Divadlo odehrálo Okružní jízdu v hale brněnského vlakového nádraží

Divadlo odehrálo Okružní jízdu v hale brněnského vlakového nádraží | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Brňané hlasovali pro nádraží v centru, ale k referendu jich přišlo málo

  • 444
Ještě méně lidí než při prvním pokusu před dvanácti lety dorazilo k referendu o poloze hlavního vlakového nádraží v Brně. K vyšší účasti nepomohlo ani spojení termínu hlasování s krajskými volbami.

V referendu hlasovalo 23,83 procent právoplatných voličů, zatímco krajských voleb se zúčastnilo 39,5 procenta lidí.

Občanské alianci Referendum 2016, která hlasování iniciovala, se tak nepodařilo přesvědčit Brňany, aby závazně rozhodli o tom, jestli zůstane modernizované nádraží v centru nebo se přesune o kilometr dál na jih.

Kompletní výsledky referenda stáhnete zde

K tomu, aby bylo referendum pro vedení města závazné, by muselo přijít 35 procent voličů a drtivá většina z nich hlasovat pro nádraží v centru. Pro něj se vyslovilo necelých 81 procent z těch, kdo hlasovali. S druhou otázkou, zda se má město zasadit o otevřené návrhové soutěže na nové nádraží, souhlasilo necelých 68 procent lidí.

Výsledky referenda magistrát zveřejnil až o několik hodin později, než se předpokládalo. Městská komise vyvěsila výsledky sčítání hlasů na úřední desku magistrátu až ve čtvrt na jedenáct večer. Podle informací MF DNES se sčítání zadrhlo v několika městských částech, nejdéle trvalo v největší z nich, Brně-středu. Tam přitom k přišlo k plebiscitu jen 17,5 procenta oprávněných voličů.

Vyšší účasti nepomohlo ani to, že aktivisté z občanské aliance oba dva dny hlasování stáli před volebními místnostmi a vysvětlovali lidem, že mají kromě voleb rozhodovat i v referendu. Před budovami, kde se hlasovalo, také vylepovali plakáty.

Nádraží v centru má vyšší mandát než politici, tvrdí Patočka

Stěžovali si především na to, že urny určené pro referendum byly v jiných místnostech než ty pro volby a často je museli voliči hledat. Například v Ořešíně byly volby na úřadě městské části, referendum ale v hasičské zbrojnici na druhém konci obce, kam se vcházelo zadním vchodem.

Ačkoliv výsledky hlasování nejsou pro vedení města závazné, považují je i tak aktivisté za úspěch.

„Nebylo ve volbách důležitější politické téma než nádraží. Existovala nemalá skupina voličů, která říkala, že jde k volbám jen kvůli referendu. To, že byla v Brně oproti jiným městům tak vysoká volební účast, si jde vysvětlit jen tímto. Naprosto jednoznačně převažuje názor, že má nádraží zůstat v centru,“ řekl už odpoledne zmocněnec přípravného výboru Jakub Patočka.

„Je evidentní, že pro nádraží v centru bylo mnohonásobně víc lidí, než kolik volilo jakoukoliv politickou stranu v jakýkoliv volbách. Mandát pro nádraží v centru je mnohonásobně vyšší než má jakýkoliv politický představitel,“ dodal Patočka.

Slaví ale především odpůrci referenda ze Spolku Brno+. „Je to jasné vítězství v boji našeho spolku proti referendu. Je to drtivá porážka aktivistů z aliance, protože je to méně než u předchozího referenda. Brňané dali jasně najevo svůj názor,“ řekl předseda spolku Robert Kotzian.

,