Téma přesunu brněnského nádraží se na podzim nejspíš opět stane předmětem referenda.

Téma přesunu brněnského nádraží se na podzim nejspíš opět stane předmětem referenda. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brňané budou po 10 letech v referendu opět rozhodovat o poloze nádraží

  • 212
Při podzimních komunálních volbách budou lidé v Brně nejspíš hlasovat nejen o budoucím obsazení křesel na radnicích. Po deseti letech se totiž bude s největší pravděpodobností opakovat referendum o poloze brněnského hlavního nádraží.

Aktivistům, kteří s myšlenkou referenda loni v létě přišli, se podařilo posbírat takové množství podpisů, že zastupitelé budou muset referendum vyhlásit - tedy pokud budou splněny všechny další zákonné podmínky. Definitivně jasno by mělo být 2. září, kdy zastupitelé zasednou poprvé po prázdninách.

Otázky v referendu

K plánovanému referendu o poloze nádraží v Brně aktivisté navrhli dvě otázky:

1. Souhlasíte s tím, aby město Brno podniklo bezodkladně všechny kroky v samostatné působnosti k modernizaci železniční stanice „Brno-hlavní nádraží“ v dosavadní poloze podél ulice Nádražní?

2. Souhlasíte s tím, aby město Brno podniklo bezodkladně všechny kroky v samostatné působnosti s cílem prosadit, aby se nejlepší řešení modernizace železniční stanice „Brno-hlavní nádraží" určilo prostřednictvím soustavy otevřených návrhových soutěží?

Podpisové archy odevzdali v pátek aktivisté na podatelně magistrátu. "Sesbírali jsme 21 083 podpisů občanů, kteří požadují konání referenda. Zákonný limit je přitom šest procent oprávněných voličů, tedy necelých devatenáct tisíc podpisů," uvedl za organizátory referenda Jakub Patočka (ČSSD).

I pro případ, že by některé podpisy úředníci neuznali jako pravé, tak mají navrhovatelé referenda rezervu.

Lidé by se v referendu měli vyjádřit ke dvěma otázkám, jejichž znění organizátoři referenda navrhli (viz box). To podle aktivistů zajistí, že nádraží bude tam, kde ho lidé chtějí, a Brno o jeho modernizaci bude muset rozhodovat v otevřených soutěžích.

Otázky jsou špatně položené, tvrdí Kotzian

Podle náměstka brněnského primátora Roberta Kotziana (ODS), který má problematiku nádraží na starosti, jsou ale otázky položené manipulativně a neférově.

"Při sběru podpisů vyvolávali aktivisté u lidí dojem, že podporují variantu nádraží pod Petrovem. Otázky ani přístup aktivistů tomu ale neodpovídají," zhodnotil Kotzian.

Už dříve přitom Kotzian upozornil, že o poloze brněnského nádraží rozhoduje stát, nikoliv Brno, jehož vedení by se v případě dostatečné účasti muselo výsledkem referenda řídit.

První referendum o poloze nádraží se konalo před 10 lety. Většina hlasujících byla sice tehdy pro zachování nádraží v centru, kvůli nízké účasti ale nebylo referendum závazné. Konalo se totiž týden před krajskými volbami a radnice navíc vyzývala zastánce přesunu nádraží, aby k volebním urnám nechodili.

Od té doby se ale změnily zákony, referendum by se tak mělo konat ve stejný termín, jako nejbližší volby - tedy 10. a 11. října. Výsledek referenda bude pro Brno závazný, pokud se jej zúčastní alespoň 35 procent voličů. V letech 2006 a 2010 přišlo ke komunálním volbám v Brně přes 42 procent voličů.