Obyvatele Pasohlávek obtěžovali hluční sousedé. Díky referendu by měl být v neděli v obci na Brněnsku klid. Ilustrační snímek

Obyvatele Pasohlávek obtěžovali hluční sousedé. Díky referendu by měl být v neděli v obci na Brněnsku klid. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zákaz sekaček v neděli, zbourat hotel. Lidé rozhodovali v referendech

  • 56
Budou moct kutilové sekat trávu a řezat dříví v neděli? Co se zchátralým hotelem v centru města? Zakázat hazard? Někteří voliči o víkendu dumali nad těmito otázkami možná víc než nad tím, jakému politikovi dát hlas. Několik jihomoravských obcí a měst spojilo volby s referendy.

Hned dvě referenda vypsaly Pasohlávky na Brněnsku.Vedení obce se zeptalo občanů, zda v neděli po vzoru Rakouska zakázat zahrádkářům a kutilům práci se sekačkami, cirkulárkami a dalšími stroji, které působí hluk.

A voliči rozhodli, že v obci bude v neděli klid. Pro bylo 52 procent hlasujících. Kromě toho v Pasohlávkách hlasovali také o osudu hazardu v obci.

„Máme u nás několik rodin, které hráčská vášeň na automatech doslova zruinovala. Jsou rozvrácené a finančně vyždímané. Proto jsme se rozhodli zeptat občanů, zda máme zakázat i videoloterijní terminály,“ uvedl pro ČTK starosta Pasohlávek Tomáš Ingr (Moravané).

Do referenda o hazardu se zapojilo 64 procent z 611 obyvatel obce, kteří mohli hlasovat. Pro úplný zákaz hazardu se jich vyslovilo 85,4 procenta.

Domy u rybníka nechceme, vzkázali Vranovští

Ve Vranově u Brna lidé v referendu hlasovali, zda bude platit nový územní plán, který dovoluje výstavbu nových rodinných domů u rybníka. Hlasovat přišlo 220 lidí, což je více než 35 procent potřebných k uznání referenda.

Většina si rozšíření obce o nové domy nepřála.

„Co bude s územním plánem, rozhodne už nové zastupitelstvo. Musí se udělat nový návrh. Pokud se to nestihne do konce roku, tak bude obec nucená vrátit téměř půlmilionovou dotaci, kterou získala od ministerstva pro místní rozvoj. Náklady obce byly zhruba tři sta tisíc korun,“ uvedla starostka Vranova u Brna Kateřina Jetelinová (o vranovském územním plánu jsme informovali zde).

Hotel hyzdí centrum, půjde k zemi, rozhodli v Blansku

Lidé v Blansku rozhodli, že už nechtějí chodit kolem chátrajícího hotelu Dukla.

„Hlasoval jsem pro zbourání Dukly. Je to hrůza, která hyzdí centrum města. Co dál s tímto prostorem? Představoval bych si tam nějakou nižší budovu a kolem ní hezkou parkovou úpravu,“ uvedl Martin Bezdíček z Blanska.

Další víkendová referenda v tuzemsku

Výsledek referenda je podle starosty Ivo Poláka (ČSSD) jasným signálem, co si lidé přejí.

„Ani já jsem se netajil tím, jak budu hlasovat. Byl jsem rovněž pro zbourání. A to hned ze dvou důvodů. Nepodařilo se nám za dlouhou dobu najít investora, který by s budovou chtěl něco udělat, navíc není jasné, jestli v následujícím období bude možné z regionálních operačních programů čerpat peníze na opravy těchto budov,“ vysvětlil Polák.

Blansko koupilo hotel v dražbě v roce 2011, obávalo se totiž, že se z hotelu stane ubytovna pro nepřizpůsobivé (více čtěte zde). Když se vedení města ani po třetí výzvě neozval zájemce o pronájem nebo odprodej budovy, rozhodlo se o jeho dalším osudu poradit s občany.

Černá Hora vystoupí ze Svazku vodovodů a kanalizací

Na Blanensku hlasovali lidé i v Černé Hoře. A rozhodli, že už nechtějí platit  téměř 90 korun za kubík vody. V referendu se 52,5 procenta lidí vyjádřilo pro vystoupení ze Svazku vodovodů a kanalizací. Hlasování se zúčastnilo 57,57 procenta oprávněných voličů a je tedy platné.

„Jsem rád, že to tak dopadlo. Teď je otázka dalšího postupu, abychom všichni táhli za jeden provaz a dotáhli naše úsilí do konce,“ řekl Pavel Hlaváček z iniciativy Naše voda, která stála za uspořádáním referenda.

Starosta Ondřej Měšťan už dříve sdělil, že z referenda není nadšený. „Vrací to Černou Horu tam, kde už jednou byla. Výsledek samozřejmě budu respektovat, ale myslím si, že vystoupení ze Svazku není pro nás dobré,“ uvedl Měšťan (nezávislý) s tím, že opuštění svazku může městys stát až devět milionů korun.

Referendum v Mikulově umožnil soud, bylo ale neplatné

Historicky první místní referendum v Mikulově bylo neplatné. Hlasovací lístky do uren vhodilo jen 1 183 lidí, k platnosti referenda jich bylo přitom potřeba asi o tisíc víc.

Lidé tady rozhodovali o osudu bývalé hasičské zbrojnice. Před rokem se z ní hasiči odstěhovali do nových prostor, a městu tak zůstala opuštěná historická budova. Z těch, kteří k referendu přišli, se 901 vyslovilo pro to, aby se z budovy stala tržnice.

Referendum v jihomoravském městě v příhraničí paradoxně mělo prosadit věc, kterou zastupitelé i tak odsouhlasili. Když organizátoři referenda začali sbírat podpisy, zastupitelstvo schválilo, že referendum sice nevyhlásí, ale projektu tržnice dá zelenou i bez něj. Petiční výbor v čele se zastupitelkou Ilonou Žiškovou Vágnerovou (ČSSD) se přesto obrátil na soud. A ten rozhodl, že referendum bude.

„Možnost občanů vyjádřit se formou místního referenda k otázkám rozvoje své obce představuje jejich ústavně zaručené základní politické právo. Nepřijetí návrhu na vyhlášení referenda je tudíž porušením zákona o místním referendu,“ argumentoval v rozhodnutí Krajský soud v Brně.

Starosta Rostislav Koštial (ODS) je s výsledkem spokojený. „Tím, že k referendu dorazilo málo lidí, nám veřejnost vzkázala, že můžeme postupovat podle našeho záměru,“ řekl ČTK. Nejčastěji o zbrojnici mluvil v souvislosti se zřízením Muzea železné opony.

Jaké nakonec opravdu bude využití budovy v centru města, rozhodne až nově zvolené zastupitelstvo.

, , ,