimli, že jsem spolu se svým týmem vybudoval na Kraví hoře velmi zajímavou atrakci pro Brno, kterou je hvězdárna. Že asi nejsem takový ten agent s teplou vodou, ale skutečně umím pracovat a mám za sebou hmatatelné výsledky. Roli také sehrála všeobecná únava z tradičních politiků, což byla právě nevýhoda pana Juránka. Nepovažoval jsem se za favorita, takže jsem to bral s humorem a nepříliš vážně. Neměl jsem co ztratit, mohl jsem jen získat. Kdybych neuspěl, byl bych dál ředitelem hvězdárny a dělal práci, která mě baví.

Zůstanete i v této funkci?
Zatím ano. Celou dobu jsem říkal, že pokud uspěju, Senát je pro mě na prvním místě. Chci ale dokončit některé projekty. Po pár měsících zhodnotím, jak moc je to pro mě zatěžující. Nehodlám dělat žádnou vysokou politiku, chci být standardním senátorem. Ale když se ukáže, že je to nad moje síly, tak samozřejmě Senát dostane přednost.

Dostal jste se do něj jako jeden z mála kandidátů hnutí ANO, jež jinak v senátních volbách moc úspěšné nebylo. Máte už nějakou analýzu, proč jste byl úspěšný zrovna vy, a ne ostatní?
Těžko říct. V některých volebních obvodech za ANO kandidovali zajímaví lidé, kteří měli předpoklady zvítězit. Analýzy jsem si nedělal ani před volbami, to bych do toho klání ani nešel. Myslím, že vzít z toho nějaké poučení příliš možné není, protože při dalších volbách bude jiná situace, jiná konstelace, jiná nálada.

V předvolebním programu máte hesla jako Rozum do Senátu či Velké projekty a smělé myšlenky pro Brno, kraj i stát. To nevypadá moc konkrétně. Co vlastně chcete v Senátu prosadit?
Jsem místopředseda České asociace science center, která sdružuje velká centra popularizace vědy pro děti a dospělé, jako je třeba Vida! v Brně nebo ostravský Svět techniky. Ministerstvo školství do jejich infrastruktury investovalo asi 2,5 miliardy korun a teď se k nim chová poněkud macešsky či chladně. Tato centra na rozdíl od klasického školního vzdělávání mají možnost rychleji reagovat na trendy a změny ve způsobech vzdělávání i na vědecké objevy. Takže moje mise bude pomáhat jim získávat peníze.

Budete tedy takový lobbista za tato centra?
Za kvalitní vzdělávání a popularizaci vědy. Už před rokem jsme v Senátu organizovali veřejné slyšení o popularizaci vědeckého vzdělávání. Ověřil jsem si, že senátor autoritou své funkce otevírá dveře na úřadech. Takže s lidmi, kteří mají zajímavé projekty, budu chodit a z titulu své funkce jim pomáhat, aby se dostali k relevantním úředníkům, kteří o těchto projektech rozhodují. Moje zkušenost z minulosti je, že když jsme potřebovali něčeho dosáhnout na úřadech v Praze, bylo dobré sehnat poslance nebo senátora, aby šel s námi a otevřel dveře, protože jinak se s námi nikdo nechtěl bavit.

Kolik jste investoval do předvolební kampaně?
Dohromady 700 tisíc korun. Ze svého asi 350 tisíc, 200 tisíc mi dalo hnutí ANO a zbytek další dárci přes transparentní účet hnutí.

Vaše kampaň byla hodně spojená s funkcí ředitele hvězdárny, což je příspěvková organizace města Brna. Neulehčilo vám to výrazně situaci? Protože který z kandidátů si například může pozvat dva kosmonauty?
Ten, kdo je zná. (směje se) Nálepka ředitele hvězdárny mi u voličů určitě velmi pomohla, to nebudu zastírat. Ale akce, které se děly před volbami, až na ty kosmonauty, děláváme celé roky – Festival vědy nebo Noc vědců. Všechno to každoročně bylo v září, takže nikdo nemůže říkat, že jsem to dělal účelově kvůli volbám. Pokud jde o návštěvu kosmonautů, tak jestli si někdo myslí, že jsem schopen zorganizovat mezinárodní konferenci stovky kosmonautů ve Vídni, tedy v sousedním státě, odkud do Brna přijeli, tak asi nejsem špatným senátorem. Bohudík se znám osobně třeba s rakouským kosmonautem nebo s naším Vladimírem Remkem, kteří mi dali vědět o tom srazu ve Vídni už dávno. Kvůli mně Rakušané mezinárodní konferenci neposunou. A profesní hrdost mi velí takovou návštěvu přivítat.

A jak je možné stíhat předvolební kampaň a práci ředitele hvězdárny?
Vzal jsem si na celé září a říjen dovolenou, všechno jsem dělal ve svém volném čase.

Současného postu se vzdá pouze Vítková

Zastávat práci senátora a zároveň pokračovat ve funkci ředitele brněnské hvězdárny. Stejně jako Jiří Dušek (ANO) se rozhodli další dva nově zvolení senátoři. Zatímco Anna Hubáčková (KDU-ČSL) a Jan Žaloudík (ČSSD) si ponechají i svá původní povolání, lidovkyně Radomíra Vítková, která zvítězila na Blanensku, se postu místostarostky vzdá.

„Budeme teď na radnici a v koalici intenzivně jednat o mém nástupci z KDU-ČSL. Už mám připravené jméno, ale musíme to ještě projednat,“ uvedla Vítková, jež v senátních volbách porazila porodníka Jana Machače kandidujícího za ODS. Podle Vítkové nebude město nijak škodné, protože má za sebe kvalitní náhradu se zkušenostmi z komunální politiky.

Naopak Anna Hubáčková, kandidující taktéž za lidovce, starostkou čtyřtisícových Ratíškovic zůstane. Na Hodonínsku výrazným rozdílem porazila původně jasného favorita Zdeňka Škromacha (ČSSD), který tak po 20 letech přišel o křeslo v jedné z komor parlamentu.

„Už před volbami jsem se netajila tím, že v případě úspěchu chci zkusit vykonávat obě funkce souběžně. Vedou mě k tomu zkušenosti z minulého volebního období, kdy byl pan starosta současně poslancem. Některé věci tehdy vykonával místostarosta,“ podotkla Hubáčková. Pokud to nepůjde, má připravené další varianty. Mezi nimi i svůj odchod z pozice starostky

Ve funkci zatím zůstává i ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Jan Žaloudík, který ve volebním obvodě 55 obhájil senátorské křeslo. Šéfovat na Žlutém kopci chce dál, ale asi nezůstane celé šestileté období, kdy mu platí senátorský mandát. „Nezávisí to jen na mně. Ministr zdravotnictví může kdykoliv vypsat konkurz a na moje místo dosadit kohokoliv jiného,“ poznamenal Žaloudík. (vh)