Za vypsání referenda demonstrovali ve středu 10. září v podvečer aktivisté, kteří vytvořili živý řetěz z náměstí Svobody na Moravské náměstí. Akce se zúčastnila i řada politiků. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ani doplněné podpisy nestačí k vypsání referenda o brněnském nádraží

  • 55
Brněnský magistrát zkontroloval i doplňující podpisové archy petice za referendum o přesun nádraží. I tentokrát část podpisů označili úředníci za neplatné a vyřadili je. K vypsání referenda tak stále chybí zhruba 400 podpisů. Pokud je aktivisté nasbírají, může být referendum v listopadu.

Je to už druhá porážka občanské koalice Referendum 2014, se kterou spolupracuje Strana zelených či hnutí Žít Brno. Usilují o to, aby občané Brna v přímém hlasování rozhodli, zda má zůstat vlakové nádraží v centru města, nebo se má přesunout o několik set metrů dál na jih. 

Už ve středu krajský soud zamítl jejich žalobu na magistrát, který podle nich neoprávněně vyřadil několik tisíc podpisů z petice odevzdané v srpnu. Soud sice uznal, že část podpisů mohl být vyřazena neoprávněně, k vypsání referenda by to však nestačilo (o rozsudku čtěte zde).

Demonstrace za referendum

Aktivisté mezitím nasbírali dalších necelých šest tisíc podpisů, aby nahradili ty vyškrtané. Odevzdali je na začátku září. I z nich však úředníci vyřadili podpisy, které byly nečitelné či z jiných důvodů neplatné.

„Zmocněnec dodal na podatelnu radnice k 1. září 5 884 podpisů. Celkem 680 registr obyvatel nepotvrdil,“ uvedl tajemník magistrátu Pavel Loutocký s tím, že magistrát měl na kontrolu lhůtu 15 dnů, stihl to však za šest.

Verdikt magistrátu naštval Matěje Hollana ze hnutí Žít Brno. „Vzhledem k tomu, že soud včera (ve středu - pozn. red.) uvedl, že magistrát v prvním kole neoprávněně vyškrtal 1100 podpisů, je to potřeba číst tak, že navrhovatelé referenda sehnali k 1. září podpisů dostatek,“ prohlásil.

Další soud o referendu bude v pondělí

Aktivisté teď vzhlížejí k pondělním jednání krajského soudu, který ještě může vypsání referenda nařídit. „Pokud vezme v potaz usnesení magistrátu, který nezapočítal neoprávněně vyřazené podpisy, měli bychom se dostat na potřebnou hranici k vyhlášení referenda,“ uvedl iniciátor referenda Jajub Patočka.

S jejich názorem nesouhlasí brněnský primátor Roman Onderka. „Podle soudu mohla být chybně vyřazena tisícovka podpisů. Mohlo být neznamená, že bylo. Vším se ale ještě budeme zabývat a podpisy kontrolovat,“ konstatoval. 

K vypsání referenda je v Brně zapotřebí zhruba 18 a půl tisíce podpisů, občanské koalici jich tak stále chybí přibližně 400. Aktivisté mají sedm dnů na to, aby je získali. „Pokud se jim to podaří, může být referendum v listopadu,“ uvedl primátor Roman Onderka.

Občanská koalice se přesto snaží, aby se lidové hlasování uskutečnilo v době říjnových komunálních voleb. Jen v takovém termínu je totiž pravděpodobné, že se ho zúčastní tolik lidí, aby byl jeho výsledek závazný.

,